FORTUNA: NÁRODNÍ LIGA 2023/2024

Liverpool zostudil Spartu i podruhé, na Anfieldu řádili Gakpo se Salahem

Sparťanské tažení Evropskou ligou skončilo. Po porážce 1:5 na Letné prohráli svěřenci Briana Priskeho s největším favoritem soutěže Liverpoolem i na Anfieldu, konkrétně 1:6. Dvěma brankami se blýskl Cody Gakpo, gólem a třemi asistencemi Mohamed Salah. Jedinou branku Pražanů, kteří utrpěli nejvyšší porážku od prosince 2004, vsítil Veljko Birmančevič. Obhájci českého titulu padli ve třetím soutěžním utkání v řadě při celkovém skóre 2:15.

Sestřih a ohlasy utkání Liverpool – Sparta Praha

Letenští prožili mimořádně nepovedený začátek a ve 14. minutě už prohrávali 0:4. Během šesti minut a 55 sekund se prosadili Darwin Núñez, Bobby Clark, Salah a Gakpo. V závěru úvodního dějství snížil Birmančevič, ale po změně stran přidali další góly Dominik Szoboszlai a opět Gakpo.

Šest branek obdržela Sparta v evropských pohárech poprvé od prosince 1970, kdy na stadionu jiného anglického celku Leedsu prohrála ve Veletržním poháru 0:6.

"Čelili jsme prvotřídnímu týmu. Liverpool si zaslouží velké uznání za to, jak dvojzápas odehrál a jak k němu přistoupil, disponuje ryzí kvalitou. Mrzí mě individuální chyby jak v prvním utkání, tak i v úvodních 20 minutách toho druhého," hodnotil Priske.

Klopp nečekaně nešetřil klíčové hráče

Trenér Liverpoolu Jürgen Klopp, který po sezoně na vlastní žádost v klubu po devíti letech skončí, navzdory jednoznačnému výsledku z Letné překvapivě postavil téměř nejsilnější sestavu. Útočný trojzubec vytvořili Gakpo, autor dvou branek z prvního utkání Núňez a Salah, jenž kvůli mistrovství Afriky a zranění nastoupil v zahajovací jedenáctce poprvé od Nového roku. Priske poslal do hry Zeleného či Solbakkena, naopak na lavičce začal nejlepší střelec mužstva v soutěžní sezoně Haraslín.

Hosté vůbec nezachytili začátek a aktuálně druhý tým Premier League v úvodní necelé čtvrthodině skóroval víceméně z každé akce. Střelecký účet načal v 7. minutě Núňez. Szoboszlai nahrál do vápna a uruguayský reprezentant se přízemní střelou k tyči nemýlil.

Ihned po rozehrávce hostů sparťanský kapitán Krejčí špatně rozehrál a od Salaha se odrazil míč k zakončujícímu Clarkovi. Střelec druhé branky pak v 10. minutě obral o balon dalšího stopera Pražanů Zeleného a Salah zvýšil na 3:0, čímž se stal prvním hráčem Liverpoolu, který v sedmi po sobě jdoucích sezonách zaznamenal minimálně 20 tref. Čtvrtý zásah domácích přidal po další Salahově přihrávce střelou z šestnáctky Gakpo.

"Chyby pramenily z individuálního rozhodování a poté samozřejmě z kvality soupeře. Hlavní jsou ale naše chyby, především moje. Beru tohle na sebe. Dalo nás to dolů a pak se to těžko chytá," hlesl stoper Krejčí.

"Kluci začali zápas neuvěřitelně dobře, šli po nich a dali krásné góly. Je divné, když po čtrnácti minutách vedete 4:0. Utkání bylo od té chvíle zvláštní. Jak pak můžete zůstat dychtiví?" ptal se Klopp.

Nečekaný úvod paradoxně utlumil atmosféru na Anfieldu, slyšet byli především sparťanští diváci, kterých přijelo na tři tisíce. Reds po kanonádě ubrali na tempu. Ve 35. minutě po Krejčího chybné rozehrávce Salah přihrál před branku, jenže Núňez zblízka přestřelil.

Hosté snížili v 42. minutě. Preciado přihrál do běhu Birmančevičovi a srbský křídelník se prosadil nepříliš prudkým zakončením k tyči. Pražané jako první český tým skórovali na ikonickém Anfieldu; v únoru 2011 tam prohráli v úvodním vyřazovacím kole EL 0:1 stejně jako Liberec v říjnu 2000 ve 2. kole Poháru UEFA.

Lídrovi české ligy nevyšel ani start do druhého poločasu. Ve 48. minutě Szoboszlai s přispěním Krejčího teče přidal pátý gól Liverpoolu. Za dalších sedm minut střídající Elliott vyslal zpoza vápna přízemní střelou, kterou ještě lehce tečoval Gakpo. V 69. minutě mohl nizozemský reprezentant završit hattrick, jenže z vápna přestřelil a dánského brankáře Vindahla nepřekonal ani o téměř deset minut později.

Hostující fanoušci navzdory vysokému rozdílu ve skóre fandili a v 75. minutě začali zpívat skladbu "Není nutno" od autorské dvojice Svěrák, Uhlíř.

Svěřenci trenéra Kloppa neprohráli od loňského února 31 soutěžních utkání po sobě a v této sezoně tam zvítězili ve všech čtyřech zápasech EL se skóre 17:2. Sparta padla venku v pohárech pět z posledních šesti střetnutí a vyhrála tam jediný z minulých 15 duelů.

Liverpool – Sparta Praha 6:1 (4:1)

Branky: 14. a 55. Gakpo, 7. Núñez, 8. Clark, 10. Salah, 48. Szoboszlai – 42. Birmančevič. Rozhodčí: Dias – Soares, Ribeiro – Martins (video, všichni Portug.). ŽK: Quansah, Klopp (trenér, oba Liverpool). První zápas: 5:1, postoupil Liverpool.

Liverpool: Kelleher – Bradley, Gomez (46. Tsimikas), Quansah (66. Van Dijk), Robertson – Szoboszlai, Endo (46. McConnell), Clark (74. Musialowski) – Salah, Núñez (46. Elliott), Gakpo. Trenér: Klopp.

Sparta: Vindahl – Vitík, Zelený, Krejčí – Preciado, Solbakken (74. Vydra), Kairinen, Ryneš (46. Panák) – Laci (58. Sadílek), Birmančevič (66. Tuci) – Kuchta (58. Haraslín). Trenér: Priske.