OPEN LETNÍ PRAHA 2020

tisková zpráva

VII. ročník mezinárodního šachového festivalu Open Letní Praha proběhl ve dnech 8. – 15.8. 2020 v kongresovém centru hotelu Olympik. Záštitu nad festivalem převzal starosta městské části Praha 8 pan Ondřej Gros. V rámci festivalu se konaly následující turnaje:

A – hlavní turnaj s možností splnění normy mezinárodního velmistra a mistra započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

B – hlavní turnaj započítávaný do světového žebříčku ELO FIDE

C – turnaj v rapid šachu

D – turnaj v bleskovém šachu

E – zápas na 6 vážných partií mezi GM Sergejem Movsesianem a GM Thai Day Van Nguyenem

Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo rekordních 280 hráčů z 24 zemí.

Na rozdíl od minulých let chyběli na startovní listině, z důvodu coronavirové situace ve světě, početní zástupci Ukrajiny, Ruska, Indie či exotických zemí. Tento výpadek však byl více než nahrazen rekordní účastí ze zemí jako Německo, Rakusko, Francie, Holandsko či Belgie. Na startu se sešlo 5 GM, 6 IM a 1 WIM.

Kongresový sál hotelu Olympik

Nestává se často, aby 3 nejvýše nasazení hráči obsadili zároveň stupně vítězů, nicméně přesně k tomu došlo v hlavním turnaji A, byť v obráceném pořadí. Samostatné první místo se ziskem 8 bodů získal nový předseda Šachového svazu České republiky velmistr Martin Petr, když v průběhu celého turnaje nebyl vážněji ohrožen a remízu povolil pouze svým kolegům ze stupňů vítězů. Je vidět, že mu jde „bafuňařina“ k duhu a v čele svazu máme osobu více než kompetentní. O druhé místo se podělili dva nejvýše nasazení hráči – GM Plát a GM Christiansen (NOR), přičemž až vedlejší hodnocení rozhodlo o tom, že stříbrnou medaili získal český velmistr. Skvělý turnaj odehrál celkově šestý Ondřej Švanda z Poličky, hájící barvy ŠK Staré Město. Připsal si 50 ELO bodů a norma IM mu utekla pouze kvůli příliš velkému počtu českých soupeřů (celkem jich v turnaji dostal 6). Nejlepším seniorem byl nestárnoucí GM Vokáč, nejlepším juniorem byl Kasioumis z Řecka (na turnaji ho doprovázel jako trenér světoznámý GM Tivjakov) a nejlepší ženou pak Soubirou z Francie.

TOP 20 hráčů z hlavního turnaje A:

Rk. SNo   Name FED Rtg Club/City Pts.  TB1   TB2   TB3  K rtg+/-
1 3 GM Petr Martin CZE 2464 2222 SK Polabiny, z.s. 8,0 50,0 54,5 46,50 10 20,2
2 2 GM Plat Vojtech CZE 2566 Sk Joly Lysa Nad Labem, Z.S. 7,5 52,5 57,5 46,50 10 4,2
3 1 GM Christiansen Johan-Sebastian NOR 2616 7,5 50,5 54,5 39,25 10 0,8
4 6 FM Roseneck Jonas GER 2416 7,0 47,5 51,0 37,75 10 0,6
5 10 IM Hrabusa Matej SVK 2350 2222 SK POLABINY 7,0 46,5 50,5 36,75 10 9,9
6 33 FM Svanda Ondrej CZE 2250 SK Stare Mesto 6,5 50,5 53,5 36,25 20 49,6
7 4 IM Cernousek Lukas CZE 2463 Unichess 6,5 50,0 54,5 36,75 10 -3,1
8 9 GM Vokac Marek CZE 2362 QCC Ceske Budejovice 6,5 47,0 51,0 36,50 10 2,6
9 19 FM Pozdnjakov Viatcheslav RUS 2300 CAVALIER BLEU DE DRANCY 6,5 46,0 50,0 34,25 20 14,0
10 29 Slampa Jan CZE 2264 Unichess 6,5 46,0 50,0 32,50 20 29,0
11 67 Tirelli Mauro ITA 2129 6,5 42,5 46,0 30,00 20 41,4
12 32 Kasioumis Vasilios GRE 2257 PIRAEUS CHESS CLUB 6,0 51,5 55,0 33,00 40 68,4
13 8 GM Neuman Petr CZE 2380 Cesky lev Kolesovice-sachovy klub, 6,0 49,0 53,0 33,25 10 5,4

zleva: 2. Vojtěch Plát, 1. Martin Petr, 3. Johan-Sebastian Christiansen

V turnaji B zvítězil teprve 12letý Leitgeb z Rakouska před Adamem Švandou (oba 7,5 bodu), třetí skončil Vargas Drechsler ze Španělska, jako nejlepší ze skupiny se 6,5 body. Celkový vítěz vyhrál i cenu pro nejlepšího hráče do 12 let a do Ela si připsal těžko uvěřitelných 249 bodů. Nejlepším seniorem nad 60 let se stal celkově sedmý Guggenheim (GER), nejlepší ženou v turnaji pak byla celkově šestnáctá Frieda Arnold (NED).

TOP 10 hráčů z hlavního turnaje B:

1 57 Leitgeb Julian AUT 1470 FUERSTENFELD 7,5 51,0 54,0 44,50 40 249,2
2 4 Svanda Adam CZE 1852 Tj Stefanydes Policka 7,5 45,0 48,5 35,25 40 41,6
3 10 Vargas Drechsler Carlos ESP 1829 TRES PEONS 6,5 47,5 51,5 34,25 20 -4,0
4 29 Herter Arne GER 1613 6,5 43,5 46,5 32,75 40 102,0
5 8 Klimek Petr CZE 1833 TJ Banik Sokolov SO 6,5 41,5 44,5 30,75 20 -7,2
6 7 Svetly Jiri CZE 1835 Sachovy oddil TJ DUKLA Praha 6,5 41,0 44,0 31,25 20 -19,2
7 3 Guggenheim Hans GER 1901 6,5 36,0 39,5 29,50 40 -35,2
8 26 Krupansky Jaromir CZE 1661 Sachovy klub Pribram-Banik, spolek 6,0 47,5 50,0 29,75 20 30,4
9 9 Spanton Tim R ENG 1831 BATTERSEA 6,0 47,0 52,0 33,25 20 -17,6
10 6 Kievelitz Bernd GER 1848 6,0 46,5 50,5 32,50 20 -21,4

Turnaj v rapidu (úterý 11. 8.) skončil mrtvým během hned 3 hráčů se 6 body, kteří jasně dominovali 63člennému startovnímu poli. Na pomocné hodnocení zvítězil GM Plát, před IM Půlpánem a Haackem z Německa.

TOP 10 hráčů z turnaje C:

2 2 IM Pulpan Jakub CZE 2490 Sk Dopravni Podnik Praha 6,0 29,5 31,0 25,25 20 7,2
3 7 Haack Kevin GER 2180 6,0 27,0 29,0 23,00 40 28,4
4 5 FM Jedlicka Ales CZE 2203 2222 Sk Polabiny, Z.S. 5,5 30,0 33,0 24,50 20 16,6
5 3 FM Sorm Daniel CZE 2331 Tatran Litovel 5,5 30,0 33,0 24,00 20 14,4
6 10 FM Pasti Aron HUN 2084 5,5 29,5 33,5 25,00 20 23,4
7 17 FM Csiki Endre HUN 1934 5,0 26,5 29,0 18,50 20 31,2
8 12 Narr Kevin GER 2036 5,0 26,5 28,5 17,00 20 7,4
9 15 Kiani Kiarash IRI 1939 5,0 25,5 28,5 18,50 20 18,8
10 41 Bouska Jiri CZE 1477 2222 Sk Polabiny, Z.S. 5,0 22,5 23,0 15,00 20 54,0

Turnaj v bleskovém šachu (čtvrtek 13.8.) měl na startu ještě o 2 hráče víc než turnaj v rapidu, celkem tedy 65 hráčů. Suverénem turnaje byl GM Plát, který nestihl první kolo a na poslední se již nenechal nalosovat, nicméně 9 vítězství v řadě mu stačilo na samostatné první místo. Druhé a třetí místo pak obsadili 2 pražští FIDE mistři Netušil (Vyšehrad) a Slovák (Kobylisy) shodně s 8 body.