Hokejové MS, sk. A: Kanada zdolala Británii 4:2, Dánové porazili Rakousko 5:1

foto Velká Británie - Kanada, utkání skupiny A mistrovství světa v hokeji, 11. května 2024, Praha. Connor Bedard z Kanady, střílí gol, vlevo brankář Jackson Whistle z Británie.

Praha - Hokejisté Kanady zahájili mistrovství světa v Praze vítězstvím nad Velkou Británií 4:2. Výhru obhájců titul zařídil v zaplněné O2 areně před 16.935 diváky dvěma góly útočník Connor Bedard z Chicaga. Dánové porazili ve svém prvním utkání na šampionátu Rakousko 5:1. Tři body za dva góly a nahrávku si v dresu vítězů připsal útočník Joachim Blichfeld.

Kanada vstoupila do turnaje výhrou nad Británií 4:2

Kanada zahájila mistrovství světa v Praze vítězstvím nad Velkou Británií 4:2. Výhru obhájců titul zařídil v zaplněné O2 areně před 16.935 diváky dvěma góly útočník Connor Bedard z Chicaga, loňská jednička draftu NHL. Británii nestačily k překvapení ani gól a asistence kanonýra Liama Kirka, který v této sezoně působil v Litvínově.

"Nevěděl jsem, co čekat, ale bylo to skvělé. Na profesionální úrovni tu hraji poprvé, fanoušci byli skvělí a hlasití. Praha je krásné město. Už jsme tu pár dní, užívám si to," řekl Bedard po utkání novinářům. "Je pěkné dát góly, ale na to teď nemyslím. Byl to náš první soutěžní zápas a máme ještě hodně věcí, které musíme zlepšit. Dostali jsme dva góly, ale celkově jsme hráli dobře do obrany. Ještě se budeme zlepšovat, byl to dobrý start," doplnil Bedard.

Kirk, který ovládl s devíti trefami tabulku střelců play off extraligy, překonal gólmana Joela Hofera už po 157 sekundách téměř od modré čáry, ale sudí Christoffer Holm a Kristian Vikman gól neuznali kvůli postavení stínícího Johnnyho Currana v brankovišti. Rozhodnutí potvrdili i po trenérské výzvě, po které se museli Britové bránit v oslabení.

Odolali i při trestu Bena O'Connora, po 41 sekundách zkrátil přesilovku Kanady Dylan Cozens a v oslabení úřadující šampioni inkasovali. Z pozice mezi kruhy se Kirk trefil k pravé tyči. Kanada odpověděla hned za půl minuty. Michael Bunting využil clonu před Jacksonem Whistlem a překonal jej téměř od modré čáry.

Ve 26. minutě po nahození Olena Zellwegera trefil Brandon Hagel z otočky puk ze vzduchu ideálně k levé tyči. Kanada se ubránila při trestu Jacka McBaina a v čase 31:39 zvýšil náskok favorita z dorážky Bedard. Za necelé čtyři minuty osmnáctiletý talent, který debutuje na velké mezinárodní akci, skóroval podruhé. Po kombinaci Kaidena Guhleho a Nicka Paula poslal puk do odkryté branky.

"Je to úžasný hráč. Mimo led tvrdě maká a je to opravdový profesionál. Jsme nadšení, že máme v týmu takového hráče, a těšíme se, jak se bude v průběhu turnaje rozvíjet," uvedl kanadský kapitán Colton Parayko.

V závěrečné části nejdříve Britové odolali při trestu Sana Ruoppa a ve 49. minutě zkorigoval výsledek po Kirkově přihrávce bekhendovým zakončením O'Connor. "Kirky to udělal skvěle, já jsem se dostal přes dva hráče a zakončil bekhendem. Nikdy na to nezapomenu," radoval se Ben O'Connor z gólu proti Kanadě.

"Tito hráči hrají NHL z nějakého důvodu. Sledovali jsme ho (Bedarda) celou sezonu. Je pěkné jen se s ním potkat na ledě," cenil si zážitku O'Connor a s výkonem proti Kanadě byl spokojený. "Myslím, že na sebe můžeme být pyšní. Jsou nejlepší na světě a my jsme s nimi drželi krok. Naposledy jsme s Kanadou prohráli 0:8 a od té doby jsme ušli dlouhou cestu," doplnil s připomínkou výsledku z roku 2019 ze šampionátu v Košicích.

Dánska vstoupili do MS výhrou nad Rakušany 5:1

Dánové porazili ve svém prvním utkání na mistrovství světa v Praze Rakousko 5:1. Dánové si během úvodních 17 minut vypracovali před 15.719 diváky dvoubrankové vedení, Rakušané ještě do první přestávky snížili, ale to bylo z jejich strany všechno. Tři body za dva góly a nahrávku si v dresu vítězů připsal útočník Joachim Blichfeld.

"Odehráli jsme velmi dobrý zápas. Myslím, že jsme hráli to, co jsme chtěli. Bylo to vidět. Byli jsem na puku a proměnili jsme šance. Drželi jsme se celý zápas naší hry. Byl to příjemný vstup do turnaje," řekl webu Mezinárodní hokejové federace dánský asistent kapitána Patrick Russell.

Dánové měli po opatrném úvodu přesně po osmi odehraných minutách k dispozici první přesilovku. Tu sice nevyužili, ale pak při hře čtyři na čtyři otevřel ve 14. minutě skóre Markus Lauridsen, poté co se prosadil na druhý pokus po skrumáži v brankovišti Rakušanů. O necelé tři minuty později inkasoval David Madlener znovu. Frederik Storm obral u rakouské branky o puk Marca Rossiho a v oslabení snadno zvýšil.

Rakušané kontrovali 25 sekund před první přestávkou zásluhou Manuela Ganahla, ale byl to nakonec jediný okamžik, kdy dokázali dostat kotouč za záda spolehlivě chytajícího Frederika Dichowa. V polovině zápasu na něm ztroskotal Rossi. Více práce měl ale Madlener. Ve 39. minutě ho nachytal z úhlu ranou bez přípravy na bližší tyčku Blichfeld.

Dánové se s opětovným nabytím dvoubrankového náskoku uklidnili a bezpečně si došli pro tři body. Ve 46. minutě sice ještě Dichowa zachránila tyčka, ale na kontakt už se Rakušané nedostali. Naopak po nevyužité příležitosti Storma přidal čtvrtou branku Dánů Felix Scheel, když prokázal klidnou hlavu při zakončení. Skóre pak uzavřel 63 sekund před závěrečnou sirénou Blichfeld.

"Hodně věcí nám nefungovalo tak, jak by mělo. Je těžké to popsat. Nebyli jsme připravení a nezachytili jsme tempo. Nehráli jsme jednoduše. Nešly nohy, netlačili jsme se do zakončení a měli jsme moc vyloučení," prohlásil rakouský útočník Peter Schneider, bývalý hráč Komety Brno.

Skupina A (Praha):

Velká Británie - Kanada 2:4 (1:1, 0:3, 1:0)

Branky a nahrávky: 8. Kirk (Mosey, Lake), 49. O'Connor (Kirk, Betteridge) - 9. Bunting (Byram), 26. Hagel (Zellweger, Dubois), 32. Bedard (Bunting, Zellweger), 36. Bedard (Paul, Guhle). Rozhodčí: Ch. Holm (Švéd.), Vikman (Fin.) - Gustafson (USA), Nyqvist (Švéd.). Vyloučení: 4:2. Využití: 1:0. Diváci: 16.935.

Sestavy:

Velká Británie: Whistle - M. Richardson, Ruopp, Mosey, Batch, D. Phillips, O'Connor, Sam Jones, Halbert - Dowd, Neilson, Lake - Curran, Perlini, Kirk - Betteridge, Lachowicz, Critchlow - Duggan, Davies, Shudra. Trenér: Russell.

Kanada: Hofer - Parayko, Power, Oleksiak, Byram, Severson, Guhle, Zellweger - Mercer, McBain, B. Tanev - Guenther, Cozens, Mangiapane - J. McBain, Dubois, Hagel - Bedard, Paul, Bunting - Greig. Trenér: Tourigny.

Rakousko - Dánsko 1:5 (1:2, 0:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 20. Ganahl (Haudum, Rohrer) - 14. M. Lauridsen (Blichfeld, Russell), 17. Storm, 39. Blichfeld (Wejse, O. Lauridsen), 54. Scheel (Bruggisser, Nicholas B. Jensen), 59. Blichfeld (Aagaard, Russell). Rozhodčí: M. Holm (Švéd.), Schrader (Něm.) - Briganti (USA), Hynek (ČR). Vyloučení: 6:3. Využití: 0:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 15.719.

Sestavy:

Rakousko: Madlener - Zündel, Heinrich, Wolf, Unterweger, Maier, Strong, Stapelfeldt, Brunner - Schneider, T. Raffl, Nissner - Zwerger, Rossi, M. Huber - Ganahl, Rohrer, Haudum - Wukovits, Thaler, P. Huber. Trenér: Bader.

Dánsko: Dichow - Lassen, M. Lauridsen, O. Lauridsen, Jensen Aabo, Nicholas B. Jensen, Bruggisser, Larsen - Aagaard, Russell, Blichfeld - From, True, Olesen - N. Andersen, Moelgaard, Scheel - Storm, Wejse, Poulsen - Schultz. Trenér: Gath.