Panorama

Johannes Bö všem ukázal záda. Češi na trati výrazně ztráceli, Krčmář byl znechucený

Přijel, zastřílel, zvítězil. Fenomenální Nor Johannes Thingnes Bö ve sprintu Světového poháru v Canmore absolutně neměl konkurenci. Na druhého Itala Tommasa Giacomela měl náskok přes minutu. Třetí skončil Tarjei Bö, který zároveň vybojoval Malý křišťálový glóbus. Češi na lyžích výrazně ztráceli. Nejlepší z nich Michal Krčmář byl až třiatřicátý.

Sestřih sprintu biatlonistů SP v Canmore

V Canmore stále panovalo krásné, slunečné počasí, jen vítr se mírně zvednul, s čímž se po nástřelu počítalo.

"Neužil jsem si to, bylo to obrovsky těžké. Rozdíly jsou moc velké, podmínka nebyla skluzná. V trénincích člověk střílí nuly, pak přijde závod a nevyjde to. Nejsem schopen spojit dvě střelby dohromady," uvedl Krčmář.

Jako první ale z českých biatlonistů vyrazil na trať s číslem 4 Jakub Štvrtecký a první položku si pohlídal. Na té druhé ale zaváhal dvakrát.

"Pohlídal jsem si ležku, protože když střílím rychle, dávám za dva. U stojky mě ty poslední dvě mrzí, bohužel," řekl Štvrtecký pro ČT sport. "Na trati tady na to musíte mít. Pořád se tu jede a já na to dnes neměl," uznal sedmatřicátý muž závodu.

Ohlasy českých biatlonistů po sprintu SP v Canmore

Rovněž Krčmář vyčistil při první zastávce na střelnici všechny terče, rázem ale Štvrteckého napodobil a musel kroužit tři sta metrů navíc.

"Je to takový utrápený. Budu bojovat, je to na mě strašně těžký a štve mě to. Chtěl bych si zanadávat. Loni to šlo lehčeji, letos hůř. Ach jo," smutnil Krčmář.

Čistě na první ležce zastřílel také Jonáš Mareček, ztrátu při příjezdu na střelnici měl ale závratnou minutu. Podařila se mu následně i stojka.

"Střelba úplně špatná nebyla. Já byl úplně hotovej, to jsem byl i minulý týden. Už na to prostě nemám, tady závodit v konkurenci s těmi nejlepšími," uvedl Mareček, který se ze 39. místa taktéž dostal do stíhacího závodu, stejně jako bezchybný Vítězslav Hornig.

"Mrzí mě, že jsem tu lepší střelbu nepředvedl někde v sezoně, když to s během nebylo tak tragický, ale je lepší to zakončit aspoň v tomto světle," doplnil Mareček. Do sobotní stíhačky neprošel o jednu pozici s dvěma chybami Mikuláš Karlík.

Johannes Thingnes Bö
zdroj: ČTK/AP

Obhájce velkého křišťálového glóbu Johannes Thingnes Bö se blýskl nejrychlejším během i bezchybnou střelbou. Druhého Giacomela porazil o minutu a dvě vteřiny a 37. vyhraným sprintem stanovil nový rekord.

V SP si připsal 83. triumf a na druhém místě historického pořadí vyrovnal Francouze Martina Fourcada. "Znamená to pro mě hodně. Je to moc pěkné vyrovnat biatlonového boha. Zítra se ho pokusím překonat," podotkl Bö. Víc výher má jen legendární Nor Ole Einar Björndalen (95).

V průběžném pořadí vede o 92 bodů před bratrem Tarjeim a již v sobotním stíhacím závodě si může zajistit celkový triumf v seriálu.

V Canmore se pojede ještě čtveřice závodů. V sobotu to budou stíhačky, nedělní program a celou sezonu pak uzavřou hromadné starty.

Výsledky:

1. J. T. Bö (Nor.) 23:37,0 (0 tr. okruhů), 2. Giacomel (Fr.) -1:02,7 (1), 3. T. Bö (Nor.) -1:04,2 (1), 4. Jacquelin (Fr.) -1:12,2 (1), 5. Botn (Nor.) -1:13,2 (0), 6, Samuelsson (Švéd.) -1:16,3 (1) ...33. Krčmář -2:48,1 (2), 37. Štvrtecký -2:53,6 (2), 39. Mareček -2:54,5 (0), 56. Hornig -3:19,3 (0), 61. Karlík (všichni ČR) -3:28,1 (2).

Konečné pořadí sprintů (po 7 závodech): 1. T. Bö 384, 2. J. T. Bö 324, 3. Laegreid (Nor.) 302, ...30. Krčmář 81, 48. Štvrtecký 29, 63. Václavík 8, 72. Mareček 2, 78. Mikyska (všichni ČR) 1.

Průběžné pořadí SP (po 19 z 21 závodů): 1. 1. J.T. Bö 1082, 2. T. Bö 990, 3. Dale-Skjvedal (Nor.) 851, 4. Laegreid 828, 5. Christiansen 756, 6. Strömsheim (oba Nor.) 677, ...28. Krčmář 235, 54. Štvrtecký 44, 64. Mareček 30, 74. Václavík 15, 85. Karlík 5, 91. Hornig 1, 93. Mikyska (všichni ČR) 1.