ME v malém fotbale mužů 2024 Bosna a Hercegovina

Gladiators si zajistili po jasné výhře účast v domácím finále proti Lions

V předposledním kole Kittfort ligy amerického fotbalu se rozhodlo o složení finálové dvojice. Vysočina Gladiators si výhrou nad Ostravou Steelers 28:0 zajistili účast v Czech Bowlu proti Prague Lions.

Vysočina Gladiators – Ostrava Steelers
zdroj: Česká asociace amerického fotbalu - caaf.cz autor: Karin Tylová

Gladiators vstoupili do klíčového zápasu na hřišti Ostravy Steelers dobře a hned při prvním drivu obránce Stanislav Lepič zachytil pass quarterbacka Steelers Quevina Reddinga. Útok Gladiators pak dokázal přetavit získaný míč v první touchdown zápasu, když quarterback Clark Hazlett našel Tomáše Hlacha.

Stejně jako v prvním vzájemném zápase i tentokrát nenašla obrana Steelers recept na running backa Gladiators Jana Dunovského. Ten si v průběhu druhé čtvrtiny doběhl pro 54yardový touchdown, kterým navýšil vedení svého týmu na 14:0.

Šance na obrat Ostravy výrazně klesly na konci prvního poločasu, když se při běhu s míčem zranil quarterback Redding. Tento moment viděl trenér Gladiators Ondřej Paulus jako klíčový v celém zápase: "Nebyl to proti Ostravě vůbec jednoduchý zápas, hlavně ze začátku. Potom se zranil jejich quarterback a ten zápas byl v podstatě rozhodnutý." Navíc Gladiators se na začátku třetí čtvrtiny podařilo navýšit skóre na 20:0 dalším touchdownem Dunovského.

Gladiators jasně vyhráli a jsou ve finále

Náhradník zraněného Reddinga Patrik Puchala následně hodil míč pouze do rukou obránce Gladiators a také tentokrát dokázal útok hostů krádež míče dotáhnout k touchdownu. "Útok dostal naši obranu několikrát v zápase do těžké pozice," litoval po zápase hlavní trenér Steelers Lonnie Hursey. O poslední touchdown zápasu se postaral David Calta ze vzdálenosti jednoho yardu.

V závěrečné čtvrtině si Gladiators pohlídali vedení 28:0 a po vítězství se mohou radovat z postupu do Czech Bowlu, který se navíc bude hrát na jejich domácím stadionu v Jihlavě. Proti Gladiators nastoupí ve finále poslední vítěz ligy Prague Lions. "Splnili jsme první cíl, dostat se do Czech Bowlu. Je to sen, který se stal realitou," dodal k postupu Paulus. Gladiators se mohli poprvé v Czech Bowlu představit už loni, ale po vítězství v základní části byla liga kvůli koronaviru předčasně ukončena.

Lions nedali Alligators šanci

S jistým postupem do finále nastoupili Prague Lions k domácímu zápasu proti Brnu Alligators. První vzájemný duel na začátku sezony ovládli Lions 52:7 a i tentokrát se očekávala jednoznačná záležitost ze strany pražského týmu.

Průběh odvety byl téměř identický. Lions si v průběhu první čtvrtiny vytvořili náskok 20:0, když si touchdown připsal Polák, Mumphrey a Suchý. O vítězi zápasu tak bylo prakticky rozhodnuto.

Ve druhé čtvrtině si Lions připsali další čtyři touchdowny, když se dvakrát prosadili Mumphrey a Janota. Alligators dokázali zaznamenat čestný úspěch v závěru zápasu, když si připsali touchdown po passové spolupráci Tomáše Fortelného s Robertem Wirthem. Lions zvítězili 51:7 a zajistili si tak první místo po základní části.