Stadión:
Anfield, Liverpool

Reportáž

Cody Gakpo (© AFP)

Liverpool rozjel na Anfieldu gólový kolotoč a dal razítko na sparťanský týden hrůzy

Fotbalisté pražské Sparty si v odvetném utkání osmifinále Evropské ligy proti Liverpoolu reputaci nevylepšili a po domácí pětigólové nadílce schytali výprask 1:6. V součtu s ligovou prohrou v Plzni se už třetí debakl Letenských v uplynulých sedmi dnech začal rodit během úvodní čtvrthodiny, kdy domácí nasázeli hned čtyři branky. Po vleklém zranění stehna se poprvé od úvodní minuty představil v dresu Reds také Mohamed Salah, jenž svůj návrat oslavil vstřeleným gólem a rovnou třemi asistencemi.

Výlet na Anfield byl sice pro tisíce fanoušků Sparty životním zážitkem, se sportovním úspěchem však mnoho z nich nepočítalo. Letenští se vydali na Britské ostrovy v mizerném rozpoložení, když na porážku 1:5 od Reds navázali ligovým debaklem ze hřiště Plzně. Jürgen Klopp si naopak užíval poslední měsíce na lavičce Liverpoolu plnými doušky a jeho svěřenci, přičemž řada z nich do velkého fotbalu teprve nakukovala, sbírali úspěchy na všech frontách.

Sparťané zažili během úvodní čtvrthodiny peklo, které odstartoval v sedmé minutě úvodním gólem Darwin Núňez. Hned po následné rozehrávce zaváhala s přihrávkami stoperská dvojice Sparty, čehož po přiťuknutí Salaha využil k prvnímu seniorskému zásahu za Reds Bobby Clark. Už o dvě minuty později se jejich role otočily, po další hrubce Jaroslava Zeleného se prosadil Salah, jemuž asistoval právě 19letý Angličan. Tragický úvod z pohledu českého celku završil ve 14. minutě čtvrtým zásahem Cody Gakpo. Domácí po bleskovém nástupu o něco polevili. Ve 42. minutě se tak dočkala gólových ovací i Sparta, když Veljko Birmančevič zvítězil v silovém souboji ve vápně a z těžké pozice přilepil míč nenápadnou ranou přesně k tyči.

Po návratu z kabin ovšem opět slavili červení. Dominik Szoboszlai předvedl smělý náběh do nitra šestnáctky, odkud i s přispěním teče Ladislava Krejčího vrátil Reds čtyřbrankový náskok. Utrpení českého klubu pokračovalo v 55. minutě, kdy si po šikovné teči patou připsal svou druhou trefu v utkání Gakpo. Nizozemský křídelník se ve zbytku duelu hnal za hattrickem, prvně ovšem těsně minul levou šibenici a napodruhé ho pohotovým zákrokem vychytal Peter Vindahl.

Fotbalisté Sparty se tak na ikonickém stadionu čestného úspěchu nedočkali a prohráli vysoko i podruhé. Čtvrtfinálového vyzyvatele Liverpoolu určí los 15. března.

Autor: Livesport.cz / Martin Janeček