Těžká šichta favoritů! Pardubice i Sparta mají první výhry, ale byla to dřina

Byla to dřina! Pořádná šichta. Oba největší favorité na domácí extraligový titul vstoupili do rozhodující fáze sezony očekávanými výhrami, ale nadřeli se na ně více než Pat a Mat na stavbu domu. Lídr základní části Pardubice vyhrál v prvním čtvrtfinále nad konkurenčním Hradcem Králové 5:4 v prodloužení a Sparta ulovila Bílé Tygry dokonce až na nájezdy v poměru 3:2, když vítěznou »penaltu« si připsal Aaron Irving.

Měly to být dvě nejjasnější série. Experti předpovídají, že se rodí »dominance tří« – stejně jako ve fotbale, kde vládne trojlístek Sparta, Slavia a Plzeň. V hokejové extralize mají být takto suverénní kromě Pardubic a Sparty také třinečtí Oceláři. Ty teprve čtvrtfinále čeká, ovšem první dva týmy základní části se dnes na vlastní kůži a na vlastní hokejky přesvědčily, že je v play off nečeká nic lehkého a že rozhodovat bude každá maličkost.

Hokejoví příznivci zároveň prorokovali, že jestli někdo může Pardubice zastavit, tak královéhradecký Mountfield – protože v derby často favorit nevyhrává. Dnes tomu tak nakonec ve městě perníku i bylo, ovšem po první třetině vedli hosté 2:0. Domácí v té prostřední části hry nadvakrát srovnali krok a ve třetí dvacetiminutovce dokonce šli do vedení zásluhou gólu z přesilovky pět na tři, kdy ukázkovou kombinaci zakončil kapitán Sedlák.

Hosté vyrovnali v 50. minutě, kdy šťastně Tamáši zpoza branky donutil Willa k tomu, aby si puk srazil do své sítě. Východočeské derby tak podruhé v řadě dospělo do prodloužení a znovu se z vítězství radovaly Pardubice, když zápas v čase 61:25 ukončil Martin Kaut. Díky němu vyhrálo Dynamo i páté derby v sezoně, ale zítra to rozhodně znovu nebude mít jednoduché. »Hradec má super tým a my jsme rádi, že jsme ho dnes dokázali porazit. Hlavní bylo, že jsme se po nepovedeném začátku dostali zpět do hry,« liboval si Kaut.

»U nás byla v první třetině znát ta pauza. Dostali jsme se do stavu 0:2, ale věřili jsme, že se vrátíme do zápasu a odehráli jsme dobrou druhou třetinu. Třetí třetina byla vyrovnaná, celkově byl zápas vyrovnaný. Spousta přesilovek, i oslabení. Jsme moc rádi, že jsme první bod urvali na naši stranu,« zhodnotil duel na klubovém webu kouč Dynama Marek Zadina.

»Tahle prohra určitě bolí více, než kdybychom dostali 0:5. Zvlášť když jsme jim jsme byli vyrovnaným soupeřem,« litoval obránce Mountfieldu Tomáš Pavelka. »Zítra nás ale čeká nový zápas a my se znovu nachystáme,« dodal.

Stejný smutek dnes zavládl i v táboře libereckých Bílých Tygrů. Přitom Spartu trápili a utkání rozhodně nebylo pro slabé povahy, a už vůbec ne pro kardiaky. Hosté vedli po první třetině 1:0 díky Tomáši Rychlovskému, i když Sparta svého soka přestřílela, ale nedařilo se jí dát kýženou branku, kterou si přálo přes 11 tisíc diváků v O2 areně.

To se povedlo ve druhé třetině a hned dvakrát, a když se zdálo, že Pražané míří za první výhrou v sérii po hubeném vítězství 2:1, dvě minuty před koncem třetí třetiny je zpražil Michal Bulíř, jehož tečovaný puk sotva doklouzal za brankovou čáru Kovářovy svatyně.

A propos – Jakub Kovář. V prodloužení byl hrdinou. Zaskvěl se především při přesilovce hostí, kdy chytil prakticky jistý gól Bulířovi i Najmanovi. Oba stříleli prakticky do odkryté klece a v obou případech se stačil sparťanský gólman přesunout k tyči a jako zázrakem puk vyrazit.

Jeho kouzlo hosté neodčarovali ani v nájezdech, kdy si na něj nepřišel ani jeden z libereckých exekutorů. Zato za Spartu se úspěšně trefil kromě Irvinga v první sérii také Roman Horák v sérii třetí. A O2 arena byla na nohou!

»Věděli jsme, že hrajeme proti silnému soupeři a vážíme si první výhry. Kluci to odmakali, ale víme, že každý zápas play off bude jiný,« zhodnotil dnešní hokejové představení kouč Sparty Pavel Gross. »My jsme dlouho nehráli a pauza možná byla znát. Uvidíme, co přinese zítřek,« připojil hrdina dne Kovář.

»Až na začátek první třetiny a začátek prodloužení jsme byli Spartě vyrovnaným soupeřem, možná jsme měli i víc šancí. Ale rozhodlo, že my jsme své přesilovky nevyužili, kdežto domácí ano,« litoval naopak Filip Pešán, trenér Bílých Tygrů.

* * *

Čtvrtfinále play off – 1. zápasy:

HC Sparta Praha – Bílí Tygři Liberec 3:2 po sam. nájezdech (0:1, 2:0, 0:1 – 0:0)

Branky a nahrávky: 25. Krejčík (P. Kousal, R. Horák), 31. D. Vitouch (R. Horák, Kempný), rozhodující sam. nájezd Irving – 11. Rychlovský (Flynn, Hrenák), 59. Bulíř (Filippi, McCoshen). Rozhodčí: Ondráček, Květoň – Ondráček, Zíka. Vyloučení: 3:1. Využití: 1:0. Diváci: 11 776.

HC Dynamo Pardubice – Mountfield Hradec Králové 5:4 v prodl. (0:2, 3:1, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 22. T. Zohorna (Pánik, Sedlák), 23. Vondráček (Poulíček, Mandát), 35. T. Zohorna (Hájek, R. Kousal), 41. Sedlák (Hyka, Košťálek), 62. M. Kaut (Košťálek, T. Zohorna) – 6. Perret (Blain), 13. McCormack (Kevin Klíma, Perret), 30. R. Pavlík (Miškář, Jank), 50. Tamáši (R. Pavlík, Miškář). Rozhodčí: Hradil, Vrba – Rampír, Špůr. Vyloučení: 6:7. Využití: 1:1. Diváci: 10 194 (vyprodáno).