Rapidy v Písku a v Karlových Varech

O pohár starostky Písku

V sobotu 13. dubna se konal tradiční turnaj O putovní pohár starostky města Písku, tento rok se hrál už 21. ročník. Zajímavý finanční fond přilákal mnoho kvalitních hráčů. 94 účastníků (93 mužů a pouze 1 žena) čekalo 9 kol v rapid tempu 2 x 20 minut. Specialitou tohoto turnaje je cena Démon, kterou získá hráč, který zvítězí proti papírově silnějšímu soupeři. Démonem se stává ten, kdo při výhře dosáhne největšího ratingového rozdílu. V prvním kole Kamil Polach vyhrál partii navzdory elovému rozdílu 879.

V celkovém součtu 423 turnajových partií naplno zabodovali bílí 182 krát a černí 185 krát. S končícím turnajem se zvyšoval počet remíz, a to tak intenzivně, že 52% všech remíz v turnaji se vyskytlo v posledních třech kolech.

Během turnaje se prvně vyjasnilo čelo startovního pole po pátém kole, kdy se ocitl na průběžném samostatném prvním místě GM Leonid Voloshin s plným počtem bodů. Po sedmém kole se k němu přidali další hráči: FM Jiří Bauma, IM Josef Juřek a FM Martin Hollan, který se ujal po osmém kole vedení. Vše se opět změnilo po posledním kole, kdy se propracoval na první místo GM Petr Velička se 7,5 body, druhé místo obsadil se stejným počtem bodů IM Jakub Půlpán. Třetí pozici obsadil nejlepší se 7 body GM Leonid Voloshin.

Výsledky

Memoriál Viktora Tietze

V Karlovarském kraji v neděli 14. dubna proběhl krajský přebor v rapid šachu, pořádaný jako Memoriál Viktora Tietze. Hrálo se v centru Karlových Varů ve Smetanových sadech. K devíti kolům v tempu 2 x 15 min. + 3 s / každý tah se sešlo 33 hráčů a 1 hráčka.

Účast z domácího kraje přeci jen převažovala (56 %). Menší část účastníků byla ze sousedních krajů: Plzeňského, Ústeckého, a pak také Prahy. V průběhu turnaje se bojovalo zejména na dva výsledky: výhra x prohra, pouze 13 % všech partií skončilo smírem a v předposledním kole se body nedělily vůbec. Čelo tabulky bylo ve znamení souboje prvních dvou nejvýše nasazených hráčů Jana Turnera a Lukáše Klementa.

Ve čtvrtém kole skončil jejich duel remízou a dále následoval duel nepřímo. V předposledním kole získal Jan Turner bodový náskok. Na konci turnaje tak první místo obsadil Jan Turner (8 bodů), druhou příčku vybojoval Lukáš Klement (7,5 bodu) a třetí místo s bodovým odstupem na další hráče získal Stanislav Galíček (7 bodů). Nejlepší hráči z Karlovarského kraje se seřadili následně na dalších místech: Václav Čontoš, Miroslav Wimmer a Petr Klímek. Všichni měli 6 bodů.

(Celkové pořadí: zleva Lukáš Klement, Jan Turner a Stanislav Galíček)

(Pořadí v rámci Karlovarského kraje: zleva Miroslav Wimmer, Václav Čontoš a Petr Klímek)