Mistry ČR Movsesjan a Navara

PRAHA, 5. 5. 2024: V termínu od 27. dubna do 5. května 2024 se v rámci šachového festivalu Ostravský koník konalo MČR mužů a žen ve vážném šachu. Do ženského přeboru zasáhlo celkem 12 účastnic, které hrály vyřazovacím systémem. Titul mistryně ČR obhájila česká šachová jednička mezi ženami, velmistryně Julia Movsesjan. Mužská část MČR se hrála systémem každý s každým o počtu 10 hráčů, kteří byli dle předem uveřejněných kritérií do turnaje nominováni. Turnajové nasazení obhájil nejlepší tuzemský šachový hráč a šachová legenda velmistr David Navara.

Ženy hrály republikový přebor již druhým rokem vyřazovacím systémem, který se skládal z jednoho předkola a následně čtvrtfinále, semifinále a finále. Každé kolo hrály přiřazené dvojice dvě vážné partie, při výsledku 1:1 následovaly rapid partie a případný armageddon. Se všemi soupeřkami si poradila turnajová jednička velmistryně Movsesjan, která postupně porazila WFM Annu Lhotskou, ve velmi napínavém zápase WGM Olgu Sikorovou a ve finále poté WIM Martinu Kořenovou. Movsesjan tak obhájila loňský premiérový titul z vážného šachu, vicemistryní ČR se stala WIM Kořenová a bronzovou medaili převzala WGM Sikorová. Kompletní výsledky můžete zhlédnout na chess-results.

V turnaji mužů zažil krušné chvíle ve třetím kole první nasazený Navara, když prohrál svou partii na této prestižní akci po neuvěřitelných 7 letech, a to s mladým talentovaným Richardem Stalmachem! Poté však již nejlepší hráč ČR nedal soupeřům šanci a připisoval na své konto jednu výhru za druhou. S celkovým ziskem 7,5 bodu se tak již kolo před koncem stal přeborníkem ČR ve vážném šachu pro rok 2024! Pro Navaru je to celkem třináctý titul. V letošním ročníku významně úřadovalo mládí. Vicemistrem republiky se stal již zmiňovaný přemožitel Navary mezinárodní mistr Richard Stalmach. Bronzovou medaili poté převzal nejmladší, teprve čtrnáctiletý účastník letošního šampionátu, IM Václav Finěk! Jedná se tedy o rekord – mladší šachista na republikovém přeboru dospělých ještě medaili nezískal. Václav Finěk přeskočil v zisku cenného kovu také českou legendu Navaru, který první medaili na MČR připsal na své konto v 16 letech. Konečné pořadí můžete zhlédnout zde.

Zleva Richard Stalmach, mistr ČR David Navara, Václav Finěk, Martina Kořenová, mistryně ČR Julia Movsesian a Olga Sikorová

Předseda ŠSČR Martin Petr hodnotí MČR následovně: ,,Z průběhu letošního MČR jsem nadšený. Chtěl bych všem hráčům a hráčkám poděkovat za bojovnost a fair-play přístup. V uzavřené skupině mužů skončilo remízou jen 11 partií ze 45, což je velmi málo. Turnaj navíc získal speciální náboj ve 3. kole, kdy David Navara prohrál s Richardem Stalmachem, což pro našeho nejlepšího hráče byla teprve druhá porážka na MČR ve vážném šachu za posledních 20 let. Pak ale David ukázal svoji extratřídu šesti výhrami v řadě a gratuluji mu k zisku již 13. titulu mistra ČR. Ve vyřazovacím ženském turnaji Julia Movsesjan obhájila loňské zlato, gratuluji!“

Pro fanoušky připravili pořadatelé každodenní komentovaný přenos na YouTube kanálu. Kompletní informace i s okomentovanými zajímavými momenty si mohou zájemci přečíst na odkazech níže. Reportáž byla odvysílána také na ČT Sport.