Jablonec si hladkým vítězstvím zajistil záchranu, Pardubice ještě jistotu nemají

foto Utkání 3. kola nadstavby první fotbalové ligy, skupina o záchranu: FK Jablonec - FK Pardubice, 16. května 2024, Jablonec nad Nisou.

Jablonec n.N. - Fotbalisté Jablonce ve třetím kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu porazili Pardubice 3:0 a získali jistotu setrvání v soutěži i pro příští ročník. O výhře domácích rozhodli brankami ve druhém poločase Matěj Polidar, Miloš Kratochvíl a střídající Matěj Náprstek.

Severočeši v lize popáté za sebou neprohráli a po druhém vítězství v nadstavbě se posunuli do čela minitabulky na 11. místo. Pardubičtí po dvou domácích triumfech tentokrát neuspěli a záchranu ještě nemají jistou. Na 13. příčce drží pětibodový náskok před čtrnáctou Karvinou, s níž potřebují v příštím domácím duelu k definitivě udržení aspoň remízu.

Úvod zápasu byl svižný, hned ve třetí minutě měly šanci oba týmy. Nejprve vysoký centr jabloneckého Kratochvíla nechala pardubická obrana projít na Hollého, jeho slabé zakončení hlavou však mířilo jen do středu brány.

Na druhé straně vypálil Kissiedou a brankář Fendrich vyrazil míč před sebe, dobíhající Daněk pak z bezprostřední blízkosti trefil jen tyč. Jablonecký gólman měl i po druhém nejistém zákroku štěstí. Kissiedou se položil do rány a Fendricha sice překonal, míč však na brankové čáře vyhlavičkoval Kratochvíl.

Šest minut po přestávce trefil Daněk zblízka v pokutovém území Martincovu ruku a sudí Všetečka nařídil penaltu pro hosty. Po delší poradě s videorozhodčím se ovšem sám vypravil podívat se k monitoru a svůj původní verdikt pak zrušil. Pardubice poté podržel brankář Kinský, který vytáhl Polidarovu hlavičku směřující do horního rohu.

Jablonec se však nakonec přece jen dočkal. Čanturišvili v 64. minutě přesně odcentroval, Alégué hlavou ještě vylepšil pozici a Polidar se z hranice malého vápna trefil přesně. Připsal si druhý gól v ligovém ročníku.

Severočeši byli na koni a přidali další branky. Střídající Náprstek v 78. minutě unikl po křídle a naservíroval gól hlavičkujícímu Kratochvílovi. Poté mohl utkání zdramatizovat Patrák, ale Fendrich svůj tým podržel povedeným zákrokem.

Poslední slovo měl v 87. minutě Náprstek, který po brejku do otevřené obrany prudkou střelou na vzdálenější tyč využil Polidarův pas. Zaznamenal druhý gól v ligové kariéře. Jablonec doma v nejvyšší soutěži porazil Pardubice potřetí za sebou.

Hlasy trenérů po utkání:

Radoslav Látal (Jablonec): "Celý první poločas nebyl dobrý. Vázla nám kombinace, jako bychom byli ospalí. Pak jsme se trochu probrali, pomohla nám vedoucí branka. Jako by nás gól uklidil a dokráčeli jsme k vítězství. Opravdu zajímavou raritou bylo, když si náš brankář Fendrich odběhl do šatny vyměnit kontaktní čočku. Ani jsem nevěděl, že se to může. Vše dopadlo dobře, zažil jsem to prvně. Záchrana je samozřejmě velká úleva, ale jen slabá náplast na to, co jsme měli v plánu. Cíle jsme nesplnili a nebylo to dobré. Vše ovlivnil začátek sezony, těžké rozlosování, tři zápasy venku a pak těžké zápasy doma. Pak přišla zranění, bylo to jak na houpačce. Na tuhle sezonu musíme zapomenout. Budeme chtít posilnit kádr a lépe se připravit na další ročník."

Radoslav Kováč (Pardubice): "Z porážky jsem zklamaný. Přitom první poločas byl vyrovnaný. Vypadli nám hráči, proto jsme hráli na tři stopery. První půli nám to ještě fungovalo. Neproměnili jsme šance a druhý poločas jsme propadli ve vápně. Dostali jsme laciné góly a nakonec prohráli 0:3. Není potřeba si nic nalhávat, zápas jsme nezvládli. Čeká nás nedělní bitva (s Karvinou), musíme zachovat klid. Hrajeme doma a potřebujeme to zvládnout za každou cenu. Věřím, že se tak stane a dotáhneme to do úspěšného konce."

FK Jablonec - FK Pardubice 3:0 (0:0)

Branky: 64. Polidar, 78. Kratochvíl, 87. Náprstek. Rozhodčí: Všetečka - Matoušek, Leška - Szikszay (video). Bez karet. Diváci: 1897.

Jablonec: Fendrich - F. Souček (88. Houska), Tekijaški, Martinec - Čanturišvili, Kratochvíl, Nebyla, Černák - Alégué (68. Hübschman), Polidar (88. Drchal) - Hollý (46. Náprstek). Trenér: Látal.

Pardubice: Kinský - Kukučka (73. Chlumecký), Halinský, Donát - Mareš, Kissiedou, Hlavatý, Patrák - Daněk (62. Solil), Černý (68. Krobot), Sychra. Trenér: Kováč.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2.06.2024 ČTK