Žižkov prodloužil domácí sérii bez prohry. Dukla vyhrála v Kroměříži a v čele druhé ligy jde do trháku

Žižkov porazil ve 24. kole druhé ligy Chrudim 3:1 a prodloužil domácí neporazitelnost na čtyři utkání v řadě. Hlavní hvězdou utkání byl bývalý hráč východočeského celku David Sixta, který dal dva góly. Žižkov tak má na kontě 29 bodů a je dvanáctý. Chrudim zatím nasbírala o pět bodů více a patří jí průběžná pátá příčka. Pražská Dukla vyhrála v Kroměříži 2:0 a utrhla se v čele tabulky druhému Vyškovu na čtyři body.

Do tohoto utkání však vstoupil celek z Prahy lépe. Hned v šesté minutě se dostal ke střele na hranici pokutového území Sixta, jenž svůj pokus poslal jen kousek nad břevno branky Jiřího Flodera. Po několika dalších nepřesných zakončeních Žižkovanů to byli hosté, kdo si vypracoval první velkou šanci. Ve 28. minutě se odrazil balon k Janovi Řezníčkovi, který se s ničím nepáral a z pořádné dálky orazítkoval břevno. Přesnější byl o několik minut později na druhé straně Sixta, když se dostal po zaváhání v rozehrávce k míči a nekompromisně zakončil k pravé tyči. Vedení však Viktorce nevydrželo dlouho, Míka vyskočil po rohovém kopu nejvýše a přesnou hlavičkou zařídil srovnání skóre.

Vstup do druhé půle vyzněl mnohem lépe pro Pražany. V 53. minutě připravil Augusto Batioja z levé strany balon pro Sixtu na úroveň penaltového puntíku, odkud se žižkovský záložník i s přispěním teče jednoho z obránců dokázal prosadit, čímž přidal druhou přesnou trefu v utkání. Následně viktoriáni diktovali tempo hry a svého soupeře nepouštěli do větších šancí. Naopak se jim v 79. minutě podařilo přidat ještě pojišťovací branku poté, co Bernardo Rosa našel z přímého kopu hlavu Josefa Divíška, po jehož přesném zakončení k levé tyči zůstal hostující gólman pouze nehybně stát uprostřed brány.

Jarní tažení Dukly se opět přiblížilo vysněnému cíli

Hanáci si tentokrát dávali velký pozor, aby v úvodu neinkasovali. Přestože Pražané měli optickou převahu, do šancí se neprobíjeli. Na druhé straně se naopak do příležitosti propracoval Michal Cupák, jenž ale poslal míč vysoko nad bránu. Nakonec se tak přece jen dočkala úvodní trefy Dukla. Balon létal z jedné strany vápna na druhou, než se k němu dostal Helešic, který zužitkoval práci spoluhráčů a ranou do odkryté sítě skóroval.

Hosté po změně stran poměrně bez problému kontrolovali těsný náskok a po hodině hry byli dokonce blízko druhé brance. Kvalitním zakončením zpoza pokutového území se prezentoval Tomáš Vondráček a orazítkoval tyč. Hanácká Slavia usilovala o vyrovnání v závěru. Vzruch emocí přinesl sporný zákrok ve vápně Dukly, po němž se domácí marně dožadovali penalty. Moravané v závěru nasadili všechny síly do útoku, čehož se z úniku snažil využít jeden z Pražanů, ranou na bližší tyč ale na Jakuba Dostála nevyzrál. Kroměříž přesto v závěru ještě inkasovala, když se z úspěšné dorážky radoval Pavel Moulis.

Vysočina se probudila ze zimního spánku, odnesla to rezerva Sparty

Domácí se nerozpakovali a již ve třetí minutě otevřeli skóre. Přesnou ranou z pravé strany pokutového území prostřelil Filipa Nalezinka jeho jmenovec Šancl. Sparťanští mladíci se ovšem nezalekli a za tři minuty zásluhou důrazného Daniela Michla srovnali skóre. Přidat druhou branku mohli v 18. minutě. Střelu Daniela Rusa ale bravurně zneškodnil Pavel Soukup. A tak se o změnu skóre postaral celek z Vysočiny. Opět v tom měl prsty Šancl, který prostrčil míč na Fraňka a jihlavský útočník vyslal nechytatelnou pumelici do vzdálenější šibenice.

Jestliže chtěli Pražané s výsledkem ve druhém dějství něco udělat, nebylo to vůbec znát, jelikož se hrálo především před sparťanskou bránou. Domácí se dočkali třetího gólu v 63. minutě, kdy po rohu Šancla na zadní tyči přesně hlavičkoval kapitán Vedral. Jihlavský gólman Soukup zůstal ve druhé polovině zápasu prakticky nezaměstnaný. To jeho protějšek Nalezinek byl v neustálé permanenci. Po střele Jana Chytrého ho zachránilo břevno, a tak už další gól za svá záda nepustil.

Šluknovský výběžek klubům z Moravy nesvědčí

Varnsdorf potvrdil dobrou formu úvodní brankou z 15. minuty, kdy se popáté v sezoně prosadil Stránský. Kmenový hráč Mladé Boleslavi po přesném pasu do šestnáctky z kopačky Pavla Rudnyckyje jednoduše zasunul balon za záda bezmocného Filipa Muchy. Srovnat skóre se po půlhodině hry pokusil Muhammed Jamiu Abdoulkarim, který k týmu z Hané přišel v únoru na hostování z Baníku Ostrava. První trefy v novém působišti se ovšem nedočkal, neboť z ostrého úhlu napálil brankovou konstrukci.

V 58. minutě už se ale mladý Nigerijec o přesný zásah Prostějova výrazně přičinil. Rychlý únik po levém křídle totiž zakončil nízkým centrem na úplně volného Jakuba Matouška, jenž velkou šancí nepohrdl. Radost však hostům příliš dlouho nevydržela, jelikož po hodině zápasu srovnal po rohovém kopu přesně hlavičkující Kouřil. V 70. minutě pak dodal Severočechům klid Andrij Juzvak, který pálil z otočky nekompromisně pod horní tyč. V závěru ještě ozdobily povedený výkon fotbalistů ve žlutém další dva góly. Pohlednou akci nejprve zakončil do prázdné brány Jakub Hodek a krátce nato se po individuálním průniku zapsal na střeleckou listinu i Dominik Gembický.

Atraktivní duel ve Slezsku vítěze nenašel, Vlašimi zachránil bod Breda

Do utkání lépe vstoupili Středočeši, kteří byli nebezpečnějším týmem a vyšší útočná aktivita jim také v 17. minutě přinesla úvodní branku. Správný výběr místa předvedl Vachoušek, když k němu doputoval nebezpečný centr a pohotovou ranou k levé tyči nedal domácímu gólmanovi šanci. Poté se Opava probudila a také začala hrozit na soupeřově polovině. Po ruce v pokutovém území dostali Slezané výhodu pokutového kopu, kterého se ujal Adam Ondráček a razantní střelou k pravé tyči vyrovnal skóre. Ve 39. minutě byla atmosféra na poloprázdném stadionu ještě pozitivnější, neboť žlutomodří otočili prozatimní skóre zápasu. Tomáš Rataj prsy sklepl centrovaný míč na nohu Jaroslava Málka, jenž ranou z voleje překonal soupeřova brankáře.

Ve druhém dějství to byla zase Vlašim, která od úvodních minut působila lepším dojmem. Po několika nadějných možnostech také dokázala v 63. minutě vyrovnat. Na povedený rohový kop si nejlépe naskočil Breda a jeho prudká hlavička rozvlnila pravou část soupeřovy branky. V závěru měli větší snahu zvítězit žlutomodří, na obranný blok hostů už ovšem recept nenašli.

24. kolo druhé ligy:
Žižkov - Chrudim 3:1 (1:1)
Branky:
32. a 53. Sixta, 79. Divíšek - 33. Míka. Rozhodčí: Orel - Volf, Kotalík ŽK: Skwarczek (Chrudim). Diváci: 1224.

Jihlava - Sparta Praha B 3:1 (2:1)
Branky: 3. Šancl, 26. Franěk, 63. Vedral - 6. Michl. Rozhodčí: Ulrich - Kotalík, Pospíšil. ŽK: Tonbul, Piško, Sagna - Horák. Diváci: 818.

Kroměříž - Dukla Praha 0:2 (0:1)
Branky: 37. Helešic, 90.+4 Moulis. Rozhodčí: Kvítek - Hádek, Malimánek. ŽK: Wala, Houser, Tiahlo - Jeřábek, Vondrášek, Peterka. Diváci: 881.

Varnsdorf - Prostějov 5:1 (1:0)
Branky: 15. Stránský, 63. Kouřil, 70. Yuzvak, 88. Hodek, 90.+2 Gembický - 58. Matoušek. Rozhodčí: Szikszay - Ratajová, Ježek. ŽK: Rudnytskyy, Stránský, Podzimek - Habusta, Zapletal, Abdoulkarim. Diváci: 485.

Opava - Vlašim 2:2 (2:1)
Branky: 31. Ondráček, 39. Málek - 17. Vachoušek, 63. Breda. Rozhodčí: Rouček - Nádvorník, Pochylý. ŽK: Janoščín, Ondráček - Vachoušek, Osuagwu, Hyský (trenér), Vágner. Diváci: 950.