MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Slováci odvrátili senzaci proti Kazachstánu. Němci proháněli USA, přesto padli

Roli favorita Slováci ustáli, ale pořádně se zapotili. Při premiéře na mistrovství světa juniorů vyhráli nad Kazachstánem 3:1, rozhodující gól na 2:1 dal v Třinci v čase 57:04 Daniel Tkáč. Němci před utkáním s českou reprezentací prokázali potenciál a zatápěli Američanům. Ještě v polovině utkání vedli 3:2, nakonec prohráli 3:6.

Kazachstán, který ve čtvrtek nestačil na Švýcarsko (3:5), prohrával od 25. minuty, kdy v přesilovce při vyloučení Vladislava Sajka proměnil přihrávku Samuela Kňažka pohotový Oliver Okuliar.

V polovině utkání ale vyrovnal při trestu Olivera Turana kanonýr Maxim Musarov, pro něhož to byl už třetí gól na turnaji.

Stejně jako proti Švýcarsku však Kazachstán ztratil duel v závěru. Po akci Michala Mrázika se prosadil u levé tyče Tkáč a krátce nato trefil prázdnou branku střelou z vlastního obranného pásma Džugan.

Loňská dominance Slováků byla v nedohlednu

Slováci na předchozím šampionátu v Kanadě rozdrtili Kazachstán 11:2. Šlo o jejich jedinou výhru na turnaji, díky které se vyhnuli bojům o záchranu. "Věděli jsme, že musíme uspět, a ulevilo se všem v realizačním týmu i hráčům. Už se nám bude hrát lépe, budeme uvolněnější," konstatoval slovenský obránce Marcel Dlugoš.

"První třetina byla od nás horší, možná to bylo i skvělou kulisou, nejsme na ni z klubů zvyklí. Ale rozjeli jsme se a jsme šťastní, že jsme vyhráli," doplnil.

Dlugoš je jedním ze dvou slovenských hokejistů aktuálního kádru, jenž loňský zápas zažil. Tenkrát už po 32 sekundách Slováci vedli 2:0 a první třetinu ovládli 6:0. "Minulý rok dala první i druhá pětka gól a hned se lépe hrálo. Teď to bylo 0:0, určitá nervozita byla, protože s takovým nepříjemným soupeřem se nehraje lehce," zakončil Dlugoš.

Američan Robertson zakončuje proti německému brankáři Ancickovi
zdroj: ČTK autor: Petr Sznapka

Výběr Tobiase Abstreitera sice skončil proti Američanům bez bodu, ale předvedl v několika pasážích slibný výkon. Nejdříve využil vlažného vstupu favorita do utkání. První přesilovku zápasu využili Němci po souhře adepta na top desítku draftu 2020 Tima Stützla a zakončujícího Johna-Jasona Peterky.

Poté američtí mladíci dvakrát udeřili obránci Jordanem Harrisem a Zacem Jonesem. Kromě přesilovek vedených zadákem Moritzem Seiderem, kterého si loni ze šesté pozice vybral Detroitu, Němci zlobili z brejků.

Po druhé trefě Peterky v duelu na 2:2 se poté jeden takový podařilo po propadnutí útočníků USA proměnit Dominiku Bokkovi, který využil precizní přihrávku, již mu poslal Justin Schütz.

Ukázka jednoho gólového brejku Němců proti USA:

V 35. minutě však nastartovali svůj obrat Američané a byla u něj především devítka posledního draftu Trevor Zegras. Už v první třetině chytrou zadovkou vyzval ke skórování beka Jonese.

Na 3:3 vyrovnával po Zegrasově vyražené střele Shane Pinto. A Curtis Hall poté zužitkoval geniálního momentu hráče, který patří Anaheimu. Zegras mu totiž po otočce připravil zpoza branky přihrávkou jasný gól. Celkově měl v utkání bilanci 0+3.

Ve 48. minutě zužitkoval přesilovou hru dorážkou do odkryté branky Bobby Brink a gólový účet Američanů, kteří ve třetí části dominovali, stylově uzavřel člen elitní formace Oliver Wahlstrom. Povedeným forhendovým blafákem upravil na 6:3.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Třinci a Ostravě:

Skupina A (Třinec): Slovensko - Kazachstán 3:1 (0:0, 1:1, 2:0)

Branky a nahrávky: 25. Okuliar (Kňažko, Čajkovič), 58. Tkáč (Mrázik, Mudrák), 60. Džugan - 30. Musorov (Butenko). Rozhodčí: Schrader (Něm.), Tscherrig (Švýc.) - Lederer (ČR), Nordlander (Švéd.). Vyloučení: 7:5, navíc Turan - Alexandrov oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4915.

Skupina B (Ostrava): Německo - USA 3:6 (1:2, 2:2, 0:2)

Branky: 3. Peterka (Stützle, Bokk), 23. Peterka (Seider, Bokk), 29. Bokk (Schütz, Reichel) - 8. Harris (Zegras, Kaliyev), 19. Z. Jones (Zegras, Pinto), 35. Pinto (Zegras, Miller), 39. Hall (Zegras, Pivonka), 48. Brink (Robertson, Wahlstrom), 51. Wahlstrom (Pinto). Rozhodčí: Fatějev (Rus.), Pešina (ČR) - Šalagin (Rus.), Synek (SR). Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 5013.