Plzeň slaví historický postup do čtvrtfinále Konferenční ligy, rozhodla v penaltovém rozstřelu

Plzeň slaví historický postup do čtvrtfinále Konferenční ligy. Odveta osmifinále proti švýcarskému týmu Servette Ženeva dospěla až do penaltového rozstřelu, kde byl úspěšnější tým trenéra Miroslava Koubka. Viktorii podržel skvělými zákroky gólman Jedlička, ze čtyř pokusů skončil za jeho zády jediný.

Ačkoliv více aktivity směrem vpřed vyvíjel v úvodních minutách hostující celek, slavili jako první domácí. Po volném přímém kopu Lukáše Kalvacha hlavičkoval přesně Robin Hranáč, čárový sudí nicméně odhalil jeho těsné postavení mimo hru. Následně pokračovali v zajímavých výpadech především svěřenci Reného Weilera, zvláště nepříjemným byl pro domácí beky 33letý Bosňan se zkušenostmi z LaLigy Miroslav Stevanovič. Ve 34. minutě došla nebezpečná situace až k poslední instanci, výtečný Jedlička musel skvělým zákrokem odmítnout jedovatý pokus Timothého Cognata.

Druhý poločas začal o poznání divočeji, po sérii neúspěšných náběhů na obou stranách se na hraně plzeňského vápna zjevil nebráněný Stevanovič, Jedlička však brilantním skokem jeho ránu zneutralizoval. Devět minut po změně stran mohl skóre zápasu ze střední vzdálenosti otevřít Ibrahim Traoré, odražený míč, který doputoval přímo na jeho kopačku, ovšem poslal výrazně vedle. V samotném závěru základní hrací doby hlavičkoval ze středu vápna Alexis Antunes, Jedlička ale perfektně vytrčenými prsty vyrazil balon a zařídil prodloužení.

V něm se plzeňský klub konečně jevil lepším týmem, již po sedmi odehraných minutách se do lákavé pozice dostal Matěj Vydra, jeho projektil však branku soupeře velmi výrazně přeletěl. Vyrovnané skóre nerozčísl ani ve 111. minutě k brance soupeře letící Jhon Mosquera, svým skluzem totiž balon nezasáhl. Rozhodnout tak musely až pokutové kopy. V nich si Jedlička připsal dva úspěšné zákroky a poté, co Keigo Cunemoto neskóroval už do třetice, mohli viktoriáni zahájit postupové oslavy.

Barák se stal klíčovým mužem při postupu Fiorentiny přes Maccabi Haifa

Zvláště ve srovnání s bláznivým prvním duelem se na první velkou akci na Stadio Artemio Franchi čekalo velmi dlouho. Mírnou převahu se týmu z Toskánska proměnit ve výraznější šanci v první půli nedařilo. Ve 41. minutě naopak domácí příznivce pořádně vyděsil Lorenco Šimič, jeho gólová trefa z vůbec první přesné střely Izraelců ovšem vzhledem k ofsajdovému postavení Sufa Podgoreanua platit nemohla.

Po změně stran dokázali řádně zahrozit také Jihoevropané, na zadní tyči hlavičkoval po rohovém kopu o kousek mimo Nicolas Gonzalez. Krátce před dovršením první hodiny zápasu pálil o poznání lépe Barák, prudkou hlavičkou o zem překonal na bližší tyči Sharifa Kaiufa a výrazně zvýšil postupové šance svého týmu. 20 minut před koncem se před brankou týmu z Haify dostal k perspektivní dorážce Riccardo Sottil, do své střely ovšem vložil přílišné množství energie a branku přestřelil. Hosté se ofenzivně probudili až v 88. minutě, kdy Khalaili dostal ve vápně domácího týmu balon na zlatém podnose od Shona Goldberga a neměl problém s uklizením míče do pravého dolního rohu. Na obrat dvojzápasu však již bylo příliš pozdě.

Konferenční liga, odveta osmifinále

PLZEŇ - SERVETTE 0:0, na penalty 3:1 ONLINE ZE ZÁPASU ZDE

Penalty proměnili: Chorý, Mosquera, Šulc - Guillemenot. Neproměnili: Stevanovič, Severin, Cunemoto (všichni Servette). Rozhodčí: Collum - Connor, McGeachie (všichni Skot.) - Coote (video, Angl.). ŽK: Kopic, Červ, Jemelka, Dweh - Crivelli, Mazikou, Stevanovič, Rouiller, Baron. Diváci: 11.225 (vyprodáno). První zápas: 0:0, postoupila Plzeň.

Plzeň: Jedlička - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic (83. Mosquera), Kalvach, Červ (116. Hejda), Traoré (61. Vydra), Cadu - Chorý, Šulc. Trenér: Koubek.
Servette: Frick - Cunemoto, Rouiller, Severin, Mazikou (119. Baron) - Stevanovič, Ondoua, Cognat (106. Diba), Bolla (80. Antunes) - Kutesa (106. Magnin) - Crivelli (70. Guillemenot). Trenér: Weiler.

Fiorentina - Maccabi Haifa 1:1 (0:0)
Branky: 59. Barák - 88. Khalaili. První zápas 4:3, postoupila Fiorentina.

Fenerbahce Istanbul - Saint-Gilloise 0:1 (0:0)
Branka: 68. Rasmussen. První zápas 3:0, postoupilo Fenerbahce.

PAOK Soluň - Dinamo Záhřeb 5:1 (3:0)
Branky: 27. Baba, 33. vlastní Sučič, 42. Brandon, 72. Kulierakis, 88. Živkovič z pen. - 49. Hoxha. První zápas 0:2, postoupil PAOK.

Aston Villa - Ajax Amsterdam 4:0 (1:0)
Branky: 25. Watkins, 60. Bailey, 75. Duran, 81. Diaby. ČK: 66. Mannsverk (Ajax). První zápas 0:0, postoupila Aston Villa.

Club Bruggy - Molde 3:0 (1:0)
Branky:
45.+1 a 48. Skov Olsen, 70. Skóraš. První zápas 1:2, postoupily Bruggy.

Lille - Štýrský Hradec 1:1 (1:1)
Branky:
43. Tiago Santos - 45.+1 Biereth. První zápas 3:0, postoupilo Lille.

Maccabi Tel Aviv - Olympiakos Pireus 1:6 po prodl. (1:4, 0:3)
Branky: 57. Zahavi z pen. - 45.+3 a 65. Kábí, 10. Podence, 36. Fortunis, 93. Jovetič, 103. Arabí. První zápas 4:1, postoupil Olympiakos..