(1:2)

Reportáž

Oslavy hráčů Olympiakosu (© AFP)

Olympiakos zásluhou El Kaabiho vyplenil Villa Park a nakročil k domácímu finále

Fotbalisté Olympiakosu překvapivě zvítězili v úvodním semifinále Konferenční ligy na hřišti Aston Villy 4:2, a udělali tak výrazný krok k postupu do finále hraného ve své domovině. Zásadní podíl na triumfu celku z Pirea měl marocký útočník Ayoub El Kaabi, který v úvodním dějství dvakrát překonal domácího gólmana. Na jeho trefy sice Villans dokázali zareagovat góly Ollieho Watkinse a Moussy Diabyho, avšak hlavní slovo měl opět Maročan, jenž proměněnou penaltou a hattrickem rozhodl o triumfu hostů.

Z pětice anglických zástupců ve čtvrtfinále evropských pohárů pronesla prapor kolébky fotbalu do další fáze pouze Aston Villa, která po penaltách vyřadila Lille. Celek z Birminghamu čekal obecně velmi náročný závěr sezony, když kromě Konferenční ligy musel v ligové soutěži tvrdě bojovat o čtvrtou příčku. Olympiakos potřeboval k postupu rovněž až rozstřel z bílého bodu, po němž vzýval umění gólmana Konstantinose Tzolakise, jenž chytil tři pokutové kopy.

A řecký brankář na sebe upozornil i v úvodu zápasu v Birminghamu, když skvělým zákrokem zlikvidoval ostrý pokus Morgana Rogerse. Jako první se tak prosadili hosté. Obrana Villans zaváhala, čehož využil El Kaabi, který přesnou střelou překonal Robina Olsena. Marocký kanonýr řádil i nadále. Ve 29. minutě přelstil ofsajdovou past domácích, mazácky obešel Olsena a suverénním způsobem přidal svůj druhý přesný zásah. Celek z Pirea hrozil z rychlých brejků i nadále a daleko od třetí trefy nebyl Konstantinos Fortounis, jehož rána těsně minula branku. V závěru úvodní půle se přece jen projevila individuální kvalita domácích. Po rychlé kombinaci se v dobré pozici dostal k zakončení Watkins a přesnou ranou na zadní tyč snížil.

Gólem nabuzení Villans vstoupili do druhého poločasu aktivně a odměnou jim bylo vyrovnání. Toho se dočkali v 52. minutě, kdy se k míči dostal rychlonohý Diaby, jenž z ostrého úhlu propálil Tzolakise. Radost domácím ale dlouho nevydržela. Po nedovolené hře rukou se totiž kopala penalta, kterou v hattrick proměnil životní zápas hrající El Kaabi, a vrátil tak Řekům vedení. V 67. minutě už hosté vedli o dvě branky. Santiago Hezze zkusil štěstí střelou z dálky, kterou do protipohybu gólmana Olsena ztečoval Ezri Konsa. Villans mohli snížit v 84. minutě, jenže to by Douglas Luiz nesměl z pokutového kopu minout branku.

Historicky první vzájemné střetnutí těchto soupeřů tak skončilo vítězstvím Olympiakosu. Odvetný duel je na programu 9. května.

Autor: Livesport.cz / Jáchym Novotný