Branky, body, vteřiny

Z kvalifikace až k medailím. Bratři Forejtovi získali na ME juniorů stříbro a bronz v hodu diskem

Se čtyřmi medailemi se vracejí mladí čeští atleti z mistrovství Evropy ve švédském Borasu. Tři z nich získali poslední den soutěží. Dvojčata Michal a Jakub Forejtovi vybojovali stříbro a bronz v soutěži diskařů. Michal Forejt si zlepšil osobní rekord téměř o metr na 62,17 a za vítězným Yasielem Soterem ze Španělska zaostal o 76 centimetrů, třetí Jakub Forejt hodil 61,64. Stříbrnou medaili pak v závěrečném závodu vybojovala štafeta na 4x400 metrů.

"Šel jsem (do užšího finále) ze čtvrtého místa, ale věděl jsem, že můžu hodit o hodně dál, a v té páté sérii jsem to potvrdil. Chtěl jsem ještě zkusit toho Španěla a metr přidat, nevyšlo to, ale jsem šťastný," řekl stříbrný diskař.

Závěrečný cenný kov pro českou výpravu vybojovala štafeta čtvrtkařů, která doběhla druhá. Kvarteto ve složení Ladislav Töpfer, Filip Ličman, Daniel Lehar a Matěj Krsek zaběhlo čas 3:08,50 a v novém českém juniorském rekordu nestačilo jen na Turecko. Krsek navázal na sobotní individuální čtvrtku, kde v národním juniorském rekordu doběhl na čtvrtém místě.

O medaili bojovala také dálkařka Linda Suchá, která skončila čtvrtá. Sedmnáctiletá plzeňská atletka si posunula osobní rekord na 626 cm, bronzová Britka Holly Millsová skočila o 24 centimetrů dál. Ve finále startoval také oštěpař Martin Florian, jenž obsadil páté místo.

O první českou medaili na šampionátu v Borasu se postarala čtvrtkařka Barbora Malíková. Dorostenecká mistryně světa i Evropy ve finále překonala 38 let starý národní juniorský rekord Taťány Kocembové a doběhla třetí.

Česká reprezentace získala na šampionátu dvě stříbrné a dvě bronzové medaile, což byl v historii samostatného Česka jedinečný počin. V bodování národů Češi obsadili 11. místo.