FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/24

Rybakinová získala ve Stuttgartu titul i nové porsche, Struff slavil v Mnichově

V jednoznačnou záležitost ve prospěch Jeleny Rybakinové z Kazachstánu se změnilo finále turnaje WTA ve Stuttgartu. Martu Kosťukovou z Ukrajiny deklasovala 6:2, 6:2 a kromě prémie 123 tisíc eur obdrží i elektromobil Porsche Taycan 4S Sport Turismo. Na turnaji ATP v Mnichově se životního úspěchu dočkal domácí Jan-Lennard Struff, který porazil 7:5, 6:3 Američana Taylora Fritze a na čtvrtý pokus uzmul první titul. V Barceloně se radoval Nor Casper Ruud.

Jelena Rybakinová na turnaji WTA ve Stuttgartu
zdroj: REUTERS

Rybakinová nedala semifinálové přemožitelce Markéty Vondroušové žádnou šanci. V zápase čelila jen třem brejkbolům, všem za stavu 3:2 ve druhém setu. Kosťuková poté sice dokázala odvrátit trio mečbolů, ale na čtvrtý už nestačila.

Vítězka předloňského Wimbledonu Rybakinová potvrdila, že je ve formě. V semifinále vyřadila světovou jedničku Igu Šwiatekovou z Polska a představila se už v pátém letošním finále, což se v této fázi sezony naposledy podařilo Viktorii Azarenkové z Běloruska v roce 2012.

Čtyřiadvacetiletá rodačka z Moskvy, která v sezoně jako jediná porazila Šwiatekovou i světovou dvojku Arynu Sabalenkovou z Běloruska, si připsala třetí letošní titul. Celkem má na kontě osm turnajových triumfů.

Struff potěšil mnichovské publikum, Ruud vyzrál na Tsitsipase

Třiatřicetiletý Struff, jenž v Mnichově startoval jako čtvrtý nasazený, si pro cenný vavřín došel bez ztráty setu. Kromě turnajové trojky Fritze zdolal v semifinále i druhého nasazeného hráče a obhájce Holgera Runeho z Dánska.

Cenné trofeje se německý tenista dočkal na čtvrtý pokus. V roce 2021 ve finále v Mnichově neuspěl, stejně jako loni ve Stuttgartu a Madridu. Nyní se stal prvním domácím vítězem od triumfu Alexandera Zvereva v roce 2018.

Nor Ruud si ve finále v Barceloně poradil po setech 7:5, 6:3 se Stefanosem Tsitsipasem a oslavoval první titul v sezoně. Řeckému soupeři oplatil týden starou porážku z rozhodujícího souboje v Monte Carlu.

Díky vítězství ukončil nepříznivou sérii, během níž nezvládl pět finálových zápasů za sebou. Trojnásobný grandslamový finalista si připsal premiérový vavřín od loňského dubna.

V Bukurešti se radoval Maďar Márton Fucsovics a ukončil šestileté čekání na cennou trofej. Ve finále porazil 6:4 a 7:5 pátého nasazeného Mariana Navoneho z Argentiny.

Dvaatřicetiletý Fucsovics na okruhu ATP poprvé triumfoval v roce 2018 v Ženevě. Následující finále v Sofii (2019) a Rotterdamu (2021) prohrál. Dočkal se až nyní v Bukurešti, kde v prvním setu promarnil vedení 4:0 a ve druhém naopak otočil nepříznivé skóre 2:4.