První dubnový víkend

7.4.2019 Petr Klimpl

Na Moravě se běžel žebříček B, v českých oblastech byla připravena celá řada oblastních závodů.

Sobota

OK Kamenice uspořádal Mistrovství Středočeské a Pražské oblasti ve sprintu. Centrum závodu bylo v ZŠ U Vršovického nádraží. Běželo se na mapě Gröbovka (autor Přemysl Prášek), tratě postavil Adam Hájek v terénu, kde byly městské ulice s pevným povrchem, městský park se smíšeným povrchem, velké množství detailů. Skoro devět stovek přihlášených čekalo na tratích poměrně velké převýšení. V ženách vyhrála Adélka Bogarová (PGP), která o 14 sekund porazila Petru Aschermannovou (KAM) a o 26 sekund třetí Marii Pospíšilovou (DKP). V mužích vyhrál Radek Nožka (LPU), druhý Jan Mrázek (SJC) měl ztrátu 20 sekund, třetí místo obsadil Jan Flašar (PGP) s odstupem 45 sekund.

V západních Čechách byly dva závody, které uspořádal Klub orientačních sportů Slavia Plzeň s centrem v ??Dobříči na fotbalovém hřišti. Běželo se v typicky plzeňském terénu, který byl mírně zvlněný, rychlý, okořeněný hlubokými erozními rýhami a pozůstatky po těžbě kaolinu. Běželo se na mapě Obříč. Dopolední oblastní žebříček na krátké trati postavil Lukáš Richtr, běželo skoro 300 závodníků. V ženách dominovaly závodnice LPM - vyhrála Karolína Šiková o 4 minuty před Věrou Chvalovou, třetí byla Tereza Kinkorová, v mužích si pro jasné vítězství doběhl Matěj Kamenikcý (LPU), skoro sedm minut za ním zaostal druhý Jakub Škoda (DOK), třetí skončil Ondřej Pova (KRL). Odpolední Mistrovství Západočeské oblasti štafet připravil Tomáš Kamaryt, na startu bylo přes 60 štafet. V ženách byla první štafeta LPM (K. Šiková, Kinkorová, Šilhavá) před VPM a KRL, také v mužích vyhrála štafeta LPM (Stehlík, Valeš, Vištejn) před VPM a béčkem LPM.

Třetí závod Ještědského žebříčku (klasická trať) proběhla s centrem v areálu Bleších trhů Janská. Běželo se na nové mapě Filipínky, kterou připravil Vladislav Nehasil v členitém terénu, kde bylo množství skal a terénních zlomů. Tratě pro téměř 500 závodníků připravil Petr Vlček. V ženách byla nejlepší Kateřina Kašková (CHA), minutu za ní skončila druhá Adéla Havlová (BOR), třetí skončila Julie Mokrá (VLI). V mužích byl hodně náročné trati první Němec Wieland Kundisch, s dvouminutovou ztrátou byl druhý Michal Horáček (VLI), třetí místo obsadila Tomáš Dlabaja (TUR).

Ve východních Čechách byly dva závody. Dopoledne připravil Sportcentrum Jičín žebříčkový závod na krátké trati. Centrum bylo ve volejbalovém areálu v Dřevěnicích, běželo se na mapě Špica, kterou připravil Tomáš Hanzl (trochu připomínek bylo k mapování porostů. Dost kopcovité tratě postavil Michal Drobník ve zvlněném terénu, kde byl smíšený les, byly tam terénní pozůstatky po těžbě, meze bývalých luk a sadů i vegetační detaily. Za solidního počasí bez deště startovala více než tisícovka závodníků. V ženách byla nejlepší Martina Zvěřinová (LPU), která za sebou nechala druhou Zuzanu Jedličkovou (SHK) o 25 sekund, třetí Zuzana Nováková (NPA) měla na vítězku ztrátu dvě a půl minuty. V mužích skončili byl nejrychlejší junior Tomáš Křivda (CHC), který porazil o více jak dvě minuty druhého Jana Petrželu (PHK), třetí skončil Martin Luštický (TUR). Odpoledne se závodníci (bylo jich o 150 méně než dopoledne) přesunuli do Hořic, kde místní Jiskra připravila mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu. Pěkné centrum bylo na fotbalovém stadiónu, mapu Gothard připravila Šárka Rückerová, stavitel tratí Martin Vávra měl k dispozici terén, kde byly městské parky, sady, sochařský park, městská zástavba, terén byl mírně kopcovitý (absolutní převýšení v terénu bylo 45 m). Za chladnějšího počasí se běžel pěkný nezáludný velmi rychlý sprint. Ve velmi vyrovnaném závodě žen byla nejlepší Nikola Thýnová (SHK), která o dvě sekundy porazila druhou Kláru Procházkovou (LPU), třetí jen sekundu zpět byla další pardubická závodnice Marta Fenclová. V mužích si pro vítězství doběhl Tomáš Křivda (CHC), který o 17 sekund porazil druhého Jana Mrázka (SJC), třetí skončil Martin Roudný (LPU).

První závod Ligy Vysočiny (klasickou trať) uspořádal SK Chrast v Chacholicích (fotbalové hřiště). Téměř čtyři stovky účastníků čekala mapa Skala, kterou v březnu letošního roku revidoval Josef Vítek (ten postavil i tratě). Běželo se v mírně svažitém terénu, kde byly v jižní části hlubší údolí potoka Žejbra s kamennými detaily, byl tam převážně dobře průběžný jehličnatý les s hustou a výrazně pravidelnou sítí komunikací. V ženách s velkým náskokem vyhrála Alena Voborníková (CTB), druhá Věra Mádlová (ZBM) měla ztrátu přes 5 minut a třetí Barbora Chudíková (SJI) přes 6 minut. Závod mužů ovládli závodníci SJI - vyhrál Jan Bořil, o minutu byl pomalejší Marek Prášil, tři minuty ztráty měl třetí Jaroslav Vítek.

Neděle

Téměř tisícovku závodníků přivítali pořadatelé z VŠTJ Ekonom Praha na závodě na krátké oblastního žebříčku Prahy a středních Čechách, který měl centrum v areálu kempu Bisport Týnec nad Sázavou. Tratě postavil Vladislav Kalous na mapě Holý vrch (hlavní kartograf Radim Ondráček) v terénu, kde byl jehličnatý a smíšený průběžný les, strmý svah s erozními rýhami a skalkami, vrcholová partie s porostovými detaily a malá hustota cest. V ženách si pro vítězství doběhla Monika Doležalová (KAM), která o 42 sekund porazila Marii Pospíšilovou (DKP), třetí se ztrátou dvě a půl minuty skončila Iveta Šístková LPU. Mezi muži byl nejlepší Jan Flašar (PGP), jen dvě sekundy za ním zaostal Ondřej Kazda (SJC), třetí skončil Jan Procházka (PGP) se ztrátou necelých dvou sekund.

Další závod v západních Čechách opět uspořádal Klub orientačních sportů Slavia Plzeň. Žebříčková klasická trať měla centrum na louce u silnice z Plas do Vrážného. Tři stovky závodníků čekal místy velmi členitý terén, často kopcovitý, ale zároveň rychlý a dobře průběžný. Tratě na mapě Peklo postavila Kamila Richtrová. V ženách opět byly nejlepší závodnice LPM - stejně jako v sobotu vyhrála Karolína Šiková, Tereza Kinkorová zaostala tři minuty a Věra Chvalová minuty čtyři. V mužích opět jasně vyhrál Matěj Kamenický (LPU), druhý Jiří Bouchal (VPM) měl ztrátu tři minuty a třetí Radek Laciga (PGP) již přes 11 minut.

V Ještědské oblasti byly připraveny dva závody, oba uspořádal OK Jiskra Nový Bor. Dopoledne proběhlo Mistrovství Ještědské oblasti ve sprintu s centrem v ZŠ v ulici Pionýrů ve Stráži pod Ralskem. Na mapě Stráž (autor Petr Karvánek) postavil tratě Matouš Karvánek ve Stráži pod Ralskem, běželo se po obci a část v lesíku. Na startu bylo téměř 500 závodníků. V ženách byla nejrychlejší Lucie Benešová (SJC), jen o dvě sekundy byla pomalejší na druhém místě Adéla Havlová (BOR), třetí Nikola Zlámalová (SJC) měla ztrátu na vítězku 12 sekund. V mužích poměrně jasně vyhrál Matěj Burda (BOR), 25 sekund za ním zaostal David Procházka (LPU), ještě o 10 sekund pomalejší byl dorostenec Tomáš Zalaba (SJC) na třetím místě. Odpoledne se opět ve Stráži pod Ralskem uskutečnil 5. závod Ještědského žebříčku (krátká trať) na mapě Písková věž (revize Petr Karvánek), skoro 700 závodníků čekal členitý terén s množstvím terénních detailů, skalek a kamenů, který byl porostově různorodý. Tratě připravil Vratislav Lamač. Ve vyrovnaném závodě žen vyhrála Nikola Zlámalová (SJC), 18 sekund za ní skončila dorostenka Elin Martanová (VLI), o sekundu byla pomalejší třetí Lucie Benešová (SJC). Závod mužů byl ještě vyrovnanější, rozdíl mezi prvním a třetím byly jen dvě sekundy, vyhrál Matěj Klusáček (LCE) před Pavlem Hradcem (TUR) a Janem Schulhofem (TUR).

Podrobnosti o závodech najdete v IS ORIS.