Chebet a Kiplimo obhájili krosové tituly

Aleš Gräf
Aktuality
sobota 30. března 2024
Srbský Bělehrad hostil pětačtyřicáté mistrovství světa v přespolním běhu. V hlavních kategoriích úspěšně obhájili své tituly Keňanka Beatrice Chebet a Uganďan Jacob Kiplimo.

Neohrožená nadvláda Keňanek

V závodě žen se potvrdila očekávaná keňská dominance. Už v první polovině trati se udržely favoritek pouze ještě některé Etiopanky, Uganďanky a keňská rodačka reprezentující Kazachstán Daisy Jepkemei s Američankou s etiopskými kořeny Weini Kelati Frezghi. Druhá půlka už pak patřila výhradně keňským běžkyním. Poté, co odpáraly i poslední soupeřku, kterou byla Uganďanka Sarah Chelangat, již zůstalo na čele stále ještě pět.

Tato pětice se držela společně až do posledního kilometru, kde se začal lámat medailový chléb. Nejsilnější závěr měla nakonec obhájkyně titulu Beatrice Chebet, když přibližně 200 metrů před cílem nastoupila a proběhla jím opět jako mistryně světa v čase 31:05. Pro stříbro si doběhla Lilian Rengeruk (31:08) a na bronzový stupínek vystoupala Margaret Chelimo Kipkemboi (31:09).

Mužské zlato putuje opět do Ugandy

Mužské mistrovské klání mělo hned několik odvážlivců, kteří se ho pokusili rozhodnout až příliš brzy. Prvním z nich byl Etiopan Chimdessa Debele, jenž se záhy od startu odpoutal od zbytku startovního pole a okamžitě si vybudoval zhruba desetimetrový závod. To však nechalo favority naprosto v klidu a po deseti minutách prvního uprchlíka dostihli. Pří náběhu do třetího ze čtyř okruhů se pokusil o nástup Keňan Gideon Rono, který si vytvořil ještě větší náskok. To ovšem už nenechali bez povšimnutí Uganďané Joshua Cheptegei s Jacobem Kiplimem.

Byl to právě obhájce titulu Kiplimo, kdo do posledního okruhu vbíhal z vedoucí pozice a v posledním kilometru také rozhodl o svém opětovném triumfu, když postupně zvyšoval náskok na své pronásledovatele, a nakonec si celkem v poklidu doběhl pro druhé světové krosové zlato v řadě. Stříbro z předešlého šampionátu v Bathurstu zopakoval Etiopan Berihu Aregawi (28:12). Keňskou čest zachraňoval bronzový Benson Kiplangat (28:14). Poslední tři krosové světové šampionáty nepoznaly jiného než ugandského vítěze. Před pěti lety v dánském Aarhusu jím byl dnes šestý Joshua Cheptegei.

Vydařený mezinárodní debut patnáctileté Etiopanky

Závod juniorek byl už od samotného začátku v jasné režii afrických běžkyň. Jedinou závodnicí, která alespoň první třetinu trati dokázala držet krok s reprezentantkami Etiopie, Keni a Ugandy, byla britská mistryně Evropy Innes Fitzgerald. Do druhé půlky už však vbíhala ve vedoucí skupince pouze třináctka závodnic z těchto tří východoafrických běžeckých velmocí. Po většinu času se starala o tempo teprve patnáctiletá Etiopanka Marta Alemayo, pro kterou se jednalo o vůbec první mezinárodní start.

Byla to právě ona, komu se podařilo početnou skupinu roztrhat. Zhruba kilometr před cílem už jí dělala společnost pouze reprezentační kolegyně Asayech Ayichew. Ovšem ani ona na svou mladší kolegyni v dlouhé cílové rovince nestačila a Marta Alemayo si doběhla pro titul juniorské mistryně světa v čase 19:28. Asayech Ayichew proběhla cílem o čtyři vteřiny později a kompletní obsazení Etiopie na stupních vítězů obstarala Robe Dida (19:45), která se v závěrečných metrech dostala před Keňanku Sheilu Jebet (19:47). Zmiňovaná juniorská mistryně Evropy Innes Fitzgerald doběhla až sedmnáctá za 21:10.

O vítězi rozhodla jediná vteřina

V kategorii juniorů bylo tempo hodně proměnlivé. Každou chvíli se někdo odhodlal ke krátkému nástupu, ale nikomu se nechtělo být na čele příliš dlouho. I proto čítala v polovině závodu vedoucí skupina patnáct borců. Krátce nato se ovšem začal had natahovat. V ten moment byli na vyšších příčkách opět jen reprezentanti Keni, Etiopie a Ugandy, přičemž nejaktivnější byli běžci z Keni.

Do posledního ze čtyř okruhů vbíhala ještě skupina devíti závodníků a velmi odvážně si vedl hlavně Keňan Matthew Kipruto, jenž se nechtěl spoléhat pouze na finiš a jeho mise byla poměrně úspěšná, protože byl za své odhodlání odměněn bronzovou medailí v čase 22:46. Rychlejší byli pouze jeho krajan Samuel Kibathi s Etiopanem Mezgebou Simem. Ti vbíhali do cílové rovinky bok po boku, ale silnější závěr měl Kibathi, jenž se mohl radovat ze zlata v čase 22:40. Sime se musel spokojit se stříbrem za 22:41.

Úspěšná obhajoba keňského mixu

Smíšenou štafetu zahajovali muži. Na první předávce byli závodních z Keni, Etiopie a zásluhou domácí hvězdy Elzana Bibiče také srbská. Sestava pořádající země však začala velmi rychle ztrácet a průběžným pořadím se výrazně propadala. Souboj o prvenství se tak zúžil na očekávané země. Na druhém úseku se utkaly v souboji generací třicetiletá Keňanka Virginia Nyambura s devatenáctiletou Etiopankou Dahdi Dube a svým mužským kolegům předávaly v podstatě společně.

Rozhodující byl třetí úsek. Tam byl výrazně silnější člen loňské keňské zlaté čtveřice Kyumbe Munguti, jenž si vytvořil přibližně desetivteřinový náskok na Adehena Kasaye. Ten se navíc ještě zvýšil po etiopských problémech na předávce, při které přišla etiopská finišmanka Birri Abera o jednu botu, bez níž musela absolvovat pak celý úsek. Purity Chepkirui pak měla velmi snadnou práci a pohodlně dokonala úspěšnou keňskou obhajobu v čase 22:15. Etiopané zopakovali stříbro z minulého roku za 22:43. Vynikající finiš Bethan Morley vynesl bronz Velké Británii (23:00).