Niektorí z rezortu diplomacie USA pochybujú o legálnom použití amerických zbraní Izraelom

Najmenej sedem oddelení ministerstva zahraničných vecí USA informovalo šéfa rezortu Antonyho Blinkena, že nepovažuje za "dôveryhodné alebo spoľahlivé" ubezpečenia Izraela, že zbrane dodávané Spojenými štátmi používa v súlade s medzinárodným humanitárnym právom. Konštatuje sa to v internom dokumente ministerstva, o ktorý má k dispozícii agentúra Reuters a informovala o ňom v sobotu.

28.04.2024 06:25
Izrael / Vojak / Armáda / Gaza / Foto: ,
Izraelskí vojaci na hraniciach s Pásmom Gazy, marec 2024
debata (6)

„Niektoré zložky ministerstva sú za prijatie ubezpečení Izraela, niektoré sú za ich odmietnutie a niektoré nezaujali stanovisko,“ píše sa v dokumente.

„Vážne znepokojenie z nedodržiavania“ medzinárodného humanitárneho práva počas vojny v Pásme Gazy Izraelom vyjadrili v spoločnom stanovisku štyri zložky rezortu diplomacie. Uviedli osem príkladov izraelských vojenských akcií, ktoré podľa nich vyvolávajú „vážne otázky“ o možnom porušení medzinárodného humanitárneho práva. Okrem iného zahŕňali opakované útoky na chránené lokality a civilnú infraštruktúru, neprimerane vysokú mieru poškodenia civilnej infraštruktúry či nedostatočné vyšetrenie priestupkov alebo bratia na zodpovednosť tých, ktorí sú zodpovední za tieto škody.

Blinken musí na základe Memoranda o národnej bezpečnosti (NSM) do 8. mája oznámiť Kongresu, či považuje za dôveryhodné ubezpečenia Izraela, že používa americké zbrane v súlade s americkým alebo medzinárodným právom.

Biely dom nereagoval na žiadosť agentúry Reuters o vyjadrenie k tejto správe. Predstavitelia administratívy prezidenta Joea Bidena však opakovane uviedli, že nezistili porušenie medzinárodného práva zo strany Izraela.

Biden môže kedykoľvek pozastaviť alebo podmieniť transfery amerických zbraní do Izraela. Doteraz nechával nevypočuté výzvy ľudskoprávnych organizácií, ľavicovo orientovaných demokratov a amerických Arabov, aby tak urobil. Začiatkom apríla však po prvý raz pohrozil, že podmieni dodávky amerických zbraní do Izraela, ak židovský štát nepodnikne konkrétne kroky na zlepšenie humanitárnej situácie v Pásme Gazy. Urobil tak po tom, čo pri izraelskom útoku zahynulo sedem humanitárnych pracovníkov organizácie World Central Kitchen (WCK) so sídlom v USA.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Izrael #Palestína #USA #Pásmo Gazy #útok na Izrael