Premier League - souhrn 25. kola: West Ham srovnal v nastavení

12.02.2022, 15:26, aktualizováno 13.02.2022, 19:28
Komentáře a souhrny
Craig Dawson (© AFP)
West Ham v nastaveném čase zachránil v Leicesteru alespoň bod. Manchester City zvítězil na půdě Norwiche a upevnil si vedoucí příčku. Liverpool naplnil roli favorita v Burnley, zatímco Tottenham doma nestačil na Wolves. Manchester United není v pohodě a projevilo se to i proti Southamptonu, Red Devils ztratili náskok a získali jen bod za remízu 1:1. Newcastle se vzdaluje pásmu sestupu...

Leicester City - West Ham United 2:2

13.02.2022 17:30

Góly: 45. Youri Tielemans (pen.), 57. Ricardo Pereira - 10. Jarrod Bowen, 90+1. Craig Dawson

Leicester odehrál proti West Hamu solidní zápas, kterým málem dal zapomenout na předešlé neúspěchy. Foxes otočili původně nepříznivě se vyvíjející duel a kráčeli za třemi body, v nastaveném čase ale dovolili protivníkovi vyrovnat. Družina manažera Brendana Rodgerse tak dál čeká na první vítězství v Premier League v kalendářním roce 2022.

West Ham mohl konečnou remízu brát jako malé vítězství, byť výsledkem 2:2 nepotrestal zaváhání konkurenčního Manchesteru United. Hammers nicméně v Leicesteru viditelně tahali za kratší konec. Do vedení přitom šli právě hosté. Diop v 10. minutě vyhledal nákopem za obranu nabíhající Bowena, ten si rychle zpracoval míč, uhlídal obránce a střelou levou nohou překonal marně se natahujícího brankáře Schmeichela.

Domácí "Lišky" se rozjížděly pomaleji, ke konci první půle už ale dokázali soupeře z Londýna přitlačit. Nejprve se však nepřesně zastřelovali Tielemans s Barnesem. Ve 43. minutě ovšem nabídl pomocnou ruku hostující levý bek Cresswell, který po rohovém kopu zahrál ve vlastním pokutovém území rukou. Leicester tak dostal k dispozici penaltu, již přízemní ránou k tyči proměnil Tielemans. Gólman West Hamu Fabiański se sice po balónu natahoval, avšak pár centimetrů mu k úspěšnému zákroku scházelo.

Po změně stran již Foxes vzali otěže duelu pevně do rukou. Defenzivu Hammers větral především Barnes. Ten již ve 46. minutě vyvolal zmatek šajtlí do vápna, jenže výsledný Maddisonův volej přistál v ochozech. Za dalších deset minut prošel Barnes kolem Coufala do šestnáctky, na jeho přihrávku ale Daka na zadní tyči nedosáhl.

Vzápětí už však bylo v domácím táboře veselo. Další Barnesův pas zužitkoval Pereira, jenž v souboji přetlačil nešťastníka utkání Cresswella a hlavičkou k tyči zajistil "Liškám" vedení. To mohl po hodině hry navýšit Tielemans, jemuž na ránu z voleje nabil nikdo jiný než Barnes, avšak belgický středopolař mířil nad břevno.

"Kladiváři" se z útlumu vzpamatovávali až v poslední desetiminutovce. Dvakrát se do zakončení dostal Benrahma, ovšem ani jednou neuspěl — v 82. minutě střílel po rohovém kopu nepřesně, o dvě minuty později našel po průniku do pokutového území jen Schmeichelovu náruč. Spasitelem West Hamu se tak nakonec stal obránce Dawson. Ten si v první minutě nastaveného času naskočil na centr od rohového praporku a gólovou hlavičkou zařídil dělbu bodů.

Více informací k zápasu

Burnley FC - Liverpool FC 0:1

13.02.2022 15:00

Góly: 40. Fabinho

Burnley prohrálo v utkání 25. kola Premier League s Liverpoolem 0:1. O vítězství Reds rozhodl v prvním poločase Fabinho.

Ve 21. minutě měl solidní šanci Keïta, který vyslal tvrdou ránu z větší vzdálenosti. Míč se navíc svezl po kluzkém povrchu a Pope měl co dělat, aby balon vyškrábl aspoň na rohový kop.

Ještě větší příležitost přišla ve 29. minutě. Alexander-Arnold poslal z přímého kopu parádní centr za obranu Burnley přesně na Sadia Maného, který však z voleje z velké blízkosti trefil jen hruď gólmana Popea. Dorážku pak nasměroval těsně vedle.

O dvě minuty později se ozvali i domácí, na kolmou přihrávku z pravé strany si naběhl Jay Rodriguez, který střílel šajtlí bez přípravy a minul zhruba o metr.

Ve 40. minutě prodloužil rohový kop hostí z levé strany hlavou Mané, balon se dostal do skrumáže před brankou, a nakonec byl nejdůraznější záložník Reds Fabinho, který nadvakrát dostal míč do sítě.

Liverpool mohl výhru potvrdit v 87. minutě, když McNeil odpadl ze souboje s Mohamedem Salahem, ten po krátkém driblinku poslal balon na úplně volného Jotu do vápna, jenže portugalský sniper střílel z první a netrefil se mezi tři tyče. Mrzet ho to nakonec nemuselo, Reds vedení udrželi a dál stíhají suverénní Citizens.

Newcastle United - Aston Villa 1:0

Góly: 35. Kieran Trippier

Z hrdiny smutnou postavou utkání. Kieran Trippier sice jediným gólem zajistil Newcastlu vítězství nad Aston Villou, v pozdějším průběhu utkání se ale zranil. Podle prognóz léčení zabere delší dobu.

Jako první zahrozil po dvaceti minutách Willock, jenž technickým pokusem zpoza vápna vystrašil Martíneze. Po půlhodině hry Chambers poslal k zemi pronikajícího Willocka. Po konzultaci s VAR se penalta nekopala, nicméně přímák ano. Toho se ujal Kieran Trippier, jenž tvrdou střelou rozvlnil síť.

Villans mohli srovnat v nastaveném čase, McGinn ovšem po nakrátko rozehraném rohu pálil nepřesně. V sedmapadesáté minutě, kdy už Trippier nebyl na hřišti, to z trestného kopu zkoušel Douglas, Dúbravka ale jeho pokus pohlídal.

Zanedlouho už se Aston Villa radovala z vyrovnání, když Digneho centr po sérii odrazů přistál na Watkinsově hlavě a ten už snadno míč trknul dob brány. Jenže po zásahu VAR branka vinou ofsajdu neplatila.

Ve zbytku utkání už se hosté nedostali do žádného souvislého tlaku rezultujícího v šance a pošesté z posledních sedmi zápasů nedokázali zvítězit. V tabulce jim aktuálně patří dvanáctá pozice. Newcastle naopak zapsal třetí ligovou výhru v řadě a na sedmnáctém místě už má bezpečnější náskok nad sestupovými vodami.

Tottenham Hotspur - Wolverhampton Wanderers 0:2

Góly: 6. Raúl Jiménez, 18. Leander Dendoncker

Tottenham zcela nezvládl domácí klání proti Wolverhamptonu a kvůli šílenému vstupu do utkání nakonec svému soupeři podlehl 2:0. Svěřenci Antonia Conteho vyrobili v první dvacetiminutovce řadu chyb, za které byli po zásluze potrestání. Ve zbývajícím čase se pak už Kohoutům svá zaváhání nepodařilo napravit a potřetí za sebou tak z ligového zápasu odcházejí s prázdnou, čímž se jim významně komplikuje boj o první čtyřku.

Spurs do zápasu vstoupili tím nejhorším možný způsobem - rychle obdrženým gólem. Wolverhampton nakrátko rozehrál volný přímý kop, míč doputoval až k Rubenu Nevesovi, který ze střední vzdálenosti napřáhl a na branku Huga Llorise vyslal prudkou ránu. Francouzský brankář si však s tímto projektilem měl rozhodně poradit lépe, místo toho míč jen vyrazil před sebe, kde se k němu dostal Connor Coady, který kulatý nesmysl znovu vyslal na branku. To ale ještě nebylo to nejhorší, rána totiž nebyla prudká a Lloris mohl celou situaci zachránit. Místo toho ale balón nepřesvědčivě vyboxoval jen na penaltový puntík k Jimenezovi, který se nerozpakoval a z první mu balón vrátil do sítě. Srovnat mohl o chvilku později Son, ten ale únik nevyřešil nejlépe a pálil jen do připraveného brankáře Sa.

Další lahůdku si pro své fanoušky Tottenham připravil po osmnácti minutách hry. Nejprve chyboval v rozehrávce Lloris, který pořádně zahnal Bena Daviese. Jeho nedůrazný odkop ovšem sebral Dendoncker, který okamžitě vyslal do úniku Semeda, který zpětnou přihrávkou našel osamoceného POdence. Jeho zakončení tečovali dva zadáci domácího celku tak nešťastně, že nakonec skončilo na tyči, odkud se odrazilo přesně k dobíhajícímu Dendonckerovi, který zvýšil na 2:0. Třetí gól mohl o chvilku později přidat Jimenez, jeho projektil ale Lloris kryl. Na druhé straně už už slavil branku Kane, před ním ale do bezpečí míč uklidil brankář Sa.

Na začátku druhého dějství vyřadil další ze série hrubek stoper Sanchez, Jimenez si tentokráte vylámal zuby na brankáři Llorisovi. Půlhodinky před koncem mohl Tottenham dostat do zápasu Kane, jeho křižnou střelu však nohou vykopl hostující brankář. A když dvě minuty před koncem zblokoval gólovou hlavičku Kanea stoper Coady, bylo jasné, že si Wolverhampton odveze všechny 3 body za výhru 2:0.

Norwich City - Manchester City 0:4

12.02.2022 18:30

Góly: 31. Raheem Sterling, 48. Phil Foden, 70. Raheem Sterling, 90. Raheem Sterling

Norwich City jasně prohrál zápas 25. kola Premier League s Manchesterem City 0:4. Řádil hlavně Raheem Sterling, který se trefil hned třikrát. Doplnil jej Phil Foden.

Hosté se do kanárků zakousli hned na začátku a v páté minutě měl domácí celek velké štěstí. Mahrez našel Bernarda Silvu, který vyslal technickou ránu zpoza několika obránců a trefil tyčku. Od té se balon odrazil přímo do náruče gólmana Gunna.

V 18. minutě orazítkovali brankovou konstrukci i domácí. Po rohovém kopu se k zakončení hlavou dostal Grant Hanley a nemířil vůbec špatně. Zazvonila levá tyčky Edersonovy brány. O sedm minut později už bylo zase živo na druhé straně, Zinčenko našel Sterlinga, který mířil k tyči, ale Gunn reflexivně zasáhl.

V jednatřicáté minutě už se City dostali do vedení. Kyle Walker unikl po pravé straně, jeho následný centr žádného spoluhráče nenašel. Jenže jednomu z domácích se vůbec nepodařilo balon zpracovat, a ke slovu se tak dostal Raheem Sterling, který míč nádherně napálil do vzdálenější šibenice.

Kanonáda hostí pokračovala po přestávce ve 48. minutě. Ilkay Gündogan prošel zleva do pokutového území a poslal balon na malé vápno. Tam se jej ujal Phil Foden, který sice neprve trefil jen brankáře Gunna, poté se však k míči dokázal dostat znovu a tentokrát už jej do sítě dostal.

Svoji druhou branku v utkání přidal v 70. minutě Raheem Sterling. Hosté rozehráli rohový kop na krátko a následný centr mířil na zadní tyč. Odtamtud jej před bránu vracel Rúben Dias a Sterling už měl před odkrytou sítí velmi snadnou práci. Stačilo mu míč hlavou doklepnout za záda Gunna.

V 89. minutě se Manchester dostal k pokutovému kopu. Střídající Delap si moc míče neužil, protože jej zboural Grant Hanley a hlavní sudí s odpískáním penalty neváhal. Té se ujal Raheem Sterling, který mohl dovršit hattrick. Svou šanci sice nejprve zahodil, ale po zásahu Gunna se k němu balon odrazil zpět a už měl lehkou práci. Brankář domácích ještě ležel na zemi, a tak anglický reprezentant dostal pozvánku ke skórování.

Citizens navýšili své vedení v Premier League na dvanáct bodů, ale druhý Liverpool má dva zápasy k dobru. Norwich je osmnáctý.

Brentford FC - Crystal Palace 0:0

12.02.2022 16:00

Góly: -

Brentford remizoval v utkání 25. kola Premier League s Crystal Palace 0:0. Domácím v tabulce patří čtrnáctá příčka, hosté jsou dvanáctí.

V 16. minutě se domácí dožadovali odpískání pokutového kopu poté, co Marc Guehi zahrál ve vápně rukou. Hlavní sudí však nakonec po poradě s VARem penaltu neodpískal, protože ve hře rukou nebyl viděn úmysl.

Jasnou tutovku měl ve 31. minutě Jordan Ayew. Ten pelášil sám na bránu, ale než se rozhodl, co vlastně udělá, stihl se vrátit jeden z obránců Brentfordu a celou akci mu překazil.

V 75. minutě měli domácí snad největší šanci celého zápasu. Roh našel na zadní tyči Nörgaarda, který hlavičkoval do protipohybu brankáře a Guaita vytáhl vynikající pohotový zákrok špičkami prstů.

O pár minut později nastala hodně kontroverzní situace. Zaha mohl jít do samostatného úniku, ale Canos jej stáhl za rukáv k zemi. Hráči Eagles se k sudímu ihned seběhli, ten si však stál za tím, že Zaha svůj pád nefilmoval.

Crystal Palace mohl rozhodnout v 90. minutě. Gallagher našel parádním centrem Zahu ve vápně, ten však střelu z první nechtěl riskovat, což se ukázalo jako chyba, protože jej posléze dostoupili obránci a celá akce skončila.

Everton FC - Leeds United 3:0

Góly: 10. Séamus Coleman, 23. Michael Keane, 78. Anthony Gordon

Everton si v důležitém zápase poradil s Leedsem United a pod vedením Franka Lamparda si připisuje první ligové vítězství, které Everton alespoň dočasně trochu vzdaluje od sestupových příček. Domácí za vítězstvím vykročili už v první půli, kdy se prosadili obránci Coleman a Keane, v druhém dějství ještě přidal třetí gól Gordon a definitivně nasměroval tři body na stranu Evertonu.

Domácí hned v první minutě ukázali, že se bude hrát podle jejich not. Už po pár sekundách se totiž sám před Meslierem objevil Gordon, jehož na poslední chvíli zvládl zablokovat vracející se Ayling. Leeds však na toto varováni nebral zřetel a po deseti minutách musel poprvé pykat. Hezkou kombinaci předvedl Coleman s Richarlisonem, míč se následně dostal k Van de Beekovi, jehož přízemní centr už doklepával do sítě Calvert-Lewin. Před ním ale fantasticky zasáhl Llorente, míč se ale odrazil jen ke Colemanovi, který jej zblízka dopravil do sítě.

Vyrovnat mohl po osmnácti minutách Rodrygo, jeho nádherná střela z pětadvacet metrů však orazítkovala pouze břevno. Naopak se síť rozvlnila na druhé straně - po rohovém kopu nejvýše vystoupal stoper Keane a zvýšil na 2:0.

Do poločasu mohl ještě zvýšit Calvert-Lewin, toho ale vychytal pozorný Meslier. Na druhé straně zůstával při chuti Rodrygo, který těsně před poločasem podruhé napřáhl ze střední vzdálenosti a i tentokráte zasáhl brankovou konstrukci.

Druhé dějství mnoho vzruchu vskutku nepřineslo, Everton pohodlně kontroloval vedení, zatímco jeho soupeř nedokázal vymyslet nic kloudného. Až dvanáct minut před koncem vystřelil zpoza vápna Richarlison, jeho střelu ještě tečoval nic netušící Gordon a míč zapadl přesně za vzdálenější tyč. Mladík Evertonu si tak připsal poměrně kuriózní gól, kterým upravil na konečných 3:0 pro Everton.

Watford FC - Brighton & Hove Albion 0:2

Góly: 44. Neal Maupay, 82. Adam Webster

Roy Hodgson zatím výsledkové zlepšení Watfordu nepřinesl. Jeho svěřenci v sobotu odpoledne nestačili na Brighton, kterému díky brankám Maupaye a Webstera podlehli dvoubrankovým rozdílem. Hosté byli po celý zápas lepším celkem, Watford hrozil převážně z rychlých protiútoků, ze kterých ale branku vytěžit nedokázal.

První vážnější příležitost připadla na kopačky Brightonu, když se po autovém vhazování dostal k míči Moder, jehož rána pořádně protáhla brankáře Fostera. O chvíli později pálil ze střední vzdálenosti Maupay, domácí brankář byl i tentokráte pozorný. Na druhé straně po dvaceti minutách pláchl Dennis, kterého musel až na hranici pokutového území nedovoleně zastavit Dunk. Sám postižený se postavil k exekuci volného přímého kopu, branku však vůbec netrefil. Tentýž hráč zahrozil i o pár minut později, tentokráte jej ale v zakončení zastavil skluzující Dunk.

Skóre se tak poprvé měnilo až těsně před poločasovým hvizdem, když po centru Lampteyho zůstal na penaltě úplně volný Maupay, jehož volej pak krásně zapadl za vzdálenější tyč.

V druhém poločase mohl rychle vyrovnat Dennis, který se proháčkoval mezi třemi obránci soupeře, jeho zakončení ovšem skončilo pouze na břevně. Pak už ale následovaly jen šance hostujícího celku. Po volném přímém kopu vznikl před brankou Fostera obrovský závar, na jehož konci pálil Moder, domácí brankář však vytlačil míč na roh. Při další akci zase pálil nebezpečně Cucurella, Foster však byl opět na správném místě. Brighton měl i pořádnou porci smůly, to když tečovaná rána Modera jen o centimetry minula levou tyč domácí branky.

Deset minut před koncem ovšem konečně přišlo rozhodnutí. Po rohovém kopu míč propadl až k Websterovi, který zblízka dokázal protlačit míč za brankovou čáru a rozhodnout tak o zisku všech tří bodů pro Brighton.

Manchester United - Southampton FC 1:1

12.02.2022 13:30

Góly: 21. Jadon Sancho - 48. Che Adams

Manchester United jen remizoval ve 25. kole Premier League se Southamptonem 1:1. Red Devils šli sice po gólu Jadona Sancha do vedení, po přestávce však vyrovnal Che Adams.

Ronaldo mohl symbolicky v sedmé minutě protrhnout své střelecké trápení, ale Perraud mu zkazil radost. Portugalský fenomén obešel gólmana Forstera a poslal balon do prázdné brány, ale hostující obránce těsně před brankovou čárou míč odkopl.

Série šancí pokračovala za chvíli na druhé straně, kde Adams dostal centr na malé vápno, ale míč nasměroval pryč od ní. Poté ještě přispěchal se střelou Ward-Prowse, který však napálil pouze clonícího Shawa. United šli ihned po Shawově bloku do brejku, který táhl Sancho. Dostal se k zakončení, ale Forster balon vykopl nohou pryč.

V 21. minutě se po dalším parádním brejku domácí dostali do vedení. Lví podíl na celé akci měl Bruno Fernandes, který parádním centrem poslal po pravé straně do úniku Marcuse Rashforda, který předložil míč na zadní tyč pro Jadona Sancha, který jej dokázal dostat do sítě.

Před přestávkou hosté United ještě dvakrát pozlobili. Nejprve se po dlouhém autu dostal k zakončení Armstrong, jenže pozici měl těžkou a de Gea v klidu zasáhl. Poté útok hostů podpořil krajní obránce Perraud, který mířil na zadní tyčku a španělský brankář měl opět práci.

United se zřejmě nepoučili a ve 48. minutě inkasovali. Elyounoussi poslal kolmicí do obrovské šance Che Adamse, který obstřelil de Geu a poté mu pomohla tyčka. Manchester nechal soupeři spoustu prostoru i času a hned byl potrestán.

V 57. minutě mohli domácí jít znovu do vedení, proti byl ale Forster. Po rohovém kopu z levé strany míč poskakoval pár metrů od brány a jako první se k němu dostal Harry Maguire. Proti jeho ráně však reflexivně zasáhl hostující brankář.

Hosté určitě mohou cítit křivdu, protože po zákroku Harryho Maguira na Armanda Broju se s velkou pravděpodobností měla pískat v 88. minutě penalta. Broja domácího obránce obešel, ten se však do souboje ještě dokázal vrátit, a nakonec soupeře o balon obral. V úplném závěru jejich střetu však anglický reprezentační stoper přišlápl Brojovi lýtko. Situaci zkoumal VAR, ale nakonec rozhodl ve prospěch domácích. Ti však musí být s jedním bodem nespokojení.