SESTŘIH: Plzeň - Mountfield HK 2:3. O třech bodech rozhodl Jergl

0
Video se připravuje ...
PRVNÍ DOJEM: Jágr v kondici, Kladno jede. Smoleňák vzýval pána z Vysočiny
Samek o Slavii a italském trápení: Těžký půlrok. Řešil se návrat do Česka

Do roka a do dne. Téměř přesně. Naposledy vyplenil Mountfield plzeňský stadion 12. ledna loňského roku. Ve čtvrtek se jim to v předehrávce 39. kola Tipsport extraligy povedlo znovu. V souboji, v němž čtvrtý celek tabulky vyzval druhý tým v pořadí. Domácí Indiáni padli 2:3, platili za chyby obránců, hradecký tým ubránil jejich jindy smrtící přesilovky. Tentokrát nejen v nich domácí trefovali až moc často tyčky.

Oba soupeři vstoupili do nového roku porážkou. Mountfield padl doma s Pardubicemi, Plzeň prohrála v Litvínově, její osud ve šlágru 39. kola na vlastním ledě nakonec zpečetil zásah hradeckého Aleše Jergla z 37. minuty, na který už Škodovka nedokázala odpovědět. „Z naší strany to nebylo tak špatné jako posledně, ale Hradec prokázal svoji kvalitu. Museli bychom předvést lepší výkon, abychom získali body,“ litoval obránce David Kvasnička.

Byl to hokej, který měl spád i říz. Hra se přelévala ve vlnách ze strany na stranu, území před oběma brankami se při až kanadských závarech měnilo v peklo, z ledu se kouřilo. Domácí se ujali vedení, ale přišli o něj po chybě zkušeného Jakuba Kindla, který v obranném pásmu přihrával na střed. Tam kotouč zachytil Jakub Orsava a po sérii střel propálil roztaženého brankáře Miroslava Svobodu.

Před rozhodující trefou zase zaváhal u zadního hrazení Kvasnička, kde ho nachytal a přechytračil Jakub Lev. Peter Čerešňák pustil před bránu Jergla a ten po kličce zasunul puk podél betonu.

„Měli jsme dlouhé střídání. Měl jsem to poslat do středního pásma, jednoduše to vyhodit ven. Místo toho jsem si puk nechal na hokejce za bránou. Kuba je velký, silný hráč, vyšší než já, má delší hokejku. To byl asi důvod, proč mi to v souboji sebral, hodil před bránu a byl z toho gól,“ popisoval plzeňský bek.

Západočeský celek využije každou čtvrtou početní výhodu. Dal v nich v sezoně už 37 branek, nejvíc v extralize. Včera hrál pět přesilovek, žádný gól ovšem nepřišel. Vlastně ano, ve 35. minutě. Jenže po prověření na videu nebyl uznán. Kotouč se odrazil od Michala Bulíře, protančil po brankové čáře a Gustaf Thorell ho dorazil.

Opakované záběry potvrdily, že Bulíř hrál rukou. „Měli jsme šance, dost střel, ale bohužel, nepadlo to tam. V první třetině jsme měli dvě tyčky. Přesilovky byly asi rozhodující, neměli jsme taky štěstí. Kdybychom nějakou využili, mohlo se to zlomit na naši stranu,“vracel se Tomáš Mertl, jenž po návratu z trestné lavice z brejku vyrovnával na 2:2.

Pak měl ještě několik příležitostí, při té největší jeho ránu vyrazil brankář Štěpán Lukeš ramenem. „Samozřejmě mi to leží v hlavě. Konečně jsem to dostal do pozice mezi kruhy, ale bohužel netrefil,“ mrzelo Mertla. Hradecký gólman byl od Mertlova zásahu nepřekonatelný. A ve 49. minutě předvedl zákrok utkání, možná sezony.

Po výpadu Schleisse s Pavlem Musilem ukradl druhému z nich svojí kouzelnou lapačkou tutovku a plzeňskému mužstvu minimálně bod. „V závěru nás Luky podržel, chytil jasnou gólovou šanci. Ubojovali jsme to týmovým výkonem. V Plzni se těžko vyhrává, trošku jsme odčinili domácí porážku s Pardubicemi,“ hodnotil trenér hostů Ladislav Čihák, který ještě v minulé sezoně stál na opačné straně.
Indiáni na Hradec doma umí, z předchozích dvanácti zápasů ho porazili desetkrát. Tentokrát se jim to po roce nepovedlo.

Domácí: 08:50. Schleiss, 27:47. Mertl

Hosté: 19:46. Orsava, 25:02. Kevin Klíma, 37:06. Jergl

Domácí: Miroslav Svoboda (Pavlát) – L. Kaňák, Čerešňák (A), Graňák, Budík, V. Lang, J. Kindl (C), Kvasnička – Dzierkals, Mertl, M. Lang – F. Suchý, Bulíř, J. Dufek – P. Musil, Kodýtek (A), Schleiss – M. Marcel, G. Thorell, Malát.

Hosté: Š. Lukeš (Kiviaho) – Nedomlel, Blain, Kalina, F. Pavlík (A), Gaspar, McCormack, Šalda – Smoleňák (C), Lalancette, Lev (A) – Oksanen, Kevin Klíma, Jergl – R. Pilař, Koukal, Orsava – Lamper, Miškář, Kelly Klíma.