Mbappé v závěru setnul Real, Citizens vyhráli 5:0 nad Sportingem

Autor: Daniel Konečný
0
Tomášek o fiasku s Färjestadem: Byli jsme jako Boston. Jak zvládá tlak?
SESTŘIH: Arsenal - Chelsea 5:0. Kanonáda v derby, dvakrát se trefil Havertz

Byl to jeho zápas. Od začátku školil obránce Realu Madrid, který držel ve hře fantasticky chytající Thibaut Courtois. Gólman Realu Madrid dokonce lapil penaltu Lionela Messiho. Jenže Kylian Mbappé v poslední minutě nastavení ukázal svou výjimečnost a úžasnou individuální akcí vystřelil PSG vítězství 1:0.

Kdo čekal vyrovnanou bitvu, byl brzy vyveden z omylu. Domácí Paris Saint-Germain naprosto dominovalo na míči a obrana „bílého baletu“ byla pod neustálým tlakem.

Největší hrozbou byl dle očekávání nejlepší střelec PSG, Kylian Mbappé. Třiadvacetiletý útočník, který se v létě s nejvyšší pravděpodobností stane posilou právě Realu Madrid, od prvních minut trápil Daniho Carvajala svou rychlostí a šikovností s míčem.

Hned v páté minutě vymíchal Mbappé Carvajala a ostrým centrem našel Ángela Di Maríu, jenž slibnou šanci zahodil zakončením vysoko nad bránu Thibauta Courtoise.

Belgický brankář se musel vytáhnout o čtvrt hodiny později. Lionel Messi perfektním pasem poslal Mbappého do takřka samostatného úniku. Carvajal ovšem rozhodil Francouze natolik, že Courtois dokázal nohou zasáhnout.

Thibaut Courtois Messimu chytil penaltu

Jeho protějšek, Gianluigi Donnarumma, prožil daleko klidnější poločas. První zakončení Realu přišlo až v úplném závěru půle, kdy Casemiro po rohovém kopu hlavičkoval mimo. Šlo o nejhorší ofenzivní představení „los blancos“ v Lize mistrů od roku 2014.

Obraz hry se nezměnil ani po změně stran.

Real Madrid držel ve hře Thibaut Courtois. Ten krátce po změně stran nejprve znovu vychytal Mbappého, když tentokrát lapil jeho prudkou ránu z hranice vápna.

Opravdu hvězdný moment vytáhlého gólmana přišel po hodině hry. Carvajal ve vápně fauloval Mbappého a k nařízené penaltě se postavil Leo Messi. Argentinec v dresu Barcelony proměnil všech šest penalt, které proti Realu kopal. Jenže jeho špatně umístěnou ránu k levé tyči Courtois vytáhl a Argentinec tak natáhl svou sérii bez gólu proti „bílému baletu“ na osm zápasů.

Navíc vyrovnal nelichotivý rekord Thierry Henryho, když v Lize mistrů neproměnil už pátý pokutový kop.

Čtvrt hodiny před koncem utkání vytasil Mauricio Pochettino své eso z lavičky, Neymara. Extravagantní Brazilec nastoupil poprvé po jedenáctitýdenní absenci způsobené zraněním kotníku a ještě navýšil útočný potenciál PSG.

A právě Neymar patičkou našel v poslední minutě nastavení Mbappého, jenž se uvolnil přes Lucas Vazquéze s Ederem Militaem a na třetí pokus překonal Courtoise. Ukázka výjimečnosti. „Úžasný gól od Mbappého. Pařížané si to naprosto zasloužili, protože byli jasně lepším týmem,“ zhodnotil utkání Gary Lineker.

PSG tak má v souboji titánů navrch.

Citizens si zastříleli

Úřadující mistr anglické ligy Manchester City rozhodl o jasném triumfu v Lisabonu už v první půli. Již v sedmé minutě se musel brankář Adán blýsknout proti střele Fodena, k odraženému míči se ale dostal De Bruyne, našel volného Mahrize a ten neměl problém dopravit míč do sítě. Domácí sice reklamovali ofsajd belgického záložníka, rozhodčí ale po konzultaci s videem gól uznal.

Nabuzení hosté pokračovali v aktivitě a o deset minut později přidali druhou branku. Po odraženém rohovém kopu se opřel do míče Silva a za pomoci břevna nedal Adánovi šanci.

Portugalský šampion, který se probojoval do vyřazovací fáze na úkor Dortmundu, nedokázal soupeři čelit a do přestávky inkasoval ještě dvakrát. Po půlhodině hry se prosadil střelou z bezprostřední blízkosti Foden a těsně před přestávkou udeřil znovu Silva. Manchester City se stal prvním týmem v historii Ligy mistrů, který ve vyřazovací fázi soutěže vedl v poločase na hřišti soupeře o čtyři branky.

Portugalský záložník Silva mohl v 50. minutě dokonat hattrick, tentokrát ale rozhodčí po konzultaci jeho další zásah neuznali kvůli ofsajdu. Pátou branku "Citizens" přidal až o osm později po Silvově přihrávce Sterling. Tým trenéra Guardioly je po prvním utkání blízko páté čtvrtfinálové účasti v LM za sebou.

Domácí: 90+4. Mbappé

Hosté:

Domácí: G. Donnarumma – N. Mendes, Kimpembe, Marquinhos (C), Hakimí – Verratti, Paredes, Danilo Pereira (88. I. Gueye) – Di María (72. Neymar), Messi, Mbappé.

Hosté: Courtois – F. Mendy, Alaba, Militao, Carvajal (72. L. Vázquez) – Modrić (82. Valverde), Casemiro, Kroos – Vinícius Júnior (82. E. Hazard), Benzema (C) (88. Bale), Asensio (72. Rodrygo).

Náhradníci

Domácí: Navas, Icardi, Neymar, Dagba, Wijnaldum, Kurzawa, Herrera, Diallo, Draxler, Kehrer, Gueye, Simons

Hosté: Lunin, Fernández, Hazard, Marcelo, Valverde, Jović, Vázquez, Bale, Ceballos, Rodrygo, Isco, Camavinga

Karty

Domácí: Verratti, Danilo Pereira, Kimpembe, Paredes

Hosté: Casemiro, Militao, F. Mendy

D. Orsato – C. Carbone, A. Giallatini (všichni ITA).

Parc des Princes, Paříž

Domácí:

Hosté: 9. Mahriz, 17. B. Silva, 32. Foden, 44. B. Silva, 58. Sterling

Domácí: Adán – Esgaio, Coates (C), Inácio – Porro (83. Neto), Palhinha, Nunes, Reis – Sarabia (75. Tabata), P. Gonçalves (50. Ugarte) – Paulinho (75. Slímání).

Hosté: Ederson – Cancelo, Rúben Dias (C), Laporte (84. N. Aké), Stones (61. Zinčenko) – B. Silva (84. Delap), Rodri (74. Fernandinho), De Bruyne – Mahriz, Foden (61. Gündoğan), Sterling.

Náhradníci

Domácí: Paulo, Braganca, Edwards, Esteves, Feddal, Neto, Santos, Slímání, Tabata, Ugarte, Vinagre, Virginia

Hosté: Slicker, Carson, Aké, Fernandinho, Gündoğan, Lavia, McAtee, Zinčenko, Kayky, Delap, Mbete

Karty

Domácí: Nunes, Esgaio, Ugarte

Hosté: Gündoğan

Jovanović – Stojković, Mihajlović – Simović (SRB)

Estádio José Alvalade, Lisabon (kapacita: 50.466 diváků)

0

EURO 2024 v Německu

Program EURO 2024 Los EURO 2024 Vstupenky na ME ve fotbale Kvalifikace na EURO 2024

Mistrovství Evropy ve fotbale 2024 se koná od 14. června do 14. července v Německu. Turnaje se zúčastní 24 týmů. Česká fotbalová reprezentace se představí ve skupině F proti Portugalsku, Turecku a Gruzii.