Předetapové prognózy

V poslední etapě Sibiu Cycling Tour připravili organizátoři pro závodníky 205 km délky a 1654 výškových metrů. Takže sice žádná rovina, ale ani profilový extrém.

Dal se očekávat únik, o jehož sjetí se postará hlavně Bora-hansgrohe, která připraví pozici pro úspěšný sprint Pascala Ackermanna.

Rozdíly v průběžném pořadí jednotlivců mezi prvními pěti nebyly sice před etapou velké: mezi prvním Aleottim (Bora) a pátým Zoidlem (Felbermayr) činil odstup 41 sekund, ale bylo méně pravděpodobné, že by příslušné týmy připustily nějakou zásadní změnu.

Karel Vacek tu pracoval ve prospěch týmového lídra Fabia Arua.

České naděje

Pro českého fanouška bylo asi nejpodstatnější, aby Michal Schlegel (Elkov Kasper), který měl na 3. místě 7 vteřin ztráty na druhého Fabia Arua (Qhubeka) a 4 vteřiny náskok na čtvrtého Sergeje Černetského (Gazprom), minimálně svou pozici udržel.

V první polovině etapy byly vypsány i tři sprinterské prémie, takže bylo pravděpodobné, že v úniku uvidíme i do třetice Pawla Bernase (Mazowsze), který této soutěži vévodil. O 8 bodů před čtvrtým Danielem Turkem.

Etapa obsahovala i příležitost pro soutěžení o dres nejlepšího vrchaře v podobě pěti prémií třetí kategorie, rozesetých po celé délce trasy, přičemž první se nacházela už na 6. a poslední na 176. km.

Cyklisté Topforex ATT Investments se snažili jezdit aktivně. Prioritou však bylo umístění v kategorii U23. S 3. místem Karla Camrdy určitě panuje spokojenost. Navíc ho na 6. místě doplnil Karel Tyrpekl.

Jelikož včerejší etapa končila náročným výjezdem, který byl zároveň vrchařskou prémií hors catégorie, tak v první sedmičce průběžného pořadí této soutěže figurovalo šest nejlepších ve včerejším cíli. Jediným, kdo se mezi ně vklínil, byl Daniel Turek (Felbermayr-Simplon Wels) na 4. místě, který své body posbíral v únicích v průběhu předešlých dvou etap.

Na vedoucího Aleottiho ztrácel před dnešní etapou 10 bodů. Aby dres získal, musel by vyhrát alespoň čtyři z pěti VP, jelikož za vítězství na „trojce“ se přidělují 3 body, a žádný z jeho konkurentů by zároveň nesměl příliš bodovat. Předpokladem a přáním bylo, aby se o to Dan pokusil. Takže se do třetice mohli sejít v úniku dne s Bernasem.

Českého fanouška mohlo také zajímat, zda Karel Camrda (Topforex ATT Investments) udrží své postavení v soutěži do 23 let. Včerejší etapu dokončil na 35. místě s odstupem 6:44 na vítěze, což pro něj znamenalo sestup z druhé na třetí pozici v této soutěži, které vévodil průběžně vedoucí závodník celého etapáku Giovanni Aleotti. Poněvadž však Karel před etapou ztrácel na druhého Weulinka (Abloc) 3:42 a měl náskok na čtvrtého Miholjeviče (Friuli) 1:32, byla velká šance, že pozici na stupních vítězů by udržet mohl.

A konečně zda Elkov Kasper udrží sedmivteřinový náskok v týmové soutěži před Vorarlbergem. Třetí Bardiani s odstupem 4 minut už v tomto směru nebezpečný příliš nebyl.

Nejlepším týmem se stal Elkov Kasper.

V úniku Turek, Bernas a Otruba

Startovalo se do kopce, což byla dobrá příležitost dostat se do úniku. Ale na vrcholu první vrchařské prémie byl peloton stále pohromadě. Vyhrál ji Daniel Turek!

Na 20. km přišla na řadu první sprinterská prémie. Vyhrál Zandri z Work Servis, který byl v této soutěži před etapou o pět bodů druhý za Bernasem. Ten ale také bodoval na druhém místě. Co bylo důležité, třetí místo bral Černetskij (Gazprom), připsal si jeden bod, a tudíž jednu vteřinu do celkové klasifikace. A to bylo nebezpečné.

Při výstupu na druhou VP, která se nacházela na 55. km, odjela z pelotonu dvojice Bernas – Turek.  A Dan ji opět vyhrál.

Následoval 45km úsek, kde byly umístěny dvě další sprinterské prémie. Což byl motiv k tomu, že Jakub Otruba (Elkov Kasper) si sólově dojel vedoucí dvojici a zajistil, že Černetskij už v průběhu etapy bodovat nebude. A současně pomáhal Danovi zvýšit šanci na vítězství, jelikož vzadu nikdo již bodovat nemohl. Naši kluci Bernasovi nedělali problémy a ten si zajistil s konečnou platností vítězství ve sprinterské soutěži.

Dan potřeboval vydržet ještě alespoň na další dvě VP. A to se podařilo. Vrchařský dres byl jeho. Následně trojici opustil a vrátil se do pelotonu. Zbylí dva pokračovali a vedli si zdatně.

Daniel Turek v každé ze tří etap v úniku (na snímku první zleva) a odměnou mu je vítězství v soutěži o nejlepšího vrchaře.

Při stoupání na poslední VP Bernas nestačil, takže na čele se osamostatnil Jakub Otruba. Před etapou ztrácel na vedoucího závodníka 1:22 a 30 km před cílem měl náskok 1:30 min.

V témže stoupání rozjel z pelotonu Fabio Aru takové tempo, že nedaleko za vrcholem byl Jakub zpátky v početně zredukovaném hlavním poli. Druhý projel VP Aru a třetí Aleotti, takže se sice dostal na jediný bod k Danu Turkovi, ale o prémii oběma borcům z World Tour týmů nešlo a Dan získal dres definitivně.

Pokus Zoidla a vítězství Ackermanna

Za pomoci svých kolegů to 20 km před cílem ve zvlněném terénu zkusil sólově Riccardo Zoidl. První, kdo si ho dojel, byl Pascal Ackermann! Zoidl nepolevil a Ackermann nevystřídal. Zoidl měl před etapou 15 vteřin na Schlegela a hrálo se i o cílové bonifikace 10, 6 a 4 vteřiny. Šance na úspěch však byla minimální. Sjeli ho cyklisté Elkov Kasper.

A pak už se všichni chystali na hromadný závěr. Ten byl hodně technický, zatáčky, dlažba a mírně do kopce. Pokusil se překvapit zkušený Rumun Grosu (Delko/reprezentace), ale Ackermann si příležitost ujít nenechal, byť v poslední ostré zatáčce se vyhnul pádu po dotyku s plůtky jen o milimetry.

Nejlepší z Čechů dokončil na 4. místě Adam Ťoupalík.

Konečné stupně vítězů Sibiu Cycling Tour 2021 (zleva): Fabio Aru, Giovanni Aleotti, Michal Schlegel.

Po dodatečné opravě výsledků je Michal Schlegel oficiálně klasifikován na konečném druhém místě, poněvadž Aru byl v technickém dojezdu klasifikován na 28. místě se ztrátou 13 vteřin na vítěze, což bylo o 8 vteřina za Michalem Schlegelem: "Jsme moc rádi, jak celý závod dopadl. Neměli jsme žádná velká očekávání, jezdci z ostatních týmů jsou lidi jako každí jiní a nemá cenu se kvůli tomu nějak víc obávat. Jsme silný a dobrý tým a máme na to si zajistit dobrá umístění. Teď nás čeká o víkendu ještě dvoudenní závod višegrádské čtyřky a pak už letíme s Michaelem do Tokia, kde budeme trénovat.“