ReportážeMuži A

Výhra nad Hradcem

Sparta porazila východočeský celek 2:1

Sdílet

Před březnovou reprezentační přestávkou nastoupili sparťané k utkání proti Hradci Králové. První branku vstřelil po čtvrthodině hry Veljko Birmančević, kterému předal balon do výborné pozice Tomáš Wiesner. Hned v úvodu druhého dějství zvýšil naše vedení Jan Kuchta. Další šance v síti Hradce neskončily. Hosté se však prosadili až v nastavení. Matěj Koubek jen upravil na konečných 2:1 pro Spartu.
První střelecký pokus zápasu si připsal sparťanský odchovanec Ladislav Krejčí, střelu zpoza vápna zblokoval Wiesner na roh. Po něm hlavičkoval Šašinka, prostor mezi třemi tyčemi ale neohrozil. Jinak bylo v úvodu utkání na obou stranách dost nepřesností, ani jeden z celků se nedokázal propracovat k vyloženým příležitostem.
Ve 13. minutě poslal do hradecké šestnáctky nebezpečný balon Ryneš, před sparťanskými hráči ale včas zasáhl Zadražil. O tři minuty později se už ovšem sparťané radovali! Na dlouhý balon za obranu si naběhl Wiesner, který ještě nahrál v lepší pozici nacházejícímu se Birmančevićovi. Sparťanský forvard měl jednoduchou práci a poslal Spartu do vedení!
Po první brance utkání se Hradec tolik nedostával k míči. Proti vysunutému sparťanskému presinku riskoval v rozehrávce, což vedlo ke ztrátám míče. Ve 27. minutě se sparťané prokombinovali až do šestnáctky Hradce, k centru Birmančeviće však Kuchtovi chyběl zhruba metr. Záhy už Kuchta prověřil Zadražila, z ostrého úhlu hradeckého brankáře neprostřelil.
Tlak hráčů v rudých dresech neustával. Další příležitost měl například Haraslín, do střely se mu ale na poslední chvíli položil jeden z hradeckých obránců. Ojedinělou šanci Hradce v prvním poločase představovala hlavička Kodeše, Vindahl byl připraven. Ve 38. minutě pak Krejčí zahrával standardní situaci, balon ale odklidil do bezpečí Vitík.
V závěru poločasu se Sparta držela na polovině Hradce. Ke střele zpoza vápna se dostal Laci, jeden z protihráčů ji však tečoval do autu. Během nastavení na zadní tyči hlavičkoval Vitík a míč jen prosvištěl na hranici brankové čáry! Na druhé straně Kučera prověřil Vindahla, branku však nevstřelil, a tak po poločase vedla Sparta 1:0.
Hned zkraje druhého dějství šli sparťané do dvoubrankového vedení! Haraslín nabídl balon Kuchtovi, který bez problému překonal Zadražila! O několik minut později už to mohlo být o tři branky, Haraslínovu trefu ale rozhodčí neuznal kvůli ofsajdu. Poté se Kuchta ocitl v samostatném úniku, balon předal do výhodnější pozice Haraslínovi, sparťanský forvard bohužel trefil břevno!
Na druhé straně mel obrovskou příležitost Spáčil, který vypálil od penaltového puntíku. Vindahl musel vytáhnout výborný reflexivní zákrok. Po centru od rohového praporku hlavičkoval Čihák, i s tímto pokusem si ale sparťanský brankář poradil.
Další vyloženou šanci si sparťané vypracovali v 68. minutě. Vindahl sebral balon po rohovém kopu a dlouhým nákopem vyslal do úniku Haraslína. Ten efektně obešel svého strážce a narýsoval přihrávku na druhou stranu volnému Sadílkovi, který bohužel přestřelil. V zápětí Birmančević vyřešil brejkovou situaci přihrávkou na Kuchtu, před ním ale stihl odklidit balon do autu Čihák. Následnou Tuciho hlavičku chytil Zadražil s vypětím všech sil.
V 78. minutě diváci viděli velké šance na obou stranách. Nejprve vedl brejk hostů Koubek, balon přihrál Dancákovi, střelu ovšem pokryl Vindahl. Do protiútoku vyrazili také sparťané. Kuchta rozběhl Birmančeviće, jehož ostrou ránu Zadražil vyrazil na roh. V 84. minutě Tuci posunul balon na Mejdra, ostrá přízemní rána skončila vedle tyče.
V samém konci utkání se Hradec dostal do šance a na dvakrát překonal Vindahla. Matěj Koubek však už jen korigoval na konečných 2:1. Sparťané v posledním utkání před reprezentační pauzou zvítězili a vrátili se do čela ligové tabulky.
1 / 116
AC Sparta Praha B – FC Hradec Králové 2:1 (1:0)
Branky: 16. Birmančević (Wiesner), 47. Kuchta (Haraslín) - 90+5. Koubek. ŽK: 35. Wiesner – 55. Kučera, 58. Dancák, 63. Krejčí, 71. Čmelík. Rozhodčí: O. Berka – M. Vlček, M. Leška (A. Trska) | VAR: J. Všetečka | AVAR: J. Váňa. Návštěva: 16 666.
Sestava Sparty: Vindahl – Zelený, Panák, Vitík – Ryneš, Sadílek (87. Solbakken), Laci, Wiesner (72. Mejdr) – Haraslín (72. Tuci), Kuchta (80. Olatunji), Birmančević (87. Karabec).
Sestava Hradce: Zadražil – Spáčil (69. Čech), Čihák, Klíma – Krejčí, Dancák, Kodeš, Čmelík (87. Hais) – Šašinka (64. Koubek), Kučera – Vašulín (64. Juliš).