Chorvaté porazili díky Modrićovi Skotsko 3:1 a postupují z druhého místa ‚české‘ skupiny

Fotbalisté Chorvatska porazili Skotsko 3:1 a zajistili si na mistrovství Evropy postup do osmifinále z druhého místa skupiny D. Úřadující vicemistry světa poslal do vedení v 17. minutě Nikola Vlašić, a přestože do přestávky vyrovnal Callum McGregor, ve druhé půli strhl výhru na stranu favorita Luka Modrić. Ten nejprve vstřelil v 62. minutě rozhodující gól a následně se prosadil po jeho rohovém kopu také Ivan Perišić.

Glasgow Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kapitán chorvatské reprezentace Luka Modrič

Kapitán chorvatské reprezentace Luka Modrič | Foto: Laurence Griffiths | Zdroj: Reuters

Svěřenci trenéra Zlatka Daliće díky většímu počtu vstřelených branek předstihli v tabulce Česko a postoupili se čtyřmi body z druhé příčky.

Chorvaté zvítězili nad Skotskem poprvé v historii a zároveň prolomili čtyřzápasové čekání na vítězství. Do vyřazovacích bojů se dostali popáté, naopak jejich soupeř na první postup ze skupiny stále čeká.

Skotové, hnáni svými fanoušky, vstoupili do utkání aktivněji a už v první minutě si vypracovali dva rohové kopy. Činil se hlavně Adams, kterému nejprve po centru z levé strany chybělo pár centimetrů, aby usměrnil míč do brány, a následně při střele v 10. minutě těsně minul.

Mistrovství Evropy 2020 (PLATNÉ K 22. 6. 2021)
Tým Z V R P Skóre B
1. Anglie 3 2 1 0 2:0 7
2. Chorvatsko 3 1 1 1 4:3 4
3. Česko 3 1 1 1 3:2 4
4. Skotsko 3 0 1 2 1:5 1

Chorvaté však byli trpěliví a udeřili z první vážné akce po čtvrt hodině hry. Při centru z pravé strany sklepl Perišić míč hlavou pro Vlašiće a ten prostřelil bránící obránce i gólmana Marshalla. Zvýšit mohl o chvíli později i Modrić, ale jeho ránu vytěsnil konečky prstů Marshall. Domácí se navíc museli od 33. minuty obejít bez zraněného obránce Hanleyho, jehož nahradil McKenna.

Úřadující vicemistři světa dál drželi míč a další možnost měl Perišić, tentokrát však z podobné pozice, jako se trefil proti Čechům, přestřelil. Skotové odpověděli tři minuty před přestávkou: Robertsonův centr odvrátil Vida jen k McGregorovi a ten tvrdou ranou vyrovnal. Byl to nejen jeho premiérový gól v reprezentaci, ale i první skotský na Euru od roku 1996, kdy naposledy skóroval Ally McCoist.

Česko – Anglie 0:1. Fotbalisté na Euru ve Wembley prohráli nejtěsnějším rozdílem, trefil se Sterling

Číst článek

Nerozhodný stav by vyřadil z turnaje oba týmy, a tak po přestávce začala přetahovaná o rozhodující branku. Jako první byl blízko chorvatský obránce Gvardiol, ale při úniku si moc míč předkopl a Marshall jeho pokus v pádu zneškodnil. Za domácí zase odpověděl McGinn, jenže po centru z levé strany zblízka minul.

Rozhodující gól padl po hodině hry do skotské branky. Po obléhání obrany domácích se opřel do míče šajtlí chorvatský kapitán Modrić a přesně umístěnou ranou vrátil týmu vedení. Pro pětatřicetiletého rekordmana v počtu reprezentačních startů (141) to byl 18. gól v národním dresu. Vedle statusu nejmladšího chorvatského střelce v historii Eura tak uzmul i post toho nejstaršího.

Skotové se sice znovu vrhli do útoku, ale k žádné vyložené šanci se již nepropracovali. Naopak 13 minut před koncem si naskočil na Modrićův rohový kop Perišić a zajistil Chorvatům dvoubrankový náskok. Tím zároveň vylepšil skóre na 4:3, díky němuž se v tabulce dostali před Čechy a skončili druzí.

Chorvatsko – Skotsko 3:1 (1:1)
Branky: 17. Vlašić, 62. Modrić, 77. Perišić - 42. McGregor. Rozhodčí: Rapallini - Belatti, Bonfa (všichni Arg.) - Hernández (video, Šp.). ŽK: Lovren - McKenna. Diváci: 9896 (omezený počet).
Sestavy:
Chorvatsko: Livaković - Juranović, Lovren, Vida, Gvardiol (71. Barišić) - Perišić (81. Rebić), Kovačić, Modrić, Brozović, Vlašić (76. Ivanušec) - Petković (70. Kramarić). Trenér: Dalić.
Skotsko: Marshall - McTominay, Hanley (33. McKenna), Tierney - O'Donnell (84. Patterson), Armstrong (70. Fraser), McGinn, McGregor, Robertson - Dykes, Adams (84. Nisbet). Trenér: Clarke.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít