Německo deklasovalo na MS Kazachstán, Dánsko porazilo Brity

foto Utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji: Velká Británie - Dánsko, 17. května 2024, Praha. Zleva Nick Olesen z Dánska, brankář Jackson Whistle z Británie a Evan Mosey z Británie.

Ostrava/Praha - Hokejisté Německa deklasovali na mistrovství světa v Ostravě Kazachstán 8:2, v pátém utkání si připsali třetí výhru a udělali další krok k postupu do čtvrtfinále. Obhájci stříbrných medailí si rozhodující náskok vypracovali ve druhé třetině, v níž skórovali třikrát. Gólem a třemi asistencemi se na výhře podílel John Peterka, čtyři asistence posbíral Wojciech Stachowiak.

Dánsko porazilo Brity 4:3, ostrované dál čekají na bodový zisk

Hokejisté Dánska porazili na mistrovství světa v pražské skupině A tým Velké Británie 4:3. Dánové podruhé vyhráli a dotáhli se o bod za čtvrté Finy. Britové dál na první zisk čekají a tabulku uzavírají. Bitvu o důležité body z pohledu boje o udržení mezi elitou rozhodl na začátku 53. minuty v přesilovce kapitán Christian Wejse. Dvakrát skóroval Mikkel Aagaard, tři nahrávky si připsal Nick Olesen.

"Britové zaslouží kredit," řekl zkušený obránce dánského výběru Oliver Lauridsen. "Po celý zápas bojovali a drželi se zuby nehty. Hned od prvního buly bylo jasně patrné, že je toho pro oba týmy hodně v sázce. Hodně pro nás, ale ještě o něco víc pro ně," dodal Lauridsen.

Británie, která se vrátila po roční odmlce mezi elitu, začala lépe. V šesté minutě překvapil gólmana Frederika Dichowa po objetí branky kanonýr Liam Kirk. Už po 61 sekundách přišla odpověď, když se z dorážky snadno prosadil dnes poprvé Aagaard. Když v deváté minutě napřáhl v přesilovce Phillip Bruggisser, slavili vedení Seveřané, jenže už v polovině 11. minuty srovnal úvodní gólovou přetahovanou Cade Neilson.

Po 102 sekundách ze druhé třetiny už ale byli Dánové zase zpět ve vedení. Oscar Fisker Moelgaard získal kotouč v útočném pásmu, Olesen s Aagaardem si pak pohráli s bránícími soupeři včetně gólmana Jacksona Whistleho a postarali se o zbytek. Ve 39. minutě však přesně zamířil Nathanael Halbert a bylo to 3:3.

Britové se ve třetí třetině nejdříve ubránili při trestu Roberta Dowda a stalo se jim osudným vyloučení Evana Moseyho, při němž v 52. minutě po přihrávce Joachima Blichfelda usměrnil puk za Whistleho z brankoviště Wejse. Vyrovnat se jim nepodařilo při trestu Alexandera Trueho, když přesilovku zkrátil o šest sekund trest za příliš mnoho hráčů na ledě, ani při závěrečné power play ještě umocněné na 34 sekund přesilovkou po faulu Nicholase B. Jensena.

"Byl to od nás skvělý výkon. Přijít s takovým výkonem po předchozích třech zápasech, které byly velmi těžké, bylo od každého z týmu vážně skvělé. Ale teď nás ta porážka strašně štve. Byli jsme blízko a měli své šance," litoval asistent kapitána britského týmu Mark Richardson.

Německo deklasovalo Kazachstán 8:2 a má třetí výhru

"Odehráli jsme dobré utkání," pochvaloval si německý kapitán Moritz Müller. "Po nevydařených zápasech se Švédskem a USA jsme věděli, že se musíme zlepšit a daří se nám to," řekl zkušený bek. "Začali jsme dobře, pak ale trochu polevili a dali Kazachstánu šanci. Dokázali jsme to však zastavit," dodal Müller.

Německu vyšel ideálně vstup do utkání a již po 62 sekundách hry se dostal do vedení. Brankář Šutov sice dokázal zlikvidovat první dvě střely, od brusle spoluhráče Metalnikova se ale puk odrazil za jeho záda. O 82 sekund později přidal druhý gól Tuomie, trefil se přesně k tyči.

Gólman Grubauer si první zákrok připsal až v 7. minutě, krátce poté ale Kazachstán snížil. V první přesilové hře využil překvapivou zpětnou přihrávku Rymareva kapitán Starčenko. Kazaši následně se soupeřem srovnali krok, vyrovnat se jim ale nepodařilo.

Na konci první třetiny měl velkou příležitost po rychlém protiútoku Kahun, Šutov ale střelu vyrazil. Hned po 71 sekundách druhé části Němci přidali třetí gól, když se prosadil Peterka. Blízko snížení byl Savickij, trefil ale tyč. V následné přesilovce poté Grubauer vychytal Panjukova. Vydařenou herní pasáž Kazachů zakončila další tyčka, kterou nastřelil Muchametov.

Místo snížení přišly německé branky. Ve 29. minutě potrestal chybu soupeře v rozehrávce Reichel, jenž překonal Bojarkina, který po třetím gólu nahradil Šutova. Další branku Wissmanna sice rozhodčí po kontrole u videa odvolali s odkazem na ofsajd, který vydařené akci předcházel, ve 36. minutě se již v souladu s pravidly prosadil Kälble.

Ve 49. minutě mohl navýšit německé vedení Kahun, český rodák však nenašel recept ani na druhého kazašského brankáře. Krátce poté Bojarkina překonal po vydařené kombinaci druhého útoku Reichel a připsal si druhý gól v utkání. Následně sice snížil Koroljov, ale poslední slovo měli němečtí střelci. V oslabení se prosadil Tiffels a na konečných 8:2 upravil Kastner.

"Jsme frustrovaní, prohráli jsme počtvrté za sebou," řekl kazašský obránce Tamirlan Gajtamirov. "Začali jsme opravdu špatně, takhle hrát nemůžeme. Potřebujeme vyhrávat. Musíme hrát lépe v obraně, trpělivě a také potřebujeme využívat šance," podotkl. Kazachstán uspěl jen na úvod proti Francii.

Výsledky mistrovství světa v hokeji:

Skupina A (Praha):

Velká Británie - Dánsko 3:4 (2:2, 1:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Kirk (Curran, Ruopp), 11. Neilson (Mosey, Lake), 39. Halbert (Lachowicz, Perlini) - 7. Aagaard (Moelgaard, N. Olesen), 9. Bruggisser (N. Olesen, Wejse), 22. Aagaard (N. Olesen, Moelgaard), 53. Wejse (Blichfeld, Bruggisser). Rozhodčí: Bjork (Švéd.), MacFarlane - Briganti (oba USA), Wyonzek (Kan.). Vyloučení: 7:6. Využití: 0:2. Diváci: 16.277.

Sestavy:

Velká Británie: Whistle - D. Phillips, O'Connor, Mosey, Batch, Halbert, Tetlow, M. Richardson, Ruopp - Curran, Perlini, Kirk - Neilson, Lake, Dowd - Betteridge, Lachowicz, Norris - Duggan, Davies, Shudra. Trenér: Russell.

Dánsko: Dichow - Lassen, M. Lauridsen, Nicholas B. Jensen, Bruggisser, O. Lauridsen, Larsen, Koch - True, Russell, Blichfeld - Aagaard, Moelgaard, N. Olesen - Scheel, Wejse, From - N. Andersen, Poulsen, Schultz - L. Andersen. Trenér: Gath.

Česko - Rakousko 4:0 (1:0, 2:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 20. O. Kaše z trestného střílení, 36. D. Kubalík (Tomášek, D. Špaček), 37. Flek (M. Stránský), 42. Tomášek (Palát, D. Kubalík). Rozhodčí: Heikkinen, Kaukokari (oba Fin.) - Heffner (Něm.), Nikulainen (Fin.). Vyloučení: 3:3. Využití: 2:0. Diváci: 17.413 (vyprodáno).

Sestavy:

Česko: Mrázek - Gudas, Krejčík, Rutta, Kempný, Kundrátek, Hájek, D. Špaček - O. Kaše, L. Sedlák, Červenka - D. Kubalík, Tomášek, Palát - M. Stránský, Kämpf, D. Voženílek - Flek, Kondelík, O. Beránek. Trenér: Rulík.

Rakousko: Madlener - Nickl, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Brunner, Stapelfeldt - T. Raffl, Nissner, M. Huber - Zwerger, Rossi, Schneider - Ganahl, Baumgartner, Haudum - P. Huber, Thaler, Rohrer. Trenér: Bader.