Zprávy Analýzy Rozhovory Názory Reportáže Podcasty
Richard Žemlička: Měl jsem štěstí na dvě olympiády rychle po sobě
Richard Žemlička

ROZHOVOR Mistrovství světa v hokeji sleduje i Richard Žemlička. Během kariéry startoval na šesti světových šampionátech a dvou zimních olympiádách

„Mám tři bronzy ze světového šampionátu a jeden z olympiády. Měl jsem to štěstí, že se zimní olympijské hry uskutečnily krátce po sobě v letech 1992 a 1994 a byl jsem na obou z nich,“ připomněl Richard Žemlička pro MEDIASHOW.cz. V dubnu oslavil šedesáté narozeniny.

„Tehdy jsme se vlastně museli učit hrát systémem play-off, protože předtím se bojovalo jen ve skupině. Čtyřikrát jsme prohráli v semifinále. A někdy nám chyběl jen pověstný krůček do finále. Zažil jsem i mistrovství světa v roce 1992, které vrcholilo v Praze. Byl to výjimečný turnaj před domácími fanoušky,“ vypíchl Richard Žemlička detaily ze své reprezentační kariéry.

Se Spartou získal jako hráč tři mistrovské tituly

Někdejší útočník je na klubové úrovni ikonou pražské Sparty, s níž jako hráč získal tři mistrovské tituly. Byl tedy součástí skvělé hráčské generace, která patřila v československé a následně české extralize k představitelům špičkového hokeje.

Žemlička kromě působení ve Spartě v několika obdobích hrál také nejvyšší soutěž v Německu, kde se mj. potkal v jednom týmu s Pavlem Grossem, nynějším koučem pražské Sparty. Extraligu pak hrál Žemlička i za Litvínov a vyzkoušel si i angažmá ve slovenské nejvyšší soutěži. S aktivní kariérou končil v HC Roudnice nad Labem.

Jako trenér začínal v Berouně, pak byl i asistentem a posléze hlavním trenérem pražské Sparty. Z postu kouče vedl i Karlovy Vary. Ve Spartě pracoval s mládeží u juniorů i dorostu a v letošní sezoně byl jedním z asistentů trenéra české reprezentační „osmnáctky“ na mistrovství světa.

„Když se v globálu za kariérou ohlédnu, tak jsem de facto spokojený. Pokud dokážete jako hráč získat medaile na mistrovství světa, i když někdo může říci „jen“ bronzové, pak to považuji za úspěch. Možná bych některé věci v hráčské etapě udělal trochu jinak, ale na druhou stranu si vážím už samotného faktu, že jsem hrál za národní tým,“ svěřil se ještě Richard Žemlička.