Ak pociťujete tieto príznaky, máme zlé správy

Zdieľať
máme zlé správy
Ak pociťujete tieto príznaky, máme zlé správy Foto: www.freepik.com

Rakovina kostí je nádor, ktorý sa šíri do kostných buniek a chrupaviek. Dôležité je včas rozpoznať príznaky ochorenia a určiť štádium, aby pacient mohol dostať vhodnú liečbu. Nádory v kostiach môžu byť benígne a malígne. Najčastejšie ide o osteosarkóm, ktorý napáda kostné bunky, a chondrosarkom, ktorý napáda chrupavku. Častý je tiež Ewingov sarkóm, ktorý postihuje deti a dospievajúcich. Okrem toho sa môžu vyvinúť sekundárne nádory kostí, najmä u ľudí, ktorí mali iné rakoviny. Patrí medzi ne rakovina obličiek, prostaty a štítnej žľazy.
Tu sú niektoré príznaky, ktoré vám môžu pomôcť rozpoznať rakovinu kostí.

Bolesť

Toto ochorenie sa vyskytuje s bolesťami, ktoré pretrvávajú dlhú dobu a nechcú ustúpiť. Bolesť sa môže zhoršiť počas cvičenia alebo v noci.

Opuch

Ak si všimnete, že časť vášho tela je opuchnutá bez akéhokoľvek jasného znamenia, potom je nádor pravdepodobne pripravený na šírenie. Vydutie síce nevnímate, ale je tiež možné, že výrastok je možné nahmatať úplne zreteľne bez bolesti.

Obtiažny pohyb

Keď nádor dosiahne na kĺb, niektoré pohyby sú ťažké. Pokiaľ postihuje kĺby nohy, môže byť problém s pohybom. Ak sa rakovinové bunky rozšíria do chrbtice, môžu tiež ovplyvniť nervy a spôsobiť necitlivosť a tras v končatinách.

Zlomenina kosti

Ak je nádor zhubný, môže oslabiť kosť a spôsobiť zlomeniny v dôsledku menších pádov. Toto sa nazýva patologická zlomenina, ktorá postihuje kosť, ktorá je už hmotovo oslabená alebo má chrupavku.

Menej časté príznaky

Okrem vyššie uvedených príznakov môžu existovať niektoré vzácne príznaky, ktoré môžu stále súvisieť s rakovinou kostí:

  • náhle chudnutie
  • potenie
  • tras
  • únava
  • horúčka

Pokiaľ zaznamenáte niektorý z vyššie uvedených príznakov, je vhodné čo najskôr navštíviť odborníka.

Nedostatok tohto vitamínu môže vášmu telu priniesť únavu aj prírastok hmotnosti

Vitamín

Naše telo funguje na báze koordinácie všetkých dôležitých zložiek a živín, ktoré korigujú hladiny v krvi aj správnu funkciu všetkých orgánov. Akonáhle jeden vitamín alebo živina z našej zložky vypadne, telo začne hlásiť túto chybu rôznymi spôsobmi. Zistite, ktorý vitamín môže za vašu únavu organizmu, ale aj za ďalšie komplikácie v zdraví.

Ktorý vitamín môže za vaše zdravotné komplikácie?

Jeden z najdôležitejších vitamínov pre celkové zdravie a vaše telo je vitamín B12. Tento vitamín môže za správne fungovanie vášho metabolizmu aj všetkých buniek v tele. Vitamín B12 tiež môže za správnu hladinu cholínu v krvi, čo je zložka, ktorá pomáha k správnej funkcii pečene.

Čo sa deje v tele, keď má nedostatok vitamínu B12? Pokiaľ na sebe pociťujete tieto príznaky, je možné, že jeho dávku musíte doplniť. Medzi najčastejšie príznaky nedostatku vitamínu B12 patrí únava a bolesť kĺbov. Tento vitamín totiž hrá veľkú úlohu v produkcii červených krviniek a zodpovedá za hladinu kyslíka v krvi. A práve nedostatok kyslíka v krvi je dôvod, prečo sa cítite stále unavení. Ľudia, ktorí nemajú dostatok vitamínu B12 sa tiež stretávajú s predčasným starnutím kĺbov, ktoré tiež začnú skôr bolieť.

Mravčenie v končatinách

Často pociťujete mravčenie v prstoch alebo chodidlách? Práve za znecitlivenie nôh môže nedostatok vitamínu B12, ktorý vďaka regenerácii červených krviniek tiež podporuje celkové prekrvenie tela. Rovnako sa môže prejavovať aj ďalšie príznak nedostatku tohto vitamínu. Tým je zvýšená srdcová akcia a zrýchlený dych.

Nedostatok vitamínu B12 tiež spomaľuje celkový metabolizmus vášho tela. Vplyvom toho môže vaše telo dôjsť až k nadváhe alebo dokonca obezite, hoci sa snažíte dodržiavať diétu alebo zdravý životný štýl. Zvýšte hladinu tohto vitamínu a váš metabolizmus vám zase pomôže k štíhlej línii.

Zhoršený zrak je ďalším z príznakov

Ďalším príznakom nedostatku tohto vitamínu v tele môže spôsobiť horšie videnie. Môže za to poškodenie očného nervu, ktoré zapríčiní rozmazané videnie. Posledným príznakom je tiež bledšia koža, ktorá vyzerá ako bez života.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom

Odporúčané