Zemřel „Monsieur Dakar“, automobilový závodník Karel Loprais

Karel Loprais

Kamion Tatra a slavná Rallye Paříž - Dakar. Ty jsou s Karlem Lopraisem, který zemřel ve věku 72 let, neodmyslitelně spojené.

"Umřel mi můj nevlastní bratr, to je samo o sobě tragédie..., a teď jsme ještě tady, daleko," řekl České televizi dojatý Josef Kalina, který byl dlouholetým Lopraisovým navigátorem a nyní se v Džiddě chystá na sobotní start Rallye Dakar v kategorii Klasik. "Faktem je, že on nás vidí a my pojedeme za něj," dodal se slzami v očích.

Kategorii nákladních vozů dokázal Karel Loprais vyhrát šestkrát. Díky velkému smyslu pro fair play získal přezdívku "Monsieur Dakar". Se závoděním se rozloučil v roce 2006 a později pomáhal synovci Alešovi, který navázal na jeho vášeň pro soutěže i tatrovky.

"I když už s námi nejezdil, sledoval, jak si vedu, a Dakary dál prožíval, jako by sám závodil. Pro nás to je velká rána," vzkázal Aleš Loprais. Jeho posádka bude startovat i v nadcházejícím ročníku soutěže, která začíná na Nový rok.

První start nevyšel, doplatil na ochotu pomoci

Senegalské jezero Retba  (Růžové jezero) | Foto: jbdodane,  Flickr,  CC BY-NC 2.0

Na start legendární soutěže z francouzské metropole ke břehům senegalského Růžového jezera se Loprais poprvé postavil v roce 1986, tehdy se mu ale do cíle dojet nepodařilo.

V předposlední etapě zapadla řada soupeřů v solisku a zatarasila trať. Jejich vyprošťování trvalo až do rána, Loprais a ostatní nestihli start do poslední etapy a byli diskvalifikováni.

Doplatili tak nejen na nedostatek zkušeností, ale také na velkou ochotu, se kterou pomáhali soupeřům z bažin.

Poprvé vyhrál Dakar v roce 1988

Rallye Paříž-Dakar | Foto:  Česká televize

Chuť si Karel Loprais spravil hned následující rok, kdy dojel druhý. V ročníku 1988 jeho nová čtyřkolová Tatra 815 se startovním číslem 607 ukázala všem soupeřům záda a Loprais se mohl radovat z prvního vítězství.

Z vyučeného zámečníka, který před začátkem závodní dráhy pracoval v kopřivnické automobilce jako zkušební řidič, se rázem stala hvězda. "Absolvovali jsme stovky besed a výstav. Lidi se zajímali, protože jinak neměli šanci se o Dakaru cokoliv dozvědět," vyprávěl Loprais před několika lety.

Dodnes je třetí nejúspěšnější účastník Dakaru

Karel Loprais | Foto: Martin Happy Zub,  Wikimedia Commons,  public domain

Dakar jel Loprais celkem devatenáctkrát a v 11 případech stál na stupních vítězů. Jednou chyběl v cíli kvůli nehodě, dvakrát ho zastavila závada a naposledy, v roce 2006, nedokončil kvůli bolestem žeber a zad, což byly následky havárie z ročníku 2003.

I dnes zůstává Loprais třetím nejúspěšnějším účastníkem Dakaru - vícekrát vyhráli jen Francouz Stéphane Peterhansel a Rus Vladimir Čagin (sedmkrát mezi kamiony).

Přitom se Karel Loprais dostal k závodění náhodou. Během práce v Tatře, kde začínal v 18 letech jako montér a postupně se vypracoval na zkušebního řidiče. Znal dokonce poušť. "V Libyi a Angole jsme testovali nákladní tatrovky, nové modely 815. Jezdili jsme po okrajích pouště, dělali srovnávací testy. Ale do vysokých písečných dun nás zahnali až při závodě," vzpomínal.

Na dvě dekády se účast na Dakaru stala Lopraisovým osudem. V roce 2017 mu prezident udělil medili Za zásluhy.

Tatra 805  (vlevo) cestovatele Jiřího Hanzelky | Foto: Stanislav Rada,  Wikimedia Commons,  CC BY-SA 3.0

Valašský patriot rád poslouchal country hudbu, jeho velkou zálibou byla renovace automobilových veteránů. Mimo jiné pečlivě zrekonstruoval modrou Tatru 805, se kterou Jiří Hanzelka podnikl mezi roky 1959 až 1964 cestu do řady států Asie i Oceánie.

Autoři: Zdeňka Kuchyňová , ČTK