Motivace pro Peking. Komu chybí medaile ze ZOH: lídr SP i norské hvězdy

Autor: adl
0
  • Video se připravuje ...

Vrchol sezony se blíží. Do startu olympijských her v Pekingu už zbývá jen pár dní, už v sobotu se do akce pustí biatlonisté, na programu bude smíšená štafeta. Kdo nejlépe vyladil formu? Kdo ustojí tlak a zařadí se mezi legendy atraktivního sportu? Zcela jistě má motivaci v sobě každý závodník. O něco vyšší ji můžou mít ti, kteří ještě nepoznali pocit zisku olympijské medaile. Kdo mezi ně patří? Jde o známá jména, která aktuálně operují na špičce pořadí Světového poháru. Vybrali jsme pět mužů a pět žen, kteří si z Číny mohou odvézt své první olympijské cenné kovy.

• Vetle Sjastad Christiansen

Norsko
    29 let
    Pořadí v SP: 6. místo (434 bodů)
    Medailová bilance na MS: 3-1-0 (bez štafet 0-0-0)
    Účast na ZOH: -

Ve Světovém poháru debutoval už v prosinci 2012. Vinou obří konkurence v norské reprezentaci si stálé místo v áčku však vybojoval až v sezoně 2018/19 po konci kariér legendárních Oleho Einara Björndalena a Emila Hegleho Svendsena. Půjde o jeho první olympiádu, z MS má sice na kontě čtyři medaile včetně tří zlatých, ale v individuálních závodech dojel nejlépe osmý při debutu v roce 2019. V této sezoně se na chvíli oblékl i do žlutého trikotu. Pokud nepřijde výbuch Norů ve štafetě, medaili má téměř jistou.

• Lisa Theresa Hauserová

Rakousko
    28 let
    Pořadí v SP: 4. místo (487 bodů)
    Medailová bilance na MS: 1-2-0 (bez štafet 1-1-0)
    Účast na ZOH: 2014 (sprint – 27. místo, stíhačka – 39. místo, individuální závod – 36. místo, smíšená štafeta – 9. místo), 2018 (sprint – 62. místo, individuální závod – 41. místo, smíšená štafeta – 10. místo)

Už má za sebou dvě olympiády, z tohohle pohledu bude v celém poli patřit k nejzkušenějším. Tradičně rychlá střelkyně sbírala úspěchy už v juniorských kategoriích, mezi špičkou se pohybuje v posledních třech ročnících Světového poháru. Největší úspěchy shrábla na loňském mistrovství světa, v Pokljuce ovládla závod s hromadným startem, stříbro brala ve stíhačce a smíšené štafetě a v individuálním závodu dojela čtvrtá. Může se stát první rakouskou biatlonistkou, která získá olympijskou medaili.

• Alexandr Loginov

Rusko
    30 let
    Pořadí v SP: 8. místo (413 bodů)
    Medailová bilance na MS: 1-1-4 (bez štafet 1-1-1)
    Účast na ZOH: 2014 (individuální závod - 30. místo) – později diskvalifikován a výsledek anulován

V biatlonovém světě zřejmě nenajdete méně oblíbeného jedince. Rodák ze Saratova dominoval v dorosteneckých a juniorských letech, neměl konkurenci. Po nástupu do Světového poháru ovšem přišla nesmazatelná kaňka: Loginov byl v listopadu 2014 usvědčen z dopingu (užití krevního dopingu EPO) a dostal dvouletý distanc. Všechny výsledky ze sezony 2013/14 včetně olympiády v Soči byly anulovány. Kvůli aféře nemohl startovat ani na Hrách v Pchjongčchangu. Po odpykání trestu se Rus vrátil mezi elitu, patří do širší špičky, stal se i mistrem světa.

• Hanna Solová

Bělorusko
    25 let
    Pořadí v SP: 8. místo (420 bodů)
    Medailová bilance na MS: 0-0-1

Ukázala se už v minulé sezoně, v té aktuální se zařadila mezi špičku. Na loňském mistrovství světa získala senzační bronz ve sprintu, se štafetou skončila čtvrtá. V současném ročníku už čtyřikrát stála na stupních vítězů včetně premiérového prosincového triumfu ze sprintu v Hochfilzenu. Na minulé olympiádě chyběla, a tak se mohla jen v televizi dívat, jak její krajanky slaví zlaté medaile ve štafetě. I letos můžou Bělorusky pomýšlet na týmový úspěch, Solová bude ale útočit i v individuálních závodech.

• Emilien Jacquelin

Francie
    26 let
    Pořadí v SP: 2. místo (501 bodů)
    Medailová bilance na MS: 3-0-3 (bez štafet 2-0-2)
    Účast na ZOH: 2018 (individuální závod – 77. místo, štafeta – 5. místo)

Za poslední tři roky se zařadil mezi největší biatlonová esa. Poprvé zazářil na mistrovství světa v roce 2020, kdy překvapivě posbíral čtyři medaile a ovládl stíhačku. Titul ve stejném závodě obhájil i o rok později na šampionátu v Pokljuce. Paradoxně šlo o jeho první dva triumfy mezi elitou a hned z toho byla dvě světová zlata. V Pchjongčchangu startoval jako 22letý mladík, dostal se ale i do štafety, kterou na úvodním úseku pohřbil Simon Desthieux. Zradit ho může jeho nevyzpytatelnost.

• Julia Simonová

Francie
    25 let
    Pořadí v SP: 12. místo (392 bodů)
    Medailová bilance na MS: 1-0-0 (bez štafet 0-0-0)
    Účast na ZOH: 2018 (nenastoupila do závodu)

Velký otazník, Francouzka mívá výkyvy ve střelbě. Když ji to sedne, dokáže bojovat o nejvyšší příčky. Zároveň je schopná závod totálně zkazit právě na střelnici. Vypadá to, že v posledních dvou sezonách svou výkonnost už trochu stabilizovala. V roce 2020 na mistrovství světa skončila na 5. místě v závodu s hromadným startem. Na loňském MS slavila zlato ve smíšené štafetě dvojic po boku Antonina Guigonnata. Ta se nicméně v Pekingu nepojede…

• Sturla Holm Laegreid

Norsko
    24 let
    Pořadí v SP: 7. místo (432 bodů)
    Medailová bilance na MS: 4-0-0 (bez štafet 2-0-0)

Další norský čekatel, který ještě neměl možnost na olympiádě startovat. Objev minulé sezony každopádně bude patřit k hlavním favoritům na medaile. A může jich být hned několik: loni na MS bral hned čtyři zlata! Ve Světovém poháru přitom debutoval teprve v březnu 2020 v Novém Městě na Moravě. V předchozím ročníku vyhrál sedm závodů, v celkovém pořadí skončil na druhém místě za Johannesem Bö. Kromě štafety bude mít skvělý střelec velkou šanci v individuálním závodě, které se mu daří.

• Elvira Öbergová

Švédsko
    22 let
    Pořadí v SP: 3. místo (563 bodů)
    Medailová bilance na MS: 0-0-0

Běžecky na ní v aktuální sezoně nikdo nestačí. Však také mladá Švédka vyhrála tři závody a stále ještě může zabojovat o velký křišťálový glóbus. Ve Světovém poháru debutovala teprve v prosinci 2019, minulý ročník skončila celkově dvanáctá. Má za sebou dvě MS, kde se čtyřikrát umístila mezi nejlepší patnáctkou, nejlépe ale na 13. místě ve sprintu v Anterselvě 2020. Její starší sestra Hanna ve stejném věku získala na ZOH před čtyřmi roky zlato v individuálním závodu a stříbro ve štafetě. Napodobí ji teď Elvira?

• Quentin Fillon Maillet

Francie
    29 let
    Pořadí v SP: 1. místo (636 bodů)
    Medailová bilance na MS: 2-4-4 (bez štafet 0-2-3)
    Účast na ZOH: 2018 (sprint – 48. místo, stíhačka – 44. místo, hromadný start – 29. místo)

Může se stát biatlonovým králem Her. Má k tomu solidně nakročeno, teď to jen potvrdit. Zkušený Francouz aktuálně vládne Světovému poháru s výrazným náskokem 135 bodů na druhého Jacquelina. Z každého ze šesti světových šampionátů, kterých se zúčastnil, si přivezl minimálně jednu medaili. Celkem jich má deset. Na olympiádě v Pchjongčchangu ale i kvůli vážně nemocné partnerce Lydii pohořel. Největší šanci má ve stíhačce, v sezoně ovládl čtyři z pěti! To si ale musí pořádně připravit pozici ve sprintu.

• Markéta Davidová

Česko
    25 let
    Pořadí v SP: 11. místo (396 bodů)
    Medailová bilance na MS: 1-0-1 (bez štafet 1-0-0)
    Účast na ZOH: 2018 (sprint – 15. místo, stíhačka – 25. místo, hromadný start – 18. místo, individuální závod – 57. místo, štafeta – 12. místo, smíšená štafeta – 8. místo)

Největší česká naděje, bezpochyby. Její výhodou oproti některým soupeřkám může být, že už si atmosféru na olympiádě osahala. A v mladém věku se v Pchjongčchangu vůbec neztratila. Na Hrách si tehdy zajela nejlepší výsledky v sezoně (a v té době i v kariéře). Od té doby urazila kus cesty, zařadila se mezi hvězdy, stala se mistryní světa v individuálním závodu. Ten ji sedí, i na startu aktuálního ročníku ovládla nejdelší distanci a nedávno oslavila zisk malého glóbu. Tak snad to cinkne i v Pekingu!