Po roční odmlce se vrátila Hokejová Bitva, reprezentanti VŠE brali stříbro

13. 11. 2021 | | Sport, Zprávy ze školy hokejovka 6 __2021

Do letošního ročníku Hokejové Bitvy vstoupili hokejisté Vysoké školy ekonomické skvěle. V úvodním zápase totiž deklasovali České vysoké učení technické 5:2, což jim přineslo postup do finále. V něm nechali na ledě všechno, i přes neutuchající podporu početného fanouškovského souboru ale nakonec podlehli favorizované Univerzitě Karlově 1:3, a opustili tak zaplněnou Tipsport Arénu se stříbrnými medailemi.

Datum 11. listopadu má většina národa spojena s příjezdem Sv. Martina na bílém koni – jinak tomu ale bylo letos u studentů největších pražských univerzit, jelikož na toto datum připadl jubilejní desátý ročník Hokejové Bitvy. Na této události se každý rok (s výjimkou toho loňského, kdy byla akce zrušena z důvodu vládních nařízení ohledně pandemie Covidu) střetávají hokejová mužstva Vysoké školy ekonomické (VŠE), Českého vysokého učení technického (ČVUT), Univerzity Karlovy (UK) a České zemědělské univerzity (ČZU). Pravidla se ale od klasického ledního hokeje, jaký známe z NHL nebo Tipsport Extraligy, částečně liší. Hrací doba je pouze 2×15 minut čistého času, navíc je menší trest zkrácen na polovinu, čili na pouhou minutu.

Letošní ročník byl z pohledu VŠE okořeněn velkou premiérou – vůbec poprvé byl totiž uspořádán hromadný pochod fanoušků, a dost možná jsme tak byli svědky zavedení nové tradice. Více než 200 studentů ekonomky se za doprovodu policejní hlídky vydalo pěšky z Letné, přes Stromovku až do Tipsport Arény podpořit svůj tým. Organizátoři pochodu prokázali bujnou fantazii, vymysleli několik pokřiků a tanců, takže celá Stromovka věděla, že VŠE nebude mít o fanoušky nouzi.

Galapředstavení Miroslava Daniho poslalo ekonomy do boje o zlato

Úvodní buly večera vhodil sudí Červenka v 17:45, v rámci prvního semifinále proti sobě los svedl týmy VŠE a ČVUT. Skóre zápasu otevřel útočník VŠE Miroslav Dani, který v šesté minutě nedal šanci gólmanovi Havlovi, jehož propálil z vrcholku kruhu na zadní tyč. O čtyři minuty později ekonomové zdvojnásobili své vedení – Dani vybojoval puk u mantinelu a předal jej Hasilovi. Ten vybídl k zakončení Jakuba Káníka, jenž se rozhodl nic nekomplikovat a z první vymetl šibenici. Po první patnáctiminutovce byl tedy stav 2:0 pro naši univerzitu.

Výběr ekonomky vletěl do druhého poločasu jako uragán. Nedlouho po úvodním buly totiž vybojoval puk za brankou soupeře Káník, předložil jej Danimu mezi kruhy a ten po pouhých 24 sekundách hrací doby zvýšil přímo před zraky početného a hlasitého kotle VŠE na 3:0. Ve 21. minutě se pak stejná dvojice postarala i o čtvrtý gól v síti ČVUT – Káník vyslal Miroslava Daniho do samostatného úniku, ten dokázal kotouč procedit škvírou mezi betony gólmana ČVUT Havla, čímž zkompletoval hattrick a dostal fanoušky svého mužstva skutečně do varu. Technikům se podařilo utkání alespoň trochu zdramatizovat, ve 24. minutě snížil na 1:4 Václav Burda.

Odpověď VŠE na sebe ale nenechala dlouho čekat, o čtyři minuty později totiž zatloukl tvrdou střelou k pravé tyči pátý hřebíček do rakve techniků Pavel Vaňous. Asistenci na tuto branku si připsal hrdina utkání Miroslav Dani, který měl s bilancí 3+2 podíl na všech gólech ekonomky. Robin Martínek z týmu Českého vysokého učení technického pak ještě skóroval 4 sekundy před koncem, což ale přineslo pouze kosmetickou úpravu výsledku na konečných 5:2 pro naši univerzitu, která tak dokázala postoupit do finále.

Dvougólový Hozák rozhodl o výhře favorita

Obhájce titulu z předminulého roku, Univerzita Karlova, před sebou v semifinále měl výzvu v podobě České zemědělské univerzity. Ačkoliv byli hráči UK před zápasem považování za favority, nohy si přehnanými očekávaními svázat nenechali – ba naopak. Hned v úvodu páté minuty totiž využil chyby v defenzivě ČZU Pavel Husárik a vstřelil úvodní gól druhého zápasu večera. Do konce první poloviny utkání pak diváci již žádnou branku neviděli, Univerzita Karlova tak šla do kabin s nejtěsnějším možným náskokem.

O ten ji ale zemědělci připravili, přesilovou hru totiž dokázala v 19. minutě využít dvojice Chlouba-Hroudný. První jmenovaný se postaral o finální přihrávku a druhý rozvlnil síť, čímž rozjásal početnou fanouškovskou základnu své univerzity. Tu dokázal záhy zklidnit útočník UK Jiří Hozák, jehož dva góly v rozmezí dvou minut vypálily ČZU rybník. Hozák nejprve dokázal ve 23. minutě dorazit za záda brankáře Pánka střelu Marka Nováka, ve 25. minutě uzavřel skóre zápasu bekhendovou střelou do horního rohu branky. Studenti největší pražské univerzity tak mohli slavit postup do finále, kde na ně čekal výběr VŠE. Hráči ČZU museli rychle zregenerovat, neboť je brzy čekal zápas o 3. místo, v němž se střetli s poraženým semifinalistou z úvodního zápasu, tedy s ČVUT.

Zemědělka si v klidu dokráčela pro bronzové medaile

Hráči České zemědělské univerzity si ale z porážky v semifinále nic nedělali, naopak velmi brzy připravili svému soupeři studenou sprchu. Minutu po úvodním hvizdu se totiž k volnému kotouči po pasu Martina Petráka dostal Maxim Havrda, který dokázal prostřelit gólmana Havla. V osmé minutě polahodili očím přítomných diváků Chlouba a Rohlík, po jejichž kombinaci zdvojnásobil vedení mančaftu ze Suchdola nekompromisní střelou Tomáš Furch.

Zemědělci ale stále neměli dost – za tři minuty se jejich podporovatelé radovali potřetí, Petru Zamrazilovi se totiž podařilo procpat puk do sítě střelou na přední tyč branky ČVUT. Odpověď techniků na sebe nenechala dlouho čekat, ve 14. minutě snížil na 1:3 Vojtěch Kropáček po asistenci Petra Josefuse. Ve druhém poločase jsme pak byli svědky jedné jediné branky, která padla ve 24. minutě. Kryštof Hroudný z ČZU svojí pumelicí pod břevno z vrcholku kruhu upravil konečný stav utkání na 1:4, ČZU tedy mohla slavit zisk bronzových medailí. Naopak držitel titulu z roku 2018, ČVUT, skončil na posledním místě letošního ročníku Hokejové Bitvy.

Po finálovém boji bereme stříbro

Atmosféra houstla, pivo teklo proudem, zaplněné tribuny holešovické Tipsport Areny čekaly na jediné – na finálové klání letošní Hokejové Bitvy, v němž se obhájce titulu, Univerzita Karlova, střetl s Vysokou školou ekonomickou. Ta měla o motivaci postaráno, jelikož se jí i přes několik finálových účastí ještě nikdy nepodařilo vysněnou trofej získat. Naopak favorité z UK plánovali navázat na poslední finálový souboj z roku 2019, kdy porazili právě tým VŠE jasně 4:0.

Již od úvodního hvizdu bylo evidentní, že oba fanouškovské tábory jsou připraveny obětovat své hlasivky výměnou za vítězství zisk cenného poháru. Souboj v hledišti byl minimálně stejně vypjatý, jako ten na ledové ploše. Tam měl opticky více ze hry tým UK, ale i ekonomové se dostali díky přesilovým hrám do nadějných příležitostí. Na té či oné straně ale zářili muži v maskách – jak reprezentant VŠE Horák, tak jeho protějšek Novák z týmu UK zlikvidovali vše, co do jejich svatyní v prvním poločase mířilo. V úvodní patnáctiminutovce tohoto nervydrásajícího souboje jsme tedy branku neviděli.

Druhá polovina ale začala pro Ekonomku nešťastně. Ve dvacáté minutě dostala Univerzita Karlova možnost přesilovky 5 na 3, kterou nakonec dokázala pár sekund po návratu Lukáše Prouzy z trestné lavice využít. Gejzír radosti UK odšpuntoval ve 21. minutě střelou od modré čáry Jakub Čížek po asistenci Dominika Havelky. O dvě minuty později dokázal ten stejný tým své vedení navýšit, zasloužil se od to dvougólový střelec ze semifinále, Jiří Hozák.

Naši hokejisté ale, i díky neutuchající podpoře fanoušků, rozhodně nehodili pomyslnou flintu do žita. Odměnou jim byl kontaktní gól na 1:2, který vsítil po nepřehledné skrumáži před brankou UK Daniel Vaňát. Do konce v tu chvíli zbývala ještě minuta a třičtvrtě, reprezentantům VŠE tak nezbylo nic jiného, než se pokusit o zázrak. Toho se ale zaplněná Tipsport Arena nedočkala, odvolání brankáře naopak potrestal k radosti fanoušků Univerzity Karlovy střelou do odkryté svatyně Jakub Čížek, čímž zpečetil stav utkání na 1:3. V úplném závěru se pak ještě strhla menší bitka, což zápas patřičně opepřilo – na výsledku se ale neměnilo nic. Univerzita Karlova tedy obhájila titul z posledního ročníku Hokejové Bitvy, tým VŠE se naopak potřetí v řadě umístil na stříbrné pozici.