„Armáda Európanov“ namiesto armády EÚ

„Armáda Európanov“ namiesto armády EÚ

Moskva 20. januára 2021 (HSP/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Európska únia bude mať možno čoskoro vlastnú armádu. Zatiaľ to vyzerá na dosť malé zoskupenie. Okolo päťtisíc ľudí. Okrem toho nepôjde ani tak o armádu únie, ako skôr o „koalíciu ochotných“. Skupinu, ktorá ponúkne „služby“ Bruselu v prípadoch, ktoré si vyžadujú použitie vojenskej sily.

Európska únia sídlo vlajky uctenie obete
Ilustračné foto
Uviedol Vzgľad

EÚ už dávno pochopila, že pokus o vytvorenie plnohodnotnej spoločnej armády v dnešných podmienkach je slepá cesta. Po prvé, nie všetkých 27 krajín únie takúto armádu chce. A po druhé, aj tí, ktorí ju z princípu chcú, nechcú preniesť velenie do Bruselu. Aspoň nie do ukončenia politickej integrácie. Ursula von der Leyen, ešte ako nemecká ministerka obrany, navrhla nateraz odložiť myšlienku európskej armády. Namiesto toho odporúčala začať vytvárať „armádu Európanov“. Teda spájať ozbrojené sily bez zbavenia ich národného velenia.

Reklama

Samotné Nemecko to už robí dlhodobo. Armády Holandska, Česka, Rumunska a niekoľkých ďalších krajín sú dnes prepojené s Bundeswehrom. Nejde len o spoločné cvičenia, ale aj o vzájomné prenechanie velenia nad jednotlivými jednotkami. Všetko sa zatiaľ deje najmä v rámci NATO. No v Berlíne je tento proces zároveň považovaný za súčasť obrannej integrácie EÚ.

 

Reklama
Koalícia ochotných“

Nemci navrhujú ísť práve touto cestou. V polovici októbra Nemecko spolu s Holandskom, Portugalskom, Fínskom a Slovinskom navrhli rozšírenie už dávno existujúcich, ale nikdy nepoužívaných bojových skupín EÚ na veľkosť armádnej brigády. Ich doplnenie o letectvo, námorníctvo a špeciálne sily. S cieľom vytvoriť európske sily rýchlej reakcie podľa vzoru síl rýchlej reakcie NATO. Projektu sa zúčastnia len tie krajiny, ktoré si to želajú. Pričom použitie týchto síl sa má riadiť postupom stanoveným v článku 44 Zmluvy o EÚ. Tento článok umožňuje vykonávať vojenské operácie v mene a pod vlajkou únie ozbrojenými silami „koalície ochotných“ len na základe rozhodnutia všetkých ostatných krajín EÚ.

Iniciatíva už dostala súhlas Vojenského výboru EÚ na úrovni veliteľov ozbrojených síl. V polovici novembra ju s najväčšou pravdepodobnosťou schvália i ministri obrany. Po afganských udalostiach tohto leta sa Európania rozhodli, že už nie je možné odkladať vytvorenie vlastných ozbrojených síl. Neschopnosť samostatne viesť operácie, akými boli evakuácia z Kábulu, sa začala meniť na hmatateľné a nie veľmi príjemné dôsledky. Navyše, východné krajiny únie, vždy skeptické k obrannej integrácii, citeľne zmenili svoj postoj po tom, čo sa ukázalo, že USA sa teraz viac zaoberajú problémom Číny ako obranou „východného krídla“ NATO.

 

„Európske jadro“

V roku 1994 nemeckí politici Wolfgang Schäuble a Karl Lamers sformulovali koncept „európskeho jadra“. Toto „jadro“ malo zahŕňať tie krajiny únie, ktoré boli pripravené a ochotné urýchliť integráciu. Ostatní si mohli dať načas a pridať sa k vedúcim neskôr. Keď budú pripravené. Schäuble a Lamers tak navrhli riešiť problém spomalenia tempa integrácie. V tom čase, v predvečer „veľkého“ rozšírenia EÚ, sa už prejavil celkom zreteľne. Čím viac členov v únii, tým ťažšie je vyjednávať a rozhodovať. Vtedy išlo predovšetkým o finančnú a ekonomickú sféru. Myšlienka sa v podstate potom realizovala pri vytváraní eurozóny.

Teraz sa takéto „jadro“ navrhuje vytvoriť aj vo sfére obrany. Vlastne by sa nimi mala stať tá päťtisícová brigáda. Postupne sa k nej pripoja nové krajiny a jednotky. Až z toho naozaj bude niečo ako malá európska armáda. A je veľmi pravdepodobné, že táto armáda popri operáciách v Afrike a na Blízkom východe skôr či neskôr zaujme pozície i na „východnom krídle“. Samozrejme, pokiaľ dovtedy nedôjde k normalizácii vzťahov medzi Ruskom a Západom.

Reklama

 

„Európsky pilier“ NATO

Európska únia zároveň neplánuje opustiť bezpečnostné záruky NATO a USA. Naopak, ako hovoria európski politici, integrácia ozbrojených síl by mala tvoriť „európsky pilier“ Severoatlantickej aliancie. EÚ teraz potrebuje na jednej strane svoje vlastné ozbrojené sily, aby nemusela volať o pomoc USA zakaždým, keď je potrebné vykonať konkrétnu vojenskú operáciu.

Na druhej strane tým zvýši svoju povesť v očiach Washingtonu. Pretože so samostatnou a schopnou armádou, aj keď nie veľmi veľkej sily, citeľne vzrastie váha európskeho hlasu v NATO. O tom, čo bude vo vzdialenejšej budúcnosti, zatiaľ v únii nikto neuvažuje.

Mimochodom, Američania tiež nie sú vôbec proti. Dlhodobo tlačia EÚ k vojenskej integrácii, aby na ňu „hodili“ riešenie problémov v susedných regiónoch a uvoľnili si ruky pre konfrontáciu s Čínou . A kombinované ozbrojené sily EÚ budú možno užitočné aj v ázijsko-tichomorskom regióne. V závislosti od toho, ako sa budú udalosti ďalej vyvíjať.

Vasilij Fedorcev

Reklama

 

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

17:56

Štátna pomoc so zvýšenými splátkami hypoték sa od júna rozšíri aj na refinancované úvery, čo doteraz nebolo možné. Poslanci Národnej rady (NR) SR schválili túto zmenu v stredu v rámci zákona o správcoch úverov a nákupcoch úverov.

17:53

Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý v stredu schválila Národná rada SR, prináša vyššiu ochranu spotrebiteľov aj v online prostredí. Spotrebiteľom tiež predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu z doterajších 14 na 30 dní.

Legislatíva zároveň zvyšuje ochranu pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi a prináša taktiež lepšiu informovanosť pri uzatváraní zmlúv prostredníctvom online trhov.

17:52

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon o pomoci vo výške 95 miliárd dolárov pre Ukrajinu, Izrael aj Taiwan. Zároveň oznámil, že Spojené štáty začnú Kyjevu posielať vojenskú pomoc v priebehu niekoľkých hodín. Správu priniesla agentúra AFP.

17:50

Izraelské sily uskutočňujú “ofenzívnu akciu” v celom južnom Libanone. V stredu to oznámil izraelský minister obrany Joav Galant bez toho, aby špecifikoval, či pozemné sily prekročili hranice. Informovala agentúra AFP.

17:49

Britské úrady zadržali troch ľudí podozrivých z porušeniach imigračných zákonov po tom, čo pri snahe preplaviť sa cez Lamanšský prieliv zahynulo v utorok päť ľudí vrátane dieťaťa. Informovali agentúry DPA a AFP.

17:46

Britský premiér Rishi Sunak a nemecký spolkový kancelár Olaf Scholz sa v stredu zaviazali podporovať Ukrajinu tak dlho, ako to bude potrebné. Scholz však takisto potvrdil svoj odmietavý postoj k dodaniu nemeckých plochodrážnych striel Taurus dlhého doletu pre Kyjev. Informovali o tom agentúry AP, AFP a DPA.

Scholz povedal, že Európa musí naďalej zvyšovať svoju pomoc pre Ukrajinu aj po tom, ako USA v utorok schválili rozsiahly balík vojenskej pomoci. “Rozhodnutie USA nás tu v Európe neoslobodzuje od úlohy naďalej rozširovať našu pomoc pre Ukrajinu, aby sa táto krajina mohla brániť voči agresorovi,” povedal kancelár na spoločnej tlačovej konferencii so Sunakom.

Britský premiér Rishi Sunak na návšteve v Nemecku
Na snímke nemecký kancelár Olaf Scholz (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak počas tlačovej konferencie v Berlíne
17:43

Traja ľudia utrpeli zranenia pri “vážnom incidente” v škole na juhu Walesu. Podozrivá osoba bola zadržaná, oznámila miestna polícia. Informovala agentúra AP.

Podľa britského denníka The Telegraph došlo v škole k útoku nožom. Medzi zranenými je údajne učiteľka.

17:39

Londýnsky súd rozhodol o vydaní stíhaného Daniela Bombica na Slovensko.

“Nie, ešte nikam nejdem, ešte si budete musieť počkať na kolaudačku na letisku, ale áno – ako som vravel minule – návrat na Slovensko sa začína,” vyjadril sa Bombic alias Danny Kollár.

16:56

Francúzsky najvyšší súd v stredu definitívne potvrdil odsúdenie bývalého premiéra Francoisa Fillona v kauze sprenevery, ktorej sa dopustil vytvorením fiktívneho pracovného miesta pre svoju manželku Penelope. Zároveň nariadil nový súdny proces o uložení trestu. Informovala agentúra AFP.

15:26

Taliansky parlament schválil opatrenie krajne pravicovej vlády premiérky Giorgie Meloniovej, umožňujúce protiinterrupčným aktivistom vstúpiť na konzultačné kliniky, čo vyvolalo hnev opozičných strán. Informovala agentúra AFP.

Opatrenie prijaté senátom v utorok večer umožňuje regiónom, aby povolili skupinám “s kvalifikovanými skúsenosťami na podporu materstva” ísť za ženami pomýšľajúcimi na interrupciu na klinikách riadených štátnym zdravotníckym systémom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Múzeum STM Solivar v Prešove

Autor: FOTO TASR-Maroš Černý

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali