Serie A - souhrn 25. kola: Juventus v nastavení uhájil čtvrté místo

12.02.2022, 16:56, aktualizováno 14.02.2022, 22:40
Komentáře a souhrny
Radost hráčů Juventusu (© AFP)
Juventus v nastavení srovnal v Bergamu a uhájil před Atalantou čtvrtou příčku. AC Milán si poradil se Sampdorií a jde do čela tabulky, jelikož sobotní šlágr mezi Interem a Neapolí vítěze nepoznal. AS Řím v závěru zachránil remízu se Sassuolem. Další výhru 3:0 si na své konto připsalo Lazio, tentokráte doma přehrálo Bolognu. Hellas si poradil s Udinese, proti němuž skóroval Barák. Benátky opustily sestupové pásmo...

Spezia Calcio - ACF Fiorentina 1:2

14.02.2022 20:45

Góly: 74. Kevin Agudelo - 42. Krzysztof Piątek, 89. Sofyan Amrabat

Spezia nepodala špatný výkon a v závěru se jí povedlo srovnat utkání s Fiorentinou po chybě Amrabata, jenže tentýž hráč minutu před koncem krásnou ranou strhl vedení na stranu Italianova týmu.

Trenér Vincenzo Italiano se vrátil do dobře známého prostředí, tentokrát ale již s novým týmem. S Fialkami totiž přijel vykrást La Spezii. A musel očekávat náročné utkání, protože jednak své protihráče velmi dobře znal a především viděl, jak se od nového roku trenéru Mottovi jeho práce daří nad očekávání. Začátek utkání se ale povedl právě Viole. Po jedenácti minutách byl ve vápně faulován González a sudí pískal penaltu. Bohužel pro hosty ale polský kanonýr Krzysztof Piątek pálil jen do tyče!

Piątek se ocitl posléze i v další šanci hostujícího celku, když mu González sklepl dobrý oblouček, jenže ránu někdejšího objevu CFC Janov obrana Spezie vyrazila na rohový kop. Přesto se polský útočník s devatenáctkou na dresu dočkal. Krzysztof Piątek. Dlouhodobý nápor Fialek vyústil v pas Maleha do středu vápna, kde si Piątek míč zpracoval a snadno zakončil přes bránícího brankáře Provedela - 1:0.

Druhá půle začala taky před bránou domácí Spezie. Jenže narážečka Amrabata, dnes skvěle hrajícího záložníka, který byl ještě před pár týdny na odchodu směrem do Tottenhamu, byla zhacena domácím stoperem Erlićem. Biraghiho volný přímý kop zase vlastním tělem zablokoval mladý kapitán Maggiore.

Spezia toho směrem dopředu moc nepřevedla, ale přesto se jí povedlo srovnat. Nejdřív přežila skvěle zahraný rohový kop, který se snesl přímo na břevno. A patnáct minut před koncem hosté inkasovali. Amrabat si pokazil dnešní reputaci, protože v roli posledního hráče se nechal obrat o míč Kevinem Agudelem. Mladý záložník se hnal do vápna a v něm si poradil i s padajícím brankářem Terraccianem.

Fialky se ale nevzdaly a vrhly se naplno do útoku. Tři minuty před koncem trefil tvrdou ranou Biraghi spojnici. A pak došel Sofyan Amrabat spasení. Napravil totiž svou chybu, která Fiorentinu málem stála všechny body. Pouhou minutu před koncem dostal míč od Cabrala a zpoza vápna natáhl k přízemní ráně. Ta mu sedla dokonale a brankář Provedel se natáhnout nestihl - 2:1.

Více informací k zápasu

Atalanta Bergamo - Juventus FC 1:1

13.02.2022 20:45

Góly: 76. Ruslan Malinovskyj - 90+1. Danilo

Juventus udržel své místo v tabulce i po přímém souboji s pátou Atalantou. Tu poslal do vedení senzační ránou z přímého kopu Malinovskyj, ale v nastavení body rozdělil mezi oba soupeře Danilo.

Na Gewiss Stadium nás čekala lahůdka italské elitní ligy, souboj mezi domácí Atalantou a Juventusem. A šlo o hodně, protože Juventus se díky několika minulým zápasům v kombinaci se ztrátami Atalanty dostal v tabulce před ni, takže na tahu bylo Bergamo. Oba týmy dělily před zápasem jen dva body, což dodávalo tomuhle střetu šťávu.

A že se bude na co dívat, to naznačily úvodní minuty. Po třech uplynulých minutách se míč dostal na kopačku Dušana Vlahoviće, nejnebezpečnějšího muže útoku Juventusu. Srbský kanonýr kroutil povedenou střelu do šibenice, kam naštěstí pro Atalantu doskočil taky brankář Sportiello. Ten si o pár chvil později musel poradit i s krásným pokusem Paula Dybaly, který se nakonec stočil vedle brány.

Ačkoli v úvodu nebyla lepší, tak mohla jít Atalanta překvapivě do vedení. Polský brankář Szczęsny totiž vyběhl z brány a srazil Teuna Koopmeinerse. To sudí přešel s překvapivým klidem, možná proto, že viděl u míče Luise Muriela. Ten ale nabídnutou šanci nevyužil a jeho ránu mířící na prázdnou bránu odrazila vracející se dvojice obránců Juve.

Ke konci první půle se začalo hodně žlutit a sudí Mariani musel napomínat stále víc hráčů za překročení pravidel. Zvlášť domácí celek začal hrát hodně agresivně. Trochu víc fotbalovosti ukázali hráči La Dea dvě minuty po návratu ze šaten. Marten de Roon krásnou ranou pořádně protáhl gólmana Wojciecha Szczęsného. Sportiello na druhé straně musel zasahovat proti krásné ráně Dušana Vlahoviće.

Po hodině hry se na trávník dostal i Ruslan Malinovskyj a opět ukázal, čeho je jeho levačka schopná. Po patnácti minutách vybojoval standardní situaci, Freuler mu patičkou posunul míč na ránu a Malinovskyj nádhernou dělovkou pod víko poslal Atalantu do vedení! Jenže to Atalantě do konce utkání nevydrželo. Na asi spravedlivou remízu uzavřel ve druhé minutě nastavení obránce Danilo, který si naskočil na perfektní Dybalův centr od rohu - 1:1.

US Sassuolo - AS Řím 2:2

13.02.2022 18:00

Góly: 47. Chris Smalling (vl.), 73. Hamed Junior Traorè - 45+1. Tammy Abraham (pen.), 90+3. Bryan Cristante

Sassuolo sice prohrálo první půli, ale celkovou bitvu nevzdalo a bere aspoň bod. V utkání plném zvratů a emocí obralo o dva body AS Řím, které tak pokračuje v dalších bídných výkonech a poháry se mu stále víc vzdalují.

Kolem Římanů se hodně spekulovalo o nedávno uniklém pranýři, kterému trenér Mourinho vystavil své hráče po zahanbujícím utkání s Interem Milán. A dnes čekal reakci. Jenže Sassuolo mu ukázalo, že i bez Scamaccy s Raspadorim umí být hodně nebezpečné. V šesté minutě musel Rui Patrício zasahovat proti ráně Frattesiho. O pouhou minutu později inkasoval. Několik odrazů od hostujících obránců využil mladíček Hamed Traoré k tvrdé ráně. Bohužel pro něj ale gól nebyl VARem uznán pro ofsajd.

První velkou šanci si vypracovali také Vlci z Říma. Další mladík, Felix Afena-Gyan, upaloval na Consigliho bránu, ale zkušený brankář proti němu výtečně vyběhl a ránu po zemi vyrazil. Jednu neuznanou branku zažili také Římané. Po třiceti pěti minutách si do vápna naběhlo anglické duo Smalling - Abraham a přesně v tomhle pořadí dopravili míč do brány. Jenže také zde se jednalo o ofsajd, což sudí Guida postřehl.

Přesně, když vypršelo prvních 45 minut, nastal pro domácí šok. Stoper Chiriches zasáhl Viñův centr rukou a sudí po kontrole od videa pískal penaltu. K ní se postavil Tammy Abraham a střelou do středu brány poslal AS do vedení.

Jenže druhá půle byla pro Římany znova tragická. Začalo ji selháním duo zkušených hráčů. Traorého centr srazil Smalling na vlastní bránu a Rui Patrício, který zatím chytal velmi spolehlivě, nepochopitelně nechal míč proklouznout do sítě! To si pak někdy říkáte, jestli ti hráči nemají vsazeno...

Dlouho se nic zajímavého nedělo, ale toho právě Sassuolo skvěle využilo. V 73. minutě totiž vymyslel dnes značně okopávaný Mommo Berardi skvělý pas za obranu a dvojice Mancini - Karsdorp na Hameda Traorého jen tupě zírala.

Římanům přeci jen trochu pomohla 78. minuta, v níž Abrahama fauloval kapitán Ferrari a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Aspoň zčásti si Mourinho může gratulovat, protože poslal na hřiště Bryana Cristanteho a ten ve čtvrté minutě nastavení vybojoval hostům přesnou hlavičkou po rohu aspoň bod.

Empoli FC - Cagliari Calcio 1:1

13.02.2022 15:00

Góly: 38. Andrea Pinamonti - 84. Leonardo Pavoletti

Fotbalisté Cagliari získali další důležitý bod v boji o záchranu. V Empoli dlouho prohrávali 0:1, ale šest minut před koncem dokázali vyrovnat, když se trefil zkušený Leonardo Pavoletti. Sardiňané se díky remíze drží mimo sestupové příčky.

Už v 6. minutě natáhl Parisi a Cragno musel do akce, když balón vyrazil na rohový kop. O chvíli později došlo ke kurióznímu okamžiku, protože se zranil hlavní sudí Federico Dionisi a na plac musel čtvrtý sudí. Utkání nedohrál ani hostující Matteo Lovato, jenž musel ze zdravotních důvodů také střídat.

Empoli bylo nebezpečnější a po půlhodině hry nadělal starosti svému týmu Cragno, jehož chybu ale domácí nepotrestali. Azzurri se dočkali až posléze, po rychlém kontru Bajramiho, který před vápnem našel Andreu Pinamontiho a ten nekompromisně zavěsil. V prvním poločase se vinou střídání i ošetřování nastavovalo dlouhých osm minut, ale další změnu skóre to nepřineslo.

Sardiňané tahali za kratší konec a museli reagovat. Jedovatou ránu mimo branku vyslal v 50. minutě Gastón Pereiro a o čtyři minuty později si všechno zopakoval, přičemž brankář Empoli musel zasahovat.

Po hodině hry se Empoli dožadovalo pokutového kopu za hraní rukou, ale VAR jejich prosby nevyslyšel. Tlak Cagliari se stupňoval a šest minut před koncem se Sardiňané dočkali zaslouženého vyrovnání. Závar před brankou zakončil zblízka Leonardo Pavoletti - 1:1. Stejný hráč mohl dokonat obrat, ale jeho hlavička se stočila těsně vedle. Dlouho se nastavovalo i ve druhém poločase, ale stav 1:1 zůstal až do konce.

Janov CFC - Salernitana Calcio 1:1

Góly: 32. Mattia Destro - 45+1. Federico Bonazzoli

Ryze záchrannářský souboj mezi Janovem a Salernitanou skončil remízou 1:1, s čímž nemůže být ani jedna strana spokojena. Grifony poslal do vedení útočník Mattia Destro, ale ještě v poločase našel odpověď Federico Bonazzoli.

Vítěz utkání se mohl výrazně přiblížit nesestupovým příčkám, což se nakonec nestalo. Salernitana vyhrála říjnový duel 1:0, kdežto prosincové měření sil v rámci Coppa Italia ovládl stejným výsledkem FC Janov.

Mattia Destro se ocitl v první vážnější šanci v 9. minutě a hlavou minul vzdálenější tyčku. Italský útočník se dočkal až po půlhodině hry, když se před brankou natlačil na centr Ekubana a rozvlnil síť. Janov byl i po vstřelené brance aktivnější, ale další gól nepřidal a naopak inkasoval vyrovnávací branku do šaten. V nastavení sklepl Djurić ideální centr a Federico Bonazzoli na malém vápně překonal Sirigua.

Po změně stran už se nedokázal prosadit žádný tým. Janovští vytrvávali ve své převaze, ale jejich akce končili před hostující šestnáctkou. Výsledkem nepohnul ani střídající Franck Ribéry, který se v dresu Salernitany objevil na hřišti čtvrt hodiny před koncem. Konečná remíza 1:1 jen prodloužila trápení obou celků, jež ztrácejí na nesestupové pozice šest bodů.

Hellas Verona - Udinese Calcio 4:0

Góly: 2. Fabio Depaoli, 31. Antonín Barák, 66. Gianluca Caprari, 84. Adrien Tamèze

Jedním gólem přispěl k demolici svého bývalého zaměstnavatele český záložník Antonín Barák. Hellas zvítězil naprosto přesvědčivě 4:0 a v tabulce se posunul na deváté místo. Udinese doplatilo na velké neproměňování šancí.

"Zebrám" se utkání nepovedlo a jeho defenziva měla problémy od samého začátku. Už po sto dvaceti sekundách zůstal ve vápně neobsazený Fabio Depaoli a Hellas šel po jeho voleji rychle do vedení.

Udinese mělo v prvním poločase několik příležitostí, ale doplatilo na jejich neproměňování. Střelu Makenga vytěsnil Montipó a brankář Hellasu zmařil i další příležitosti. Ve 31. minutě přišla velká chvíle Antonína Baráka. Po dobré práci Depaoliho na nic nečekal a v šestnáctce přesně zakončil k tyči - 2:0. Efektivita byla rozhodující. Udinese do konce poločasu zazdilo další loženky, zejména ta Deulofeova volala po gólu, ale skrumáž před sebou nepropálil.

Hellas zvítězil v prvním poločase 2:0 a další dva góly si schoval na druhý poločas. Předcházelo tomu ale další neproměňování ze strany Udinese. Deulofeu nechal jen vyniknout Montipa a v 66. minutě za to přišel trest. Tamèze našel centrem hlavu Gianlucy Caprariho a bylo to už 3:0 pro domácí.

Zmar "Zeber" definitivně podtrhl Nahuel Molina, který orazítkoval břevno a o dvě minuty později následoval opět gól Hellasu. Adrien Tamèze šikovně prošel vápnem a tvrdou ranou nedal Silvestrimu šanci. Veronští mohli zvítězit ještě vyšším rozdílem, ale v nastavení se Silvestri zaskvěl výborným zákrokem.

AC Milán - UC Sampdoria 1:0

13.02.2022 12:30

Góly: 8. Rafael Leão

Italská liga má nového lídra. Po remíze Interu v Neapoli poskočil na první místo městský konkurent AC Milán. Rossoneri udolali Sampdorii 1:0 gólem Rafaela Leãa, ale nebýt skvělého brankáře Falconeho, mohlo být skóre vyšší.

Milánu znovu chyběl zraněný Zlatan Ibrahimović, kterého na hrotu nahradil Olivier Giroud. Francouzský útočník vstřelil dva góly Interu i v pohárovém zápase Laziu, avšak tentokrát vyšel střelecky naprázdno.

Návrat na San Siro prožil Marco Giampaolo, trenér "Námořníků" v Miláně jako kouč neúspěšně působil a teď chtěl se svým staronovým týmem uspět. Sampdoria nevstoupila do utkání dobře a Milán šel do vedení už po osmi minutách. Brankář Maignan poslal dlouhý nákop, kterého se zmocnil Rafael Leão, následně se dostal před Bereszynského a chladnokrevně zakončil.

Rossoneri pak nikam nespěchali a další velkou šanci si vytvořili až pár minut před přestávkou. Messias se dostal k odvrácenému balónu a jeho pohotovou střelu vyrazil Falcone. Milánští si hýčkali poločasový výsledek 1:0, ale ještě neměli vyhráno.

Junior Messias byl i u první akce druhého poločasu a jeho rána tentokrát prosvištěla těsně vedle. Brankář Sampdorie byl ústřední postavou utkání a dlouho držel naděje Blucerchiati nad vodou. Po hodině hry vychytal Giroudovo nůžky a poradil si také s Romagnoliho hlavičkou. V 82. minutě ho nepřekonal ani Rebić.

Na druhé straně Maignan neměl tolik práce a stav 1:0 pro domácí se až do konce nezměnil. AC Milán se díky třem bodům posunul do čela tabulky Serie A a na druhý Inter má jednobodový náskok. Musíme ale připomenout, že Nerazzurri mají o jedno odehrané utkání méně.

Turín FC - Venezia FC 1:2

12.02.2022 20:45

Góly: 5. Josip Brekalo - 38. Ridgeciano Haps, 46. Domen Črnigoj

Ani rychlá branka nepomohla Turínu k bodovému zisku proti Benátkám. Hostující nováček dokázal otočit výsledek z 0:1 na 2:1 a tento stav už nepustil. Granata sice v závěru vstřelila gól, ale ten po předlouhém rozhodování nebyl uznán. Sudí nakonec v závěru nastavovali ještě čtrnáct minut, ale skóre zůstalo neměnné.

Turín vstupoval do zápasu jako favorit a tuto roli začal naplňovat již v 5. minutě. Z hranice šestnáctky se opřel do balónu Josip Brekalo a tvrdou ranou prostřelil brankáře Lezzeriniho. Domácí se mohli rychle uklidnit, nicméně po vedoucím gólu šetřili aktivitou a to se jim vymstilo ve 39. minutě. Po centru Črnigoje hlavičkoval na vzdálenější tyči osamocený Ridgeciano Haps a stanovil tak poločasové skóre 1:1.

Po přestávce čekalo na Granata nemilé překvapení, protože Benátky dokonaly obrat. Hned na začátku druhého poločasu poslal Aramu ideální přihrávku na "puntík" a Domen Črnigoj z první nedal Milinkovićovi-Savićovi nejmenší šanci.

Otřesený Turín si najednou nevěděl rady a hosté ho do ničeho nepouštěli. Dvacet minut před koncem se rozhodl trenér Jurić sáhnout k neobvyklému čtvernému střídání a vedle útočníka Belottiho, Ansaldiho či Pjacy se na trávníku objevil i český obránce David Zima. Dlouho byla snaha Granata marná, ale v 90. minutě se přeci jenom dočkala vyrovnání. "Býci" si pomohli standardní situací a Andrea Belotti povedenou hlavičkou srovnal na 2:2. Celou situaci ale ještě dlouho přezkoumávalo video a teprve po čtyřech minutách se běžel Giua podívat na záznam a došel k verdiktu branku neuznat.

Pro Turín to byla studená sprcha, ale protože se dlouho nehrálo, stále zbýval čas s výsledkem něco udělat. Hra se ale dál přerušovala a po souboji Okerekeho s Linettym vytasil Guia nejprve červenou kartu pro druhého jmenovaného, ale pak svůj verdikt opět pozměnil a předčasně do sprch musel za přišlápnutí Okereke. V rozháraném závěru se ale Turínu vyrovnat nepodařilo a ze tří bodů se mohly radovat Benátky.

SSC Neapol - Inter Milán 1:1

12.02.2022 18:00

Góly: 7. Lorenzo Insigne (pen.) - 47. Edin Džeko

Sobotní šlágr mezi Neapolí a Interem Milán vítěze nepoznal a z konečného výsledku 1:1 má největší radost AC Milán, který může jít v neděli do čela tabulky. Neapol šla díky pokutovému kopu Lorenza Insigneho rychle do vedení, ovšem Inter na začátku druhé půle prostřednictvím Edina Džeka vyrovnal. Obhájci Scudetta měli sice ve druhém poločase převahu, ale rozhodnout nedokázali.

Neapol přivítala Inter Milán v přímém souboji o první místo v tabulce. Mezi oběma celky byl jen jednobodový rozdíl. Očekávala se vyrovnaná partie a tak konečný výsledek vlastně nikoho příliš nepřekvapí.

První poločas nabídl svěží fotbal, ve velmi dobrém tempu a diváci se na stadionu Diega Armanda Maradony dočkali i první branky. Inter totiž nevstoupil do zápasu tím nejlepším způsobem. Už v 5. minutě došlo v pokutovém území k zákroku De Vrije na Osimhena a sudí po poradě s videem odpískal pokutový kop. Lorenzo Insigne zvolil střelu k tyči a i když Handanovič správně tipl směr, na balón nedosáhl. Neapol rychlá branka nabudila a po čtvrthodině hry zazdil dobrou příležitost Zieliński, když pálil do tyče.

Hosté vyrovnávali hru postupně a zatím museli čelit šancím domácích. Ve 28. minutě zkusil střelecké štěstí i Osimhen a rozvlnil jen boční síť. Až o osm minut později zahrozil i Inter, jmenovitě Edin Džeko. Bosenský útočník ale hlavičkoval jen doprostřed branky a tím pádem do náruče Ospiny.

Inter se dočkal vyrovnání krátce po změně stran. Džeko nejprve nepovedeně hlavičkoval do obránce, ale balón se k němu odrazil zpátky a nekompromisní střelou zblízka pod břevno srovnal na 1:1. Neapol si mohla vzít vedení zpátky, rychlonohý Osimhen rozjel vlastní akcí a jeho střelu vytěsnil Handanovič. Inter byl ve druhém poločase aktivnější, ale Neapol zase zůstávala mimořádně nebezpečná. V 69. minutě se dostal k zakončení Elmas a Handanovič musel předvést další z řady dobrých zákroků.

Nerazzurri si udržovali převahu až do samotného závěru, ale vstřelit vítěznou branku se jim nepodařilo. Nic na tom nezměnilo ani pět minut nastaveného času. Remíza 1:1 je pro Inter ztrátou a pokud AC Milán v neděli odpoledne porazí Sampdorii, půjde do čela Serie A. Je nutné ale podotknout, že Inter má stále jedno neodehrané utkání k dobru.

SS Lazio - Bologna FC 3:0

12.02.2022 15:00

Góly: 13. Ciro Immobile (pen.), 53. Mattia Zaccagni, 63. Mattia Zaccagni

Diametrálně odlišný výkon od vystoupení z Coppa Italia předvedli hráči Lazia. Římský celek na Stadio Olimpico porazil Boloňu jasně 3:0 a stále se drží ve hře o umístění v první čtyřce. Vidět byl zejména dvougólový Mattia Zaccagni, avšak do rychlého vedení poslal Biancocelesti tradiční kanonýr Ciro Immobile.

Před pár dny schytalo Lazio čtyřgólový debakl na San Siru, ale v lize se dokázalo rychle zmátořit a po přesvědčivé výhře zůstává v kontaktu se čtvrtou příčkou. Svěřenci trenéra Maurizia Sarriho vstoupili do utkání dobře a hned po jedenácti minutách jím Boloňa "darovala" pokutový kop. Soumaoro si dělal prostor a Zaccagniho udeřil loktem do obličeje, takže nemohlo následovat nic jiného, než penalta. Ciro Immobile pak zvolil utaženou střelu k tyči, kam se sice Skorupski natáhl, ale gólu nezabránil.

Domácí se rychlou brankou uklidnili a i když do konce prvního poločasu žádnou další nepřidali, měli utkání pod svojí kontrolou. Hra Boloni nebyla optimální, čehož si byl Siniša Mihajlović dobře vědom a po změně stran sáhl k dvojímu střídání. Příchody Kasiuse a Barrowa ale nic nezměnily a v 53. minutě Lazio zvýšilo na 2:0. Mattia Zaccagni si seběhl na průnikovou přihrávku Luise Alberta a Skorupskiho překonal střelou mezi nohy.

Za dalších deset minut Lazio své vedení navýšilo. Mattia Zaccagni byl tentokrát přesně tam, kde měl být a přihrávku před prázdnou branku neměl problém zakončit. Lazio už nemělo potřebu hnát se dopředu, přesto mohlo vyhrát ještě vyšším rozdílem. Střelu Felipe Andersona výborně zlikvidoval Skorupski. Boloňa nebyla schopná vstřelit gól, který by jí ještě vrátil do zápasu a ze Stadio Olimpico se vrací bez bodů.