Favorizovaný Vyškov opět selhal, nedařilo se ani Zbrojovce a tabulku vede Dukla

AKTUALIZOVÁNO

Trápení druholigového lídra z Vyškova pokračuje. Během tří jarních kol uhrál vedoucí tým tabulky jediný bod. V pátek Vyškov prohrál regionální derby na půdě rezervy Sigmy Olomouc 0:1. Poražení tak mohou přijít o první místo tabulky. Momentálně druhá pražská Dukla má zápas k dobru a ztrácí jediný bod.

Zatímco bitvu v ochozech ovládala od úvodních minut hlasitá skupinka Vyškovanů, na hřišti se museli jejich hráči do tempa nějaký čas dostávat. První nebezpečí přišlo ve 12. minutě, kdy Raimonds Krollis hledal před brankou Patrika Schöna, tomu však v nejzazší moment sebral míč Tomáš Digaňa. Krátce před jeho překvapivým střídáním si Schön připsal i druhou šanci, tentokrát ho ale při zakončení rychlého protiútoku vyvedl z koncentrace jeden z obránců. Největší příležitostí Olomouce v první půli tak byla hlavička Jana Fialy, jenž těsně před gólmanem tečoval centr Patrika Slaměného do boční sítě.

Krátce po změně stran zakončoval z přímého kopu v dobré pozici David Krška, jeho střela přes zeď sice donutila k zákroku Digaňu, míč však stejně směřoval do tyče. I při další příležitosti byl nebezpečný hráč Vyškova, tentokrát ovšem srazil centr Šípa kus nad vlastní branku Golden Mafwenta. Nakonec to byl ale právě sám střídající Šíp, který obdržel přízemní přihrávku skrze celé vápno od Yunuse Muritaly a ranou do odkryté sítě rozhodl utkání.

Prostějov slibně rozehraný zápas k bodovému zisku nedovedl

Vlašim sice v úvodu na Prostějov zatlačila, nic víc než skákavou střelu Bartosze Pikuli mířící daleko od brankové konstrukce ale nevymyslela. Nebezpečnější byli po 22 minutách hry Hanáci, když jeden z jejich útočníků hlavičkoval těsně nad horní tyč. O 11 minut později si připsal dobré zakončení domácí Tadeáš Vachoušek, opět však pálil nad. Stejně skončila i střela Bredy a veletrh nepřesných pokusů završil ranou z bezprostřední blízkosti hostující Ondřej Rudzan.

Vše se ovšem změnilo ihned po změně stran, kdy roh na bližší tyč nasměroval hlavičkou do branky Tomáš Malec. Radost hostů ale trvala jen pět minut. Gólman Vejmola totiž při zákroku fauloval a následnou penaltu proměnil přesným zakončením k tyči Vachoušek. Záhy mohl obrat dokonat Peter Kareem, ranou z rohu vápna však nastřelil tyč. V 72. minutě zakončoval z hrany brankoviště Breda, jeho pokus ovšem znovu zamířil do ochranné sítě. Brzy už ale 30letý obránce gólovou radost ve Vlašimi přece jen rozpoutal, když přesnou hlavičkou umístil dlouhý roh na zadní tyč.

Brněnské naděje na lepší zítřky nepodpořil mizerný výkon při prohře v Chrudimi

Fotbalisté Chrudimi zdolali v 19. kole Fortuna národní ligy brněnskou Zbrojovku 3:1. Nespokojeným fanouškům celku z moravské metropole sice před pár dny dodala naději na zlepšení situace v klubu zpráva o dosažení dohody ohledně změny majitele, z výkonu na východě Čech však potěšení být rozhodně nemohli. Hosté totiž po většinu zápasu tahali za kratší konec a ani ve třetím jarním utkání nevyhráli. Naopak červení se dočkali zásluhou dvougólového Daniela Langhamera a střelce vítězné branky Davida Látala prvních tří bodů po zimní pauze.

Brněnský celek zaplnil po remíze s Táborskem titulky sportovních deníků, jenže asi trochu jiným způsobem, než jak by si jeho vedení představovalo. Majiteli Václavu Bartoňkovi, váhajícímu s prodejem většiny akcií, totiž vyhlásili fanoušci Zbrojovky pomyslnou válku a před branami stadionu uspořádali symbolický pohřeb klubu. Moravané přijeli v negativním rozpoložení do Chrudimi, kde proti týmu čekajícímu na premiérový jarní zásah potřebovali nutně zvítězit.

Ačkoli se v úvodu dostávali domácí fotbalisté před bránu Zbrojovky jen sporadicky, v 15. minutě se dočkali první trefy. Přízemní centr Lukáše Maška z levého kraje získal na přední tyči Langhamer a ranou do dolního rohu poslal Východočechy do vedení. O další čtvrthodinu později mohl Langhamer dokonce zvýšit na rozdíl dvou branek, s jeho pokusem z osy hřiště si ovšem poradil vyběhnutý Dominik Sváček. Kmenový hráč Plzně byl mezi třemi tyčemi Brna nadále pozorný, jelikož ve 38. minutě vyrazil prudkou střelu Látala na rohový kop. Žalostný výkon Zbrojovky v první půli podtrhl nezvládnutou rozehrávkou Simon Falette, jehož hrubku ale nepotrestal těsně vedle zakončující Langhamer.

Pro Jihomoravany bylo ještě hůř ve 48. minutě, kdy se kličkou ve vápně uvolnil k prudké střele pod břevno Látal a překonal marně se natahujího Sváčka. Chvíli nato však Brno snížilo. Roman Potočný obdržel do vápna balon, který sice nejprve napálil do spoluhráče, napodruhé jej ale poslal přesně na vzdálenější tyč. Zbrojovku kontaktní gól povzbudil, svého odchovance Jiřího Flodera v domácí bráně ovšem nezaměstnávala. V 79. minutě naopak přidal pojistku na vítězství Východočechů aktivní Langhamer, jenž zakončil brejk úspěšnou ranou k tyči.

Chrudim si vyšlápla na jednoho z adeptů na postup a získala tři body. V dalším duelu se utká 30. března s Prostějovem, Brňané přivítají o den dříve v televizní předehrávce rezervu Sparty.

Dukla se hubenou výhrou v druholigovém pražském derby vyšvihla do čela

Fotbalisté Dukly porazili v 19. kole Fortuna národní ligy na vlastním hřišti Žižkov 1:0. Svěřenci Petra Rady byli celý zápas jednoznačně lepším týmem, dlouho však dopláceli na nekvalitu ve finální fázi. Trn z paty jim tak vytrhnul až Jakub Hora, jenž v 81. minutě proměnil pokutový kop. Dukelský celek výhrou nad městským rivalem využil zaváhání Vyškova a vyhoupl se do čela druhé ligy.

Malé pražské derby mělo potenciál přilákat do ochozů slušný počet fanoušků, protože oběma celkům šlo o hodně. Domácí si určili za cíl přímý postup do ligy, k němuž díky vrávorajícímu Vyškovu rozhodně neměli daleko. Viktoria zase v zimní pauze zavelela k cestě za záchranou, na kterou se vydala výhrou v Líšni a následnou remízou s ambiciózní Opavou.

Úvod zápasu fanouškům na Julisce příliš šancí a hezkých fotbalových momentů nepřinesl. Výjimkou byla akce domácích ze 12. minuty, kdy si odražený balon na hranici vápna našel Pavel Moulis a střelou z voleje zamířil těsně vedle levé tyče. Další větší šanci si Dukla vytvořila až těsně před koncem poločasu, kdy Hora obdržel ideální míč do malého vápna a pořádně prověřil Pavola Bajzu. Slovenský brankář však zůstal v pozoru a jeho zakončení i s patřičnou dávkou štěstí zneškodnil.

Svěřenci trenéra Rady postupem druhé půle utahovali šrouby, žižkovská obranná linie ovšem nadále vzdorovala. Zlom nastal v 81. minutě, kdy se po pravém křídle do vápna probil Jakub Zeronik a po faulu na něj, kterého se dopustil Isaac Muleme, rozhodčí nařídil penaltu. Tu si vzal na starost Hora a s přehledem proměnil.

Žižkov tak na body z nedaleké Julisky nedosáhl a poprvé na jaře padl. O nápravu se pokusí 31. března doma proti B-týmu Sigmy Olomouc, Dukla o dva dny dříve zavítá do Jihlavy.

Dostálův zkrat přihrál Příbrami první výhru v jarní části ligy

Fotbalisté Kroměříže podlehli v 19. kole Fortuna národní ligy Příbrami 0:2. Už od 29. minuty hráli domácí po vyloučení Jakuba Dostála v oslabení, ovšem jejich obrana dlouho vzdorovala. Středočeši dokonce nevyužili dárek v podobě pokutového kopu, který poslal mimo bránu Daniel Fišl. Rozhodnutí ale nakonec přišlo po více než hodině hry, kdy rozvlnil síť Ngagne Fall. Hosté se tak po dvou prohrách bez vstřelené branky mohli poprvé v jarní fázi soutěže radovat ze zisku tří bodů.

Příbram se po zimní pauze trápila především v útoku, protože po porážce 0:1 v Opavě padla totožným způsobem i doma s Líšní. Ofenzivní hody se nekonaly ani v utkáních Kroměříže, které stačil k jarnímu zisku čtyř bodů jediný přesný zásah, a to ten z duelu proti Vyškovu. Na stadionu Jihlavy poté Hanáci nepotřebovali k remíze ani jednu střelu mezi tři tyče.

Nedaleko ke vstřelení první branky byli fotbalisté Hanácké Slavie už v deváté minutě, jenže přímý kop, který zakončoval Petr Zavadil, skončil na tyči. Zavadil neměl daleko ke gólu ani poté, co se k němu dostal odražený míč, nicméně tentokrát poslal slabou střelu přímo doprostřed brány. Jakub Dostál podtrhnul nepříliš povedený výkon ve 29. minutě, kdy pozdě vyběhl proti Ngagnemu Fallovi, jemuž nedovoleně vystavil stopku, a zápas tak pro něj předčasně skončil. I přesto ale mohli domácí vzápětí skórovat, ovšem hlavička Šimona Chwaszcze po dlouhém autu jen proletěla vedle tyče. Vedení se neujali ani Středočeši, když nařízenou penaltou v nastaveném čase první půle trestuhodně pohrdl Daniel Fišl.

Po změně stran se jako první ozval kapitán hostí Tomáš Matoušek, jehož prudkou ránu musel boxovat náhradník Michael Gergela nad břevno. Až po více než hodině hry se příznivci Příbrami dočkali vytoužené první přesné trefy. Úsměvy na tvářích jim vyčaroval Fall, jenž ve skluzu po centru z pravé strany dopravil míč až do cílové destinace. Příbram nakonec své vedení navýšila po přesné trefě Vinnyho Nkwingy, a to i přes to, že několik sekund předtím obdržel druhou žlutou kartu Jan Brabec, který tak na hřišti strávil pouze šest minut.

Kroměříž jarní neporazitelnost neuhájila a nezískala ani bod. Hanácká Slavia zavítá v dalším kole 29. března do Opavy, Příbram ve stejný den vyzve doma Vlašim.

Líšeň se dotáhla na brněnského rivala, opavský vzlet tabulkou přibrzdil Sokol

Fotbalisté Opavy poprvé v jarní fázi soutěže nebodovali, když padli v 19. kole Fortuna národní ligy na hřišti Líšně 0:3. Domácí zpočátku potvrzovali, že jim v aktuálním ročníku činí největší problémy střílení branek, ale ve druhé půli je nastartoval krásně zahraný přímý kop dvougólového Pavla Sokola. Marvani se tak po dvou vítězstvích ve vyrovnané tabulce nenápadně zařadili o skóre za několik soupeřů včetně brněnské Zbrojovky.

Týmy Líšně i Opavy změřily v úvodních dvou kolech po zimní pauze síly s Příbramí a Žižkovem. Zatímco nad Středočechy oba celky zvítězily shodně 1:0, pražský klub nedokázal porazit ani jeden z nich. Brňané totiž Viktorce podlehli kvůli gólu z 94. minuty a hostům zajistila vyrovnávací trefa Jakuba Přichystala alespoň bod. Právě ten sobotní soupeře ve velmi vyrovnané tabulce před utkáním dělil.

V první akci utkání se představil Ibrahim Aldin, který v základní sestavě na poslední chvíli nahradil zraněného Adama Vlasáka. Jeho střelu zpoza vápna ale zlikvidoval brankář Lumír Číž. Kromě něj si přesné zakončení v úvodní půli připsal ještě krátce před pauzou na druhé straně Bohdan Velička, i jeho ránu však gólman vychytal. Jinak první poločas více nebezpečných akcí nenabídl, hrál se fotbal především mezi vápny s občasnou střelou daleko od brankové konstrukce.

Chvíli po změně stran sice v táboře hostů zavládla krátká radost z úvodní trefy Jaromíra Srubka, tu však vztyčeným praporkem přerušil pomezní rozhodčí. S další šancí přispěchal Filip Blecha, jeho ránu pod břevno ale zneškodnil krásným zákrokem Tomáš Vajner. Po hodině hry ovšem přišla kýžená fotbalová lahůdka. Po faulu zhruba kolem třetiny hřiště se postavil k přímému kopu Sokol, který krásnou ranou i s odrazem od břevna otevřel skóre utkání. Na svůj zásah navíc navázal ještě v 81. minutě, kdy opět ze standardní situace za pravou hranou vápna navýšil vedení na dvě branky. Definitivní tečku za jednoznačným stavem pak udělal v 87. minutě ve skluzu z bezprostřední blízkosti Lukáš Raab.

Líšeň tedy dovedla zápas do vítězného konce a v tabulce Slezany přeskočila. V příštím kole zavítá 27. března do Varnsdorfu, Opava o dva dny později hostí Kroměříž.

Táborsko našlo vítězný recept na neoblíbenou Jihlavu, k obratu zavelel Zeman

Fotbalisté Táborska porazili v 19. kole Fortuna národní ligy na domácí půdě Jihlavu 2:1 a upevnili si třetí příčku v tabulce. Hosté na hrací ploše v první půli dominovali, za což byli odměněni tři minuty před pauzou, kdy se prosadil 36letý záložník Matúš Lacko. Jihočeši však po změně stran zabrali a díky zásahům Vladimíra Zemana a Bojana Djordjiče z penalty v rozmezí šesti minut skóre otočili. Modrobílí tak na 10. pokus v profesionální soutěži celek z Vysočiny poprvé zdolali a po pěti ligových duelech bez výhry si konečně připsali tři body.

Táborsko, jakožto třetí celek druhé nejvyšší soutěže, neodstartovalo jarní fázi sezony ideálně. Ve dvou předešlých duelech se však mohlo spolehnout na pevnou defenzivu, díky které uhrálo dvě bezbrankové remízy. Jihlava měla možnost svého soupeře v tabulce předskočit, po překvapivé prohře v Olomouci ovšem pouze remizovala s Kroměříží, a tak na Jihočechy stále ztrácela dva body.

Hostující celek si vypracoval první velkou šanci již v páté minutě, kdy si na odražený míč počkal na přední tyči Fares Shudeiwa, ovšem jeho hlavička jen těsně minula branku. O chvíli později se Jihlava blýskla parádním přechodem do útoku, na jehož konci stál na malém vápně Jakub Selnar, který však mířil nad břevno. Své štěstí zkusil z hranice šestnáctky Lacko, ale jeho technický pokus vyrazil Martin Pastornický pouze na roh. Slovenský záložník se tak prosadil až ze samostatného rohu ve 42. minutě. Uvnitř vápna stál přesně tam, kde měl a z dorážky se nemýlil.

Začátek druhého poločasu moc akcí nenabídl. Táborsko se snažilo hru vyrovnat, ale žlutomodří velmi dobře bránili a svému soupeři nenechali nic zadarmo. V 65. minutě měl Matouš Varačka obrovskou smůlu, když jeho pokus orazítkoval břevno. O osm minut později vyrovnal skóre Zeman. Ten dostal balon na pravou stranu a krásně zakončil na vzdálenější tyč. V 77. minutě dostali Jihočeši výhodu v podobě pokutového kopu. Z penaltového puntíku poslal Djordjič brankáře na druhou stranu a dokonal obrat.

Táborsko tak důležitý souboj dotáhlo do vítězného konce. V následujícím kole se 30. března střetne s Vyškovem, Jihlava přivítá o den dříve Duklu Praha.

FNL - 19. kolo:

Olomouc B - Vyškov 1:0 (0:0)

Branka: 76. Šíp. Rozhodčí: Machálek - Černoevič, Ježek. ŽK: Fiala - Němeček, Delferriere, Štěpánek. Diváci: 339.

Vlašim - Prostějov 2:1 (0:0)

Branky: 52. Vachoušek z pen., 73. Breda - 47. Malec. Rozhodčí: Trska - Černoevič, Malimánek. ŽK: Kulhánek, Beran - Vejmola. Diváci: 415.

Chrudim - Zbrojovka Brno 3:1 (1:0)

Branky: 15. a 79. Langhamer, 48. Látal - 53. Potočný. Rozhodčí: Hocek - Ratajová, Kotalík. ŽK: Hamza, Potočný, Hellebrand (všichni Brno). Diváci: 1360.

Dukla Praha - Viktoria Žižkov 1:0 (0:0)

Branka: 81. Hora z pen. Rozhodčí: Petřík - Šimáček, Vyhnanovský. ŽK: Hašek, Kozma - Bazja, Petrák. Diváci: 2523.

Líšeň - Opava 3:0 (0:0)

Branky: 63. a 81. Sokol, 87. Raab. Rozhodčí: Opočenský - Váňa, Pfeifer. ŽK: Otrísal, Gerža, Lutonský, Jokovič - Srubek, Kopečný, Rezek. Diváci: 712.

Táborsko - Jihlava 2:1 (0:1)

Branky: 73. Zeman, 79. Dordič z pen. - 42. Lacko. Rozhodčí: Vokoun - Líkař, Cichra. ŽK: Kateřiňák, Svatek - Svoboda, Piško, Křehlík, Shudeiwa. Diváci: 862.

Kroměříž - Příbram 0:2 (0:0)

Branky: 64. Fall, 90.+5 Nkwinga. Rozhodčí: Kotala - Kotík, Bureš. ŽK: Oulehla, Machalík - Melichar, Jahič, Krch, Švestka, Fall, Brabec, Novotný. ČK: 29. Dostál - 90.+5 Brabec. Diváci: 987.