AKCE 2+1 ZDARMA:
Black Dragon Ultra Stim Pre-workout
Extrémní stimulace & maximální soustředění. Více zde.

Mistrovství Čech v klasickém (RAW) silovém trojboji dorostu a juniorů 2020 - reportáž

Ronnie.cz > Powerlifting > Soutěže

Mistrovství Čech
v klasickém silovém trojboji dorostu
a juniorů 2020
- výsledky

V sobotu 5. září se ve Staňkově konal 4. ročník Mistrovství Čech v klasickém silovém trojboji dorostu a juniorů. Pořádajícím oddílem byl Fitness Staňkov pod vedením Karla Rady st. Postranními rozhodčími byli Adam Šťastný a Jan Šrámek, hlavním rozhodčím byl Milan Špingl. Dohled nad celou soutěží jsem měla jako delegát já, Petra Švadlenková. Náhradní rozhodčí byla Hana Takáčová. Výsledkový servis obstarával Zdeněk Tuháček.

Na soutěž nakonec přijelo šedesát osm soutěžících. Nejprve na pódiu bojovaly o cenné kovy dorostenky a juniorky. Dorostenky byly pouze dvě ve sloučené kategorii nad 63 kg. Zlato v kategorii i v absolutním pořadí si odnesla Jana Daňková z Powerlifting TJJM Chodov. Získala 312,42 Wilksových bodů. Juniorek bylo již devět, a to ve čtyřech kategoriích. Nejlehčí sloučenou kategorii do 57 kg vyhrála Natálie Jírovská, která při tělesné hmotnosti 50,7 kg zvedla v součtu 260 kg. Michaela Kučerová získala zlato v kategorii do 63 kg za výkon 267,5 kg. V kategorii do 72 kg padaly i rekordy. Vítězka kategorie Barbora Josková vytvořila nový rekord v bench-pressu, úctyhodných 86 kg. V celkovém součtu zvedla 371 kg, což jí vyneslo zlato i v absolutním pořadí. V kategorii do 84 kg byla jediná závodnice, která tedy vyhrála s 290 kg.

Dále soutěž pokračovala dorostenci. Zde byla nejlehčí kategorie sloučená do 59 kg. Vyhrál Jan Široký s výkonem 373,5 kg a vytvořil nový rekord ve dřepu 166 kg. Vcelku početná byla již kategorie do 74 kg, zde zlato získal Tomáš Fryček, reprezentující TJ Sokol Vejprnice. Nazvedal 490 kg. Jakub Joska vyhrál kategorii do 83 kg za nezvedaných 567,5 kg a to mu vyneslo i zlato v absolutním pořadí. V kategorii do 93 kg bodoval Martin Kochrda, za 550 kg bral první místo. Kategorie do 105 kg byla obsazena čtyřmi soutěžícími a nejlepším se stal Lukáš Kaprálek výkonem 595 kg. V nejtěžší kategorii do 120 kg byl první Šimon Král, nazvedal 570 kg.

Juniorů přijelo celkem třicet dva. Nejlehčí váhová kategorie byla do 66 kg, zde zvítězil Matěj Vojtěch za výkon 457,5 kg. V kategorii do 74 kg exceloval Štěpán Jindra. Na první místo získal 550 kg, což byl náskok 32,5 kg na druhého. Zároveň zvedl rekord ve dřepu na hodnotu 257,5 kg. V kategorii do 83 kg vyhrál Jakub Pelikán, který ustanovil hned dva rekordy. Ve dřepu na 255,5 kg a v součtu na 683 kg. Karel Rada zahájil první rok v juniorech a v kategorii do 93 kg na výbornou, a to hned výhrou v konkurenci dalších dvanácti závodníků. Nazvedal 652,5 kg. V kategorii do 105 kg se dařilo Jakubovi Wagnerovi z Doplnejch powerlifting, výkon 670 kg mu zajistil první místo. V kategorii do 120 kg také získal zlato závodník Doplnejch, a to Artem Usov, zvládl 685 kg. Druhý závodník Martin Prokop si alespoň odnesl rekord v bench-pressu 180,5 kg. Nejtěžší kategorii vyhrál Ivo Kolář za 625 kg.

Soutěž se velice vydařila, v příjemném prostředí Lidového domu probíhala svižně díky výborným nakladačům a domácímu oddílu Fitness Staňkov, který vše zorganizoval na jedničku. Závodníci všeobecně chválili celkovou atmosféru.

Pro rozhovor jsem si vybrala absolutní vítězku juniorek Barboru Joskovou, reprezentující oddíl TJ Přeštice.

Barbora Josková

Jsi spokojená se soutěžním výkonem, nebo jsi měla ještě vyšší cíle?

S výkonem jsem nadmíru spokojená. Dovolím si i říct, že toto byly mé nejvydařenější závody. Paradoxně jsem od svého výkonu nic neočekávala, jelikož jsem jela bez nějaké vymakané přípravy, stíhala jsem dva tréninky týdně, dost jsem podsadila váhu u dřepu. A o to více jsem překvapená a velice spokojená. Musím ještě zmínit, že atmosféra na závodě byla skvělá, což pozitivně ovlivnilo i můj výkon.

Jakou disciplínu nejraději trénuješ?

Mou nejoblíbenější disciplínou je mrtvý tah, ten i nejraději trénuji. Právě u sumo mrtvého tahu dokážu využít své tělesné proporce - dlouhé nohy oproti vršku. Což v tomto provedení považuji na značnou výhodu. V poslední době ale mrtvému tahu šlape na paty bench-press. Tak uvidím, jak se mé preference změní do budoucna.

Dodržuješ nějak nastavenou stravu, nebo si ráda dopřeješ to, co ti chutná?

Období dodržování nastaveného příjmu je naštěstí za mnou. I v tomto případě platí to, že čeho je moc, toho je příliš. Momentálně beru jídlo hlavně jako své palivo a dopřeju si s klidem v duši cokoliv. Snažím se samozřejmě dodržovat dostatek bílkovin a většinu mého příjmu čerpám z kvalitních potravin. Na druhou stranu nepohrdnu ani pizzou nebo burgerem.

Na sociálních sítích jsme postřehla, že tě zlobí koleno. Co se stalo? A je to už v pořádku?

Moje problémy s koleny se datují už několik let do minulosti. Jako malá jsem závodně deset let tancovala disco dance a má kolena dostala slušně zabrat. Od té doby trpím bolestmi, které po osvalení dolních končetin téměř vymizely. Občas se ale jedno z kolen ozve a to se právě stalo před měsícem. Ze dne na den jsem nemohla téměř nic. Proto jsem zařadila k silovému tréninku i plavání, které má u mě využití jako kompenzační cvičení. Momentálně jsou obě kolena v pořádku a věřím, že i nadále budou.

Máš i nějaké další záliby kromě zvedání činek?

Obecně jakýkoliv pohyb je můj koníček. Pohyb miluji a nedokázala bych si bez něj představit svůj život. Ze všech sportů je u mě na prvním místě právě zvedání činek. Dále jsem milovník turistiky, cestování, a pokud mi to čas dovolí, ráda bych se vrátila zpátky i k atletice. Ráda bych se věnovala více zálibám, ale zkoordinovat školu, práci a několik koníčků je nad mé organizační síly.

A jaké jsou tvoje další cíle v trojboji?

Nějak se nechci upínat na nějaká čísla, ale samozřejmě bych své výkony ráda posunula o něco výš. Teď mě čeká ještě MČR, což je zároveň můj poslední závod v juniorské kategorii, tak bych ho ráda zvládla ve zdraví a s úsměvem na tváři. Do budoucna by bylo krásné rozšířit tento sport více mezi ženy u nás po Plzni a ukázat jim, že se nemají čeho bát.

Chtěla bys touto cestou někomu poděkovat?

Chtěla bych poděkovat všem, kteří se podílejí na organizaci a průběhu závodů, jelikož odvádějí neskutečnou práci. Dále své mamince, která mě podporuje úplně ve všem. Bez ní bych asi nebyla tam, kde momentálně jsem. Nesmím zapomenout ani na svého přítele, ten je mi jak trenérem, tak neskutečnou oporou, a i když to se mnou nemá lehké, tak to zvládá s přehledem. A jako poslední všem svým přátelům, kteří při mně stáli, a i těm, kteří při mně stále stojí. Jsou mi všichni neskutečnou motivací a posouvají mě dále.

Děkuji za rozhovor a přeji mnoho úspěchů i nadále.