Vítězný návrat šampiona. Nagl kraloval v Jiníně třídě MX1

Druhý podnik letošního ročníku Kůta MMČR v motokrosu v Jiníně ovládl v kategorii MX1 Max Nagl. Ve třídě MX2 byl nejlepší Jan Wagenknecht, v kategorii do 85 ccm Vítězslav Marek, mezi veterány vyhrál Petr Bartoš a hodnocení Veterán 50+ patřilo Petru Dokoupilovi.

Týden po úvodním podniku sezony v Pacově pokračovala letošní sezona Kůta MMČR v motokrosu druhým letošním kláním. O další body do průběžného pořadí tentokrát jezdci bojovali v jihočeském Jiníně.

MX1: Naglův dominantní návrat

V úvodním podniku letošní sezony úřadující šampion kategorie MX1 Max Nagl chyběl kvůli termínové kolizi s podnikem ADAC MX Masters v Bielsteinu. V Jiníně už se ale Němec na start postavil a se svým návratem do MMČR rozhodně nemohl být nespokojen. Ovládl totiž obě finálové jízdy a ukořistil tak i celkové vítězství. Zatímco v první jízdě zvítězil s náskokem téměř sedmi sekund, ve druhém finále činil rozestup mezi ním a nejbližším pronásledovatelem necelých osm sekund.

Bitva o druhé místo se v Jiníně odehrávala mezi dalšími dvěma zahraničními závodníky. Zapojeni do ní byli Španěl José Butrón, který ovládl podnik v Pacově a do Jinína přijížděl jako lídr průběžného pořadí šampionátu, a také Lorenzo Locurcio z Bolívie. První finálová jízda dopadla lépe pro Butróna, který skončil druhý. Locurcio obsadil třetí místo. Ve druhém finále si dvojice pozice prohodila. Locurcio dojel druhý a Butrón třetí. Celkově oba získali stejně bodů. Celkové druhé místo nakonec bral Locurcio a třetí skončil Butrón.

Z českých jezdců se umístil nejvýše Dušan Drdaj. Jezdec stáje PP Racing, který v Pacově obsadil druhou příčku, tentokrát skončil čtvrtý. Za ním následoval na pátém místě Martin Michek. Třetí nejlepší muž loňského ročníku Martin Krč obsadil osmou příčku. Devátý skončil Jaromír Romančík, který získal v Pacově třetí místo. Loňský vicemistr Václav Kovář musel již při úvodním podniku v Pacově předčasně odstoupit kvůli bolesti zad. Pozdější vyšetření odhalilo vyhřezlou ploténku a Kovář tak chyběl i v Jiníně.

V čele průběžného pořadí šampionátu zůstává i po druhém závodním víkendu sezony José Butrón, který má na kontě 92 bodů. Druhý zůstává Dušan Drdaj (76 bodů) a třetí Jaromír Romančík (59 bodů). Jinínský vítěz Max Nagl je sedmý (50 bodů). Druhému muži z Jinína Lorenzu Locurciovi patří desáté místo (42 bodů).

José Butrón se udržel v čele průběžného pořadí šampionátu kategorie MX1. Foto: Butron-Motorsport

MX2: Wagenknecht vyhrál, Jošt se udržel v čele šampionátu

V kategorii MX2 se radoval z vítězství Jan Wagenknecht. Jezdec HT Group Racing Teamu triumfoval v první finálové jízdě. Ve druhé se sice musel sklonit před úřadujícím šampionem Šimonem Joštem a obsadil stříbrnou příčku, na jeho celkovém vítězství v podniku to ale nic nezměnilo. Jošt skončil celkově druhý. Třetí místo obsadil rakouský jezdec Markus Rammel. Petr Rathouský, který měl po podniku v Pacově stejně bodů jako vedoucí Jošt, tentokrát skončil až sedmý. Třetí muž z Pacova Tomáš Kohút skončil šestý.

V průběžném pořadí šampionátu zůstává Jošt první s 86 body. Druhý Wagenknecht na něj ztrácí deset bodů. Petr Rathouský (75 bodů) se propadl ze druhého místa na třetí a Tomáš Kohút (71 bodů) ze třetí příčky na pátou.

V kategorii do 85 ccm, pro kterou šlo již o čtvrtý letošní podnik, se na vítěznou vlnu vrátil Vítězslav Marek. Jezdec Cermen Racing Teamu v Pacově chyběl kvůli účasti v podniku ADAC MX Junior Cupu 85 a přišel tak v MMČR o vedení v šampionátu. Druhý skončil v Jiníně Dominik Kučeřík a třetí Martin Červenka. Vedoucí muž šampionátu Martin Závrský tentokrát skončil až devátý. Jeho účinkování zkomplikovalo odstoupení z první finálové jízdy kvůli technické závadě. Do čela šampionátu se posunul Kučeřík (203 bodů). Druhý je Marek (195 bodů). Závrský spadl na třetí pozici (183 bodů).

Ve třídě Veterán pokračovala dominance Petra Bartoše. Druhý skončil Zdeněk Blábolil a třetí Vladislav Mužík. Hodnocení Veterán 50+ ovládl Petr Dokoupil před druhým Romanem Skalkou a třetím Pavlem Divišem. V průběžném pořadí kategorie Veterán vede Petr Bartoš (100 bodů) před druhým Zdeňkem Blábolilem (88 bodů) a třetím Janem Doušou (74 bodů). Ve Veterán 50+ je první Petr Dokoupil (100 bodů). Následují druhý Roman Skalka (86 bodů) a třetí Josef Nesejt (67 bodů).

Sezona Kůta MMČR v motokrosu pokračuje 1. srpna v Dalečíně.

Kompletní výsledky podniku v Jiníně a průběžná pořadí šampionátu

Úvodní foto: 101 UR Races Mobile Boutique

Autor

Dušan Bouzek

Motoristický novinář, který se specializuje na české a slovenské okruhové závodění a české jezdce. Intenzivně se věnuje zónovému mistrovství FIA CEZ, seriálům ESET Cup, TCR Eastern Europe i kartingu.