Kanadské hokejistky nezaváhaly, i Finky hrály proti Ruskám v rouškách

foto Hokejový turnaj žen na ZOH v Pekingu, skupina A, utkání USA - Kanada. Zprava Jamie Lee Rattrayová z Kanady a Megan Bozeková z USA.

Peking - Hokejistky Kanady zvítězily v souboji favoritů na olympijských hrách v Pekingu nad Spojenými státy americkými 4:2 a ovládly bez ztráty bodu základní skupinu A. Čtvrtfinálový program zahájí duel českých hokejistek proti obhájkyním zlata Američankám v pátek od 5:10 hodin SEČ. Rovněž v pátek se od 14:10 SEČ utkají Kanaďanky. V sobotu pak nastoupí Rusky proti Švýcarkám (5:10) a Finky proti Japonkám (9:40).

Kanaďanky se ujaly vedení v 15. minutě, kdy využila přesilovou hru Brianne Jennerová. Obhájkyně zlata z Pchjongčchangu odpověděly v čase 29:17 poté, co brankářku Ann-Renee Desbiensovou nadvakrát překonala Dani Cameranesiová. Ve 32. minutě otočila v početní výhodě stav Alex Carpenterová, která v přečíslení proměnila přihrávku Amandy Kesselové.

Za 26 sekund ale vyrovnala Jennerová, jež se s pěti góly v čele střelecké tabulky dotáhla na krajanku Sarah Fillierovou. V 35. minutě otočila skóre Jamie Rattrayová a v čase 37:25 dovršila výsledek z trestného střílení Marie-Philip Poulinová. Desbiensová přispěla k vítězství 51 úspěšnými zákroky.

I Finky dnes hrály proti Ruskám v respirátorech. V pondělí se chránily proti možné nákaze Kanaďanky, protože ruský tým dodal pozdě covidové testy. Dnes se obávaly koronaviru finské hráčky. Po duelu s Kanadou totiž měla pozitivní test ruská útočnice Polina Bolgarevová.

Finky i tak vyhrály 5:0. Výsledek se zrodil již v úvodních dvou třetinách. V té první se prosadily Sanni Rantalaová a Michelle Karvinenová. Definitivně se pak rozhodlo kolem poloviny duelu, kdy se v rozmezí čtyř minut zapsaly do střelecké listiny rovněž Jenniina Nylundová, Minnamari Tuominenová a Susanna Tapaniová.

Švédky si zajistily postup z výkonnostně slabší skupiny B, z níž postupovaly jen tři celky z pěti, díky závěrečné výhře nad Dánkami 3:1, která je posunula o bod před domácí Čínu. Pro Dánky a Číňanky turnaj končí.

Přemožitelky českých hokejistek Dánky vyrovnaly sice zásluhou Julie Oksbjergové ve 35. minutě po úvodním zásahu Emmy Nordinové z úvodu utkání na 1:1, ale hned o dvě minuty později vrátila Švédkám vedení Lisa Johanssonová. Nakonec to byl i gól vítězný. Ebba Berglundová trefila v závěru prázdnou branku a potvrdila postup Švédek.

Výsledky hokeje žen na ZOH v Pekingu

Skupina A:

USA - Kanada 2:4 (0:1, 2:3, 0:0)

Branky: 30. Cameranesiová, 32. Carpenterová - 15. a 32. Jennerová, 35. Rattrayová, 38. Poulinová z trestného střílení.

Finsko - Rusko 5:0 (2:0, 3:0, 0:0)

Branky: 10. Rantalaová, 19. Karvinenová, 28. Nylundová, 31. Tuominenová, 32. Hiirikoskiová.