LaLiga - souhrn 21. kola: Getafe přestřílelo Granadu

16.01.2022, 15:57, aktualizováno 20.01.2022, 20:57
Komentáře a souhrny
Goncalo Guedes (© AFP)
Nerozhodným výsledkem skončilo očekávané utkání mezi Valencií a Sevillou. Celta Vigo zdolala Osasunu 2:0 a díky tomuto výsledku se dostala před svého soupeře na dvanáctou příčku. Real Betis rozstřílel Alavés a upevnil si pozici na třetím místě. Překvapení přinesl zápas v Elche, kde domácí mužstvo obralo o všechny body Villarreal...

Getafe CF - Granada CF 4:2

20.01.2022 19:00

Góly: 10. Sandro Ramírez, 48. Enes Ünal, 63. Nemanja Maksimović, 87. Borja Mayoral - 13. Luis Javier Suárez, 78. Luis Javier Suárez

Celkem šest branek padlo v utkání madridského Getafe s Granadou. Domácí zvítězili v jinak vyrovnaném utkání 4:2 a v tabulce se posunuli mimo sestupové příčky. První poločas nabídl vyrovnanou partii i výsledek a až po změně stran strhli domácí vedení definitivně na svojí stranu.

Český záložník Jakub Jankto nakonec do zápasu nezasáhl a byl celou dobu na lavičce náhradníků. Getafe to zvládlo i bez jeho služeb a zvítězilo brankami Ramíreze, Ünala, Maksimoviće a Mayorala. Obě branky Granady vstřelil Javier Luis Suárez, ovšem na body to nestačilo.

Očekával se opatrný začátek, což se nepotvrdilo. Bezbrankový stav vydržel na Coliseum Alfonsa Pereze pouhých deset minut. Utažená Ramírezova přízemní střela zapadla přesně k tyči a domácí Getafe vedlo 1:0. Z vedení se však dlouho neradovalo. O pouhé tři minuty později prostrčil Molina balón na Luise Javiera Suáreze a ten z malého vápna na přední tyči překonal Soriu - 1:1. Začátek dějství bezpochyby diváky navnadil, ale ti si na další přídavek museli ještě počkat.

Vyrovnanému výsledku odpovídala i vyrovnaná partie. Až ve 35. minutě byl blízko dalšímu gólu Cuenca, který po rohovém kopu hlavičkoval do břevna! V prvním poločase už žádná další branka nepadla, zato po změně stran se strhla přestřelka.

Hned ve 48. minutě si Azulones vzali vedení zpátky. Enes Ünal dostal na malém vápně prostor ke střele a Maximiano s tím těžko mohl něco dělat. Určitě si ale mohl počínat lépe v situaci ze 63. minuty. Oliverův přízemní centr nešikovně prodloužil ke kopačkám Nemanjy Maksimoviće a ten trefil odkrytou svatyni. Getafe si vytvořilo dvoubrankový náskok, který už nehodlalo pustit.

Granada na nepříznivý vývoj nerezignovala a snažila se kontaktním gólem vrátit do hry. Povedlo se jí to čtvrthodinu před koncem, když Soria obrovskou hrubkou v rozehrávce nastřelil Javiera Luise Suáreze, od kterého se balón odrazil přímo do branky. Hosté ožili a na vyrovnání měli stále dostatek času. Pochopitelně s blížícím se koncem musela Granada otevírat hru a to se jí stalo osudným. Tři minuty před koncem pronikl z úhlu do šestnáctky Borja Mayoral a balón procedil mezi Maximianovy nohy. Getafe nakonec porazilo Granadu 4:2 a posunulo se na šestnáctou příčku, Granada je čtrnáctá.

Více informací k zápasu

Valencia CF - Sevilla FC 1:1

19.01.2022 21:30

Góly: 44. Gonçalo Guedes - 7. Mouctar Diakhaby (vl.)

Tak tohle se moc nepovedlo. Místo atraktivní podívané, kterou střet těchto dvou ofenzivních týmů sliboval, jsme viděli jen průměrný zápas bez větších emocí, kterému nejvíc vévodily fauly. A taky dva góly, po jednom na obou stranách.

Sevilla jela do Valencie za potřebou tří bodů, protože nahání první Real a tohle byla ideální šance, jak se mu bodově výrazně přiblížit. Na první branku jsme nakonec nečekali moc dlouho. Uplynulo jen sedm minut, když se Sevilla vrhla do útoku po pravé straně hřiště a centrovaný míč od argentinského reprezentanta Montiela si v pokusu o obranný zákrok srazil Mouctar Diakhaby do vlastní brány!

A to nebyla jediná smůla, která v úvodu utkání Valencii postihla. O pár minut později se jí totiž zranil brankář Cillessen a musel střídat. Místo něj šel do brány Jaume Doménech a doufal, že už udrží čisté konto. Práce měl ale dost. Papu Gómez ho ohrozil nenápadným centrem a pár minut před koncem první půle i skákavou ranou na zadní tyč.

Valencia toho zas tak moc nepředvedla a chyběla jí především nápaditost v poslední třetině hřiště. A to až do 44. minuty. V ní se totiž před bránu gólmana Díaze snesl centr, jenž vymyslel bek Gayá. Na jeho pobídku si ve vápně naskočil nevysoký Portugalec Gonçalo Guedes a hlavou neomylně zakončil - 1:1.

Střeleckých pokusů postupem času přibývalo, ale většina z těch střel mířila daleko od brány. Sevilla se trochu stáhla do obrany a aktivitu převzala Valencia, jenže "Netopýrům" se nedařilo před šestnáctkou soupeře vymyslet něco konstruktivního. Na vině byla samozřejmě i pečlivá obrana Sevilly, která je nejlepší v lize.

Ani jeden z týmů nechodil moc daleko pro faul, obě jedenáctky tohle utkání muselo hodně bolet a sudí Soto Grado měl plné ruce práce s uklidňováním pocuchaných nervů. Karty ale vytahoval jen za nejpřísnějších okolností. Jedna z nich nastala v 89. minutě, kdy José Gayá zbytečně a hloupě fauloval soupeře a po druhé žluté kartě byl vyloučen. Stav utkání to už ale neovlivnilo.

Celta Vigo - CA Osasuna 2:0

19.01.2022 19:00

Góly: 29. Hugo Mallo, 38. Santi Mina

Vítězství o dva góly si připsala v domácím prostředí Celta Vigo. Proti Osasuně se dvakrát prosadila již v prvním poločase a po změně stran už výsledek v poklidu kontrolovala. Hosty nejprve načal Hugo Mallo a chvíli po něm zvýšil na konečných 2:0 Santi Mina.

Celta vsadila do ofenzívy na tradiční trio Mina, Aspas, Suárez, zatímco Osasuna měla vepředu Garcíu, Budimira a Barju. Byli to nakonec hosté, kdo si vytvořil první velkou gólovku. V 11. minutě si naběhl na centr Ante Budimir a po jeho ráně zvonilo za Diturem břevno! Pak se ale na hrací ploše dlouho nic zásadního nedělo a po půlhodině hry Celestes otevřeli skóre utkání. Hugo Mallo se na hranici pokutového území opřel do balónu z první a rána prosvištěla do sítě!

O několik minut později předvedli domácí další parádní akci a bylo to už o dva góly. Suárez elegantní patičkou rozeběhl Aspase a ten přesnou přihrávkou před branku vybídl skórujícího Santiho Minu.

Pro Osasunu ještě nebylo nic ztracené, ale její ofenzíva se hodně trápila. Celta vlastně přežila jen jednu velkou příležitost hostí a pak až do konce utkání nemusela nic závažnějšího před vlastní šestnáctkou řešit. Osasuně se určitě nedala upřít snaha, ale bez vstřeleného gólu nemohla na úspěch z Estadia Balaídos pomýšlet.

Cádiz CF - Espanyol Barcelona 2:2

18.01.2022 21:30

Góly: 55. Álvaro Negredo, 90+1. Iván Alejo - 10. Manu Morlanes, 90+6. Raúl de Tomás

Dramatická zápletka byla k vidění až v samém konci napínavého utkání mezi domácím Cádizem a hosty z Barcelony. Espanyol nejprve v první nastavené minutě inkasoval gól na 2:1, jenže v šesté se po mohutném tlaku dočkal vyrovnání.

Zrovna od zápasu mezi Cádizem a Espanyolem asi běžně nečekáte nějaké strhující a nervózní utkání. Ale přesně takového jsme se dočkali v noci z úterý na středu. Na úvodní trefu jsme ani nemuseli čekat moc dlouho, vlastně jen deset minut. Pak se totiž hostům povedlo dostat míč od Dardera na Manuela Morlanese a ten po náběhu do vápna překonal špatně bráněného gólmana Ledesmu.

Jinak toho první poločas zas tak moc nenabídl a tempo hry se pořádně zpomalilo. Větší drama znamenal až jeho konec. Ve 42. minutě mohl zvýšit na vedení o dvě branky Embarba, který si troufl na úžasný slalom přes trojici protihráčů, jenže pak zakončil slabou ranou do náruče Ledesmy. Následně Melendo úchvatným pasem našel De Tomáse, který ale prakticky sám před Ledesmou selhal.

A domácí trestali. V 55. minutě našel Gil krásným pasem Álvara Negreda a zkušený zakončovatel propálil Lópeze i s jeho obranou. Na opačné straně pálil De Tomás jen do míst, kam Ledesma na poslední chvíli doskočil. A pak začalo drama. Nejprve v 81. Minutě VAR neuznal gól Negreda pro faul na brankáře.

Domácí se ale dočkali v první minutě nastavení, když obrana Espanyolu zaspala a nechala projít vhazování na Ivána Aleja, který prostřelil Lópeze. Jenže ani to nebylo všechno. V šesté minutě nastavení, v poslední akci utkání, Espanyol vydřel remízu. Další vhazování, přesný centr Dardera a Raúl De Tomás byl ve správný moment na správném místě - 2:2.

Real Betis - Deportivo Alavés 4:0

18.01.2022 20:00

Góly: 11. Borja Iglesias, 29. Sergio Canales, 41. Borja Iglesias, 54. Juanmi

Real Betis si potvrdil třetí příčku v tabulce, když rozdrtil Deportivo Alavés čtyřmi góly. Andalusané si už v prvním poločase vytvořili tříbrankový náskok a po změně stran ještě navýšili skóre. Hosté i nadále zůstávají v sestupovém pásmu.

Los Verdiblancos předvedli parádní hodinu a nešťastného brankáře Pacheca postupně překonali dvakrát Iglesias, Canales a Juanmi. Alavés tentokrát vůbec nestačil držet krok a zaslouženě se vrací s nepořízenou.

Svěřenci trenéra Manuela Pellegriniho tak splnili roli favorita a vlastně si připsali bezproblémové vítězství. Poprvé se měnilo skóre již v 11. minutě, když si na centr Canalese naskočil Borja Iglesias a Pacheco byl v brance Deportiva krátký. Domácí dál udávali tempo hry a zanedlouho se dočkali druhého zásahu. Ve 29. minutě si Sergio Canales navedl balón k šestnáctce a parádní ranou o břevno nedal Pachecovi žádnou šanci zasáhnout.

Deportivu se nedařilo a poločas hrůzy pro něj vygradoval obrovskou chybou Miazgy, který namazal Borju Iglesiasovi a ten samostatný postup na Pacheca zvládl. Betis tak vedl po prvním poločase jasně o tři góly a mířil za vítězstvím.

LaLiga už zažila nejeden fantastický zvrat, ale tentokrát to nebyl tento případ. Jakékoliv naděje na zdramatizování zápasu rozcupoval čtvrtým gólem Juanmi, a to po samostatném úniku. Prakticky po hodině hry už nebylo o co hrát, a to se projevilo především na tempu zápasu. Betis sundal nohu z plynu a trápení Deportiva pokračovalo. Hosté vlastně vystřelili jen dvakrát na branku, z toho však žádná příležitost nebyla čistě gólová. Sudí Sánchez pak logicky neměl důvod dlouho nastavovat a utkání ukončil.

Elche CF - Villarreal CF 1:0

16.01.2022 14:00

Góly: 78. Lucas Boyé

Pětizápasová série Villarrealu bez porážky skončila v Elche. Los Franjiverdes navázali na výkon z minulého týdne a po Espanyolu srazili na kolena i Žlutou ponorku. Jediným gólem o tom rozhodl čtvrt hodiny před koncem Lucas Boyé. Pro domácí jsou to důležité tři body, které jim pomohou v boji o záchranu.

Nebyl to zrovna ofenzivně laděný zápas. První poločas nabídl jen málo brankových příležitostí a jedním z nejzajímavějších momentů byl pokus o vymodlení si penalty v podání Mascarella. Nebezpečně se jevil Gumbaův přímák ve 30. minutě, který skončil nad brankou. Trefit branku se za první poločas nepodařilo žádné straně a diváci se povětšinou nudili.

Teprve v 58. minutě si připsal dobrý zákrok brankář Badía, jenž zblízka zlikvidoval Pinův pokus. Obraz hry se ve druhém poločase příliš nezměnil, brankových příležitostí bylo nadále minimum. Mnohem více se v tomto směru čekalo od Villarrealu, ale na druhou stranu Elche předvádělo dobrý výkon v defenzívě.

Čtvrthodinu před koncem se podařilo domácím vstřelit jediný gól zápasu. Lucas Boyé se jako blesk z čistého nebe dostal na hranici šestnáctky ke střele a brankář Rulli na jeho pokus nedosáhl. Villarreal měl na případné vyrovnání zhruba patnáct minut, ale v ofenzívě se dál trápil. Nepomohlo ani šestiminutové nastavení, po kterém sudí Pizarro utkání ukončil.

Athletic Bilbao - Real Madrid 1:2

22.12.2021 21:30

Góly: 10. Oihan Sancet - 4. Karim Benzema, 7. Karim Benzema

Real Madrid opět děkuje skvělým schopnostem kanonýra Karima Benzemy, který mu během prvních sedmi minut svými dvěma góly zajistil výhru nad Athleticem. Domácí celek sice bleskurychle snížil zásluhou Sanceta, ale víc už nedokázal.

Svěřenci trenéra Carla Ancelottiho jedou z Baskicka se třemi body a v rámci předehrávky budoucího 21. kola LaLigy zvítězili. Díky tomu opět navýšili náskok na druhou Sevillu, která zatím jako jediná vykazuje známky alespoň minimální vyrovnanosti. V polovině ligy to ale stejně vypadá, že si Real jede svou vlastní soutěž.

Hned z první větší šance se "Bílému baletu" povedlo vstřelit první branku. A stála za to. Po souhře mezi Viníciusem a Tonim Kroosem se míč dostal na hranici vápna k nohám Karima Benzemy. Francouzský hrot potvrdil famózní formu a z voleje krásnou ranou zatočil míč za záda brankáře Agirrezabaly!

O pouhé tři minuty později se Realu povedlo zvýšit už na rozdíl dvou branek a začalo to vypadat na debakl. Eden Hazard se dokázal proháčkovat přes soupeře a ještě s velkou pomocí tečujícího obránce Núñeze prostrčil míč na Karima Benzemu. Ten si v podobných chvílích ví rady bezpečně a svůj střelecký instinkt ukázal i nyní - 2:0.

První minuty naznačovaly, že to s Athleticem dnes asi dopadne špatně. Ale domácí se nevzdali a za další tři minuty přišel o čisté konto i brankář Thibaut Courtois. Obrana před ním trochu zaspala, když nevystoupila proti postupujícímu Ohianu Sancetovi. Ten si zpoza vápna uvědomil, kolik prostoru dostal, a míč napálil mimo dosah belgického brankáře.

Snížení ale bylo to jediné, co nakonec Athletic zvládl. Zprvu zběsilé tempo se trochu uklidnilo a ani jeden z týmů si už další větší šanci do konce první půle nevytvořil. Dnešní utkání asi hodně bolelo Viníciuse, který byl dost okopáván a často se kácel k zemi. Větších šanci jsme se ani po změně stran dlouho nedočkali. Oba týmy sázely na klidnější rozehrávku a pevnou obranu.

Když už to vypadalo, že se celek z Bilbaa dostane do šance, jako třeba v 55. minutě, tak Muniain v blízkosti brány podklouzl. Po hodině hry vytvořil Sancet šanci pro Iñakiho Williamse, který ale pálil jen do boční sítě. V samém závěru mohl rodinný příběh uzavřít Nico Williams, který dostal krásnou nahrávku od staršího bratra Iñakiho, jenže před Courtoisem neprojevil zabijácký instinkt a pálil jen do něj!