Ještě před začátkem 10. etapy se startem v Pompejích odstoupili ze závodu hned čtyři sprinteři, kteří během volného dne onemocněli, a to včetně vítěze deváté etapy Olava Kooije (Visma-Lease a Bike). Nepokračují ani Max Kanter (Astana Qazaqstan), Marius Mayrhofer (Tudor) a Ethan Vernon (Israel-Premier Tech).

Tým UAE Emirates v rovinatém začátku závodu kontroloval útoky a přesto trvalo velmi dlouho, než se někomu podařilo uniknout. Za první hodinu závodu cyklisté stihli přes padesát kilometrů a v úniku byli pouze Simon Clarke (Israel-Premier Tech), Quinten Hermans (Alpecin-Deceuninck) a Alessandro De Marchi (Jayco AlUla). Při nájezdu do prvního dlouhého stoupání však byli dostiženi skupinou 26 cyklistů.

Byli zde i poměrně nebezpeční závodníci pro celkové pořadí. Filippo Zana (Jayco AlUla) z nich byl nejlepší s odstupem 7:12 na Pogačara, ale možná ještě nebezpečnější byl Romain Bardet (DSM-Firmenich PostNL) s odstupem 7:51. Tým UAE Emirates to však nijak nevzrušovalo a nechali uprchlíkům spoustu času. Pogačarovi by nejspíš ani nevadilo, kdyby o svůj růžový trikot přišel, ale do stíhání se zapojil tým Bahrain Victorious, který musel bránit postavení Antonia Tiberiho.

Tratnik zaútočil daleko před cílem

V početné čelní skupině se začalo závodit o vítězství už 37 kilometrů před cílem. Filippo Fiorelli (VF Group Bardiani CSF Faizané) si na vrcholu krátkého stoupání dojel pro body na prémii Intergiro a za ním se rozjel Jan Tratnik (Visma-Lease a Bike), Slovincovi však nešlo o body, přes vrchol odjel soupeřům z úniku a pokračoval sám ve sjezdu.

Za jeho zády se okamžitě vytvořila skupina čtyř pronásledovatelů, kde byli Romain Bardet, Valentin Paret-Peintre (Decathlon AG2R La Mondiale), Andrea Bagioli (Lidl-Trek) a Marco Frigo (Israel-Premier Tech). Tratnik byl na rovině rychlejší a před začátkem 17,8 kilometru dlouhého cílového stoupání Bocca della Selva si vybudoval náskok 35 sekund, zbytek uprchlíků už ztrácel 1:20 a peloton 5:20.

Parte-Peintre v cílovém stoupání exceloval

Tratnik neztrácel tempo ani v začátku dlouhého výjezdu, naopak navýšil svůj náskok až na jednu minutu. 14 kilometrů před cílem ze skupiny pronásledovatelů odpadl Frigo a po útoku Pareta-Peintreho se udržel jen Bardet, zatímco Bagioli odpadl. Dvojice francouzských vrchařů dokázala ve výjezdu spolupracovat a začala pomalu dojíždět stále odhodlaného Tratnika.

4 kilometry před cílem byl Tratnikův náskok pouze okolo 30 sekund a Paret-Peintre vycítil šanci na vítězství. 3,1 kilometru před cílem se opět zvedl ze sedla, nastoupil a utrhl Bardeta. Už mu zbývalo jen dojet Tratnika a ujet mu, což zvládl už 2,7 kilometru před cílem. Okolo Slovince se prohnal dvojnásobnou rychlostí a dokázal pomalu navyšovat náskok před vzdorujícím Bardetem.

Třiadvacetiletý Francouz byl každým šlápnutím blíž svému prvnímu profesionálnímu vítězství a po 142 kilometrech v sedle mohl zvednou ruce nad hlavu. Navázal tím na svého staršího bratra Auréliena, který vyhrál horskou etapu Giro d'Italia loni. Aurélien byl s Valentinem v úniku i dnes a dospurtoval si pro páté místo v cíli s odstupem 1:24.

„Nedokážu popsat, co teď cítím, je to prostě úžasné,“ řekl Valentin po životním úspěchu. „Moje první profesionální vítězství je etapa na Giru, to je úžasné.“

Paret-Peintre si navzdory svému věku počínal zkušeně a chytře. „Věděl jsem, že poslední čtyři kilometry jsou nejtěžší, tak jsem si řekl, že jestli chci zaútočit, tak v posledních čtyřech kilometrech, takže jsem čekal a čekal celé poslední stoupání, a když jsem viděl značku posledních třech kilometrů, zaútočil jsem.“

Bardet dokončil se ztrátou 30 sekund a v celkovém pořadí se posunul o sedm příček, na sedmé místě nově ztrácí 4:57 na Pogačara. Do první desítky se prosmýkl taky Zana, který dojel ve skupině s odstupem 1:24 a na devátém místě průběžného pořadí ztrácí 5:23.

Bahrain rozjel vysoké tempo pro Tiberiho, Pogačara však neohrozili

Bardetovi a Zanovi se podařilo z první desítky vytlačit Jana Hirta (Soudal Quick-Step), ale český vrchař si ve skupině favoritů nepočínal vůbec špatně. Udržel se v elitní skupině favoritů, kde rozjel vysoké tempo tým Bahrain Victorious. Damiano Caruso si z úniku počkal na hlavní skupinu a pořádně ji otestoval. Problémy měl třeba Thymen Arensman (Ineos Grenadiers) a hodně se v sedle kroutil i Cian Uijtdebroeks (Visma-Lease a Bike). Tiberi dokonce zkusil zaútočit, ale pro Pogačara nebyl žádný problém všechny pokusy pokrýt.

Sám se o nic nepokusil a jeho skupina dojela s odstupem 3:14 na vítěze. Hirt byl o 4 sekundy horší a v celkové klasifikaci je nyní dvanáctý, na desátého Einera Rubia (Movistar) ztrácí 29 sekund.

„Odškrtnul jsem si další den,“ shrnul Pogačar svou etapu. „Bahrain musel zabrat a udržoval dobré tempo. Tiberi stejně jako v Prato di Tivo opět ukázal, že má velmi dobré nohy, jeho útoky jsou opravdu silné. Dnes dokázal na soupeře získat nějaký čas a myslím, že ho v příštích dnech uvidíme ještě více,“ pochválil mladého Itala.

Souboj o bílý trikot je mnohem těsnější než ten o růžový dres. Tiberi najel 9 sekund na Uijtdebroekse a 18 sekund na Arensmana. Celkově ztrácí už jen 12 sekund na vedoucího Belgičana, třetí je Zana s odstupem 1:08, Arensman je 1:37 za Uijtdebroeksem.

Dále jsou na programu tři lehčí etapy. „Samozřejmě uvidíme, jak to půjde den za dnem, ale každopádně se těším na sobotní časovku. Nedělní etapa do Livigna bude také moc pěkná,“ věří Pogačar. Pořadatelé během etapy oznámili, že 16. etapa se vyhne stoupání Passo dello Stelvio, které mělo být nejvyšším bodem celého Gira a speciální vrchařskou prémií Cima Coppi. Bohužel na vrcholu Stelvia leží příliš mnoho sněhu a proto se 2,5 kilometru před vrcholem odbočí do Švýcarska a přejede se Umbrailpass s vrcholem ve výšce 2498 metrů nad mořem. Právě Umbrailpass bude novým nejvyšším bodem Cima Coppi.