14. – 16. 3. 2024 sa v „bokoch“ Západných Tatier, už po 15-ty krát konali najťažšie skialpinistické preteky v strednej a východnej Európe. Preteky boli zároveň aj majstrovstvami SR. 89 dvojíc pretekárov zo Slovenska, Česka, Nemecka, Poľska, Slovinska, Švajčiarska a Talianska v troch etapách, troch dolinách, za tri dni nastúpalo cca 6330 metrov a prešlo takmer 54 kilometrov. Napriek slabej tohtoročnej zime boli podmienky vo vyšších polohách nadpriemerne priaznivé.

Štvrtková etapa sa konala v Bobroveckej doline, na svahoch a hrebeňoch Ostrej a Sivého vrchu.

V piatok sa pretekalo v Salatínskej doline, so štartom a cieľom v lyžiarskom stredisku Roháče-Spálená, kde počasie a podmienky boli, podobne ako v predchádzajúci deň, “dokonalé”, čo prispelo k veľkej spokojnosti pretekárov.

Tretia etapa bola tradične v Žiarskej doline a tento rok tu mala premiéru kategória juniorov, v ktorej 6 dvojíc, na skrátenej trati (1450m / 16km), ukázalo, že budúcnosť skialpinizmu na Slovensku má nádejných reprezentantov aj na svetové podujatia.

Víťaznou, aj v celkovom poradí, sa stala, už po tretí krát, dvojica Jakub Šiarnik (Žiar) so Slovincom Luka Kovačičom s časom 6:46:16. Jakub oslavoval víťazstvo na „Bokoch“ už po šiesty krát. Medzi ženami zvíťazili Marianna Jagerčíková, majsterka sveta v skialpinizme, s Poľkou Iwonou Januszyk.

Zaujímavosťou je účasť najstaršieho pretekára z Čiech, Jana Fajta, ktorý napriek veku 72 rokov úspešne absolvoval celé preteky, a to už po 9-ty krát!

Za SHS JAMES ceny odovzdával Ladislav Gancarčík.