Závěrečná zpráva Open Praha 2022

Jubilejní 20. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Praha proběhl ve dnech 7.–14. 1. v kongresovém centru hotelu Olympik. Záštitu nad festivalem převzal starosta městské části Praha 8 pan Ondřej Gros. V rámci festivalu se konaly následující turnaje:

A – hlavní turnaj s možností splnění normy mezinárodního velmistra a mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

B – hlavní turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

C – turnaj v rapid šachu

D – turnaj v bleskovém šachu

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo 253 hráčů ze 32 zemí. V hlavním turnaji, po velmi napínavém průběhu, zvítězil velmistr Mirzoev z Ázerbájdžánu se ziskem 7,5 bodu. Stejně jako řada dalších (více než 20) se po skončení akce přesunul na následující turnaj do krásných Mariánských Lázní. 7,5 bodu získal také celkově druhý Kozak z Polska. Se 7 body a nejlepším pomocným hodnocením obsadil 3. místo talentovaný Vojta z Vlašimi. Důležitější než umístění na stupních je pro něj ale jistě skutečnost, že tak získal normu IM. Normu IM si uhrál též ziskem 7 bodů, celkově pátý Carlsson ze Švédska. Spokojený je i Haring ze Slovenska, který si připsal potřebné ELO body, překročil hranici 2400, a protože má potřebné 3 normy splněny, má Slovensko nového mezinárodního mistra. Kdo naopak spokojen není je nejvýše nasazený velmistr Urkedal, který obsadil nepopulární čtvrté místo, a to zejména kvůli prohře s Carlssonem ve 4. kole.

8 2 IM Pijpers Arthur NED 2486 6,5 51,5 55,5 36,50 10 -0,2
9 6 GM Jurcik Marian SVK 2397 CAISSA CADCA, A64 GRYGOV 6,5 50,0 54,0 36,25 10 9,3
10 5 FM Haring Filip SVK 2398 TJ JUNIOR BANSKA BYSTRICA 6,5 46,0 50,5 33,75 20 15,4

V turnaji B zvítězil s přehledem Volkov z Litvy (7,5 bodu), před 7-bodovou dvojicí žen – Babier z Belgie (zároveň i nejlepší žena) a Oniani z Gruzie. Nejlepším seniorem byl celkově čtvrtý Janoušek a nejlepším juniorem do 12 let se stal teprve 9-letý Tak z Jihoafrické republiky.

TOP 10 hráčů z hlavního turnaje B

1 94 Volkov Leonid LTU 0 7,5 45,5 49,0 41,25
2 1 Barbier Astrid w BEL 1910 7,0 46,0 49,5 35,50 20 -4,6
3 23 Oniani Tamar w GEO 1618 7,0 45,5 49,0 35,75 20 49,6
4 4 Janousek Roman CZE 1817 Sk Rapid Praha 6,5 46,0 49,5 34,75 40 17,2
5 18 Svacina Tobias CZE 1695 Sk Oaza Praha 6,5 42,5 45,5 30,00 40 34,8
6 7 Tomasek Ladislav CZE 1800 Sachovy Klub Olomouc Z.S. 6,5 41,0 45,5 32,50 40 -21,6
7 10 Kalvach Ladislav CZE 1762 Sk Mahrla Praha Z.S. 6,5 39,5 43,0 30,50 20 0,0
8 6 Svetly Jiri CZE 1800 Sachovy oddil TJ DUKLA Praha 6,0 49,5 53,0 32,00 20 12,8
9 57 Huz Valerii UKR 1376 6,0 46,5 51,0 27,50 40 204,0
10 21 Mach Petr CZE 1630 TJ Kobylisy 6,0 41,0 44,5 28,50 20 -7,4
92 Tak Rannveer RSA 0 6,0 41,0 44,5 28,50

Turnaj v bleskovém šachu (středa 12.1.) měl na startu 72 účastníků. Zvítězil, stejně jako v rapidu Acor z USA s 9,5 body, přes českým velmistrem Babulou a FM Novotným – oba 8,5 bodu. To, že se v Praze příliš nedařilo norské výpravě podtrhl známý trenér velmistr Agdestein, který obsadil až 6. místo.