Branky, body, vteřiny

Philipsen si na Tirrenu otevřel letošní účet. Ve sprintu porazil Merliera

Jen čtyři závodní dny čekal na své první letošní vítězství Jasper Philipsen. Belgický cyklista závodil poprvé předminulý víkend na domácím Omloopu Het Nieuwsblad, nyní po druhé etapě Tirrena-Adriatica může slavit svůj první triumf. V hromadném finiši porazil krajana Tima Merliera a Eritrejce Binima Girmaye. V modrém dresu průběžného lídra zůstává vítěz úvodní časovky Juan Ayuso.

Jasper Philipsen vítězí v 2. etapě Tirrena-Adriatica
zdroj: ČTK / Profimedia

Tirreno-Adriatico pokračovalo po úvodní časovce, během níž vzbudily velký poprask nové přilby týmu Visma-Lease A Bike, druhou etapou. Čtveřice uprchlíků v čele s Davidem Baísem, který na loňském Giru vyhrál etapu na Gran Sasso, v jejímž závěru porazil Karla Vacka, se snažila statečně. Ale toto byla vždy etapa pro sprintery.

Hlavními favority byli Belgičané: Tim Merlier, který zářil před dvěma týdny ve Spojených arabských Emirátech, a Jasper Philipsen, pro něhož se letošní sezona rozbíhá velmi pomalu a poprvé závodil až na konci února na Omloopu Het Nieuwsblad. První vítězství si chtěl připsat v cíli druhé etapy, toskánském městečku Follonica na břehu Tyrhénského moře.

A skutečně to dokázal. Merlier vyrazil z poslední zatáčky jako první, bylo to ale ještě příliš brzy. Závodník týmu Soudal-QuickStep šel znovu do sedla, jeho zpomalení využil Philipsen, na jehož závěrečný úprk žádný ze soupeřů neměl odpověď. Philipsen na první vítězství v sezoně čekal čtyři závodní dny, za ním se seřadili Merlier a Biniam Girmay.

Smolně skončila etapa pro britské veterány Marka Cavendishe a Chrise Frooma. Prvně jmenovaný měl defekt a ztratil síly doháněním pelotonu, Froome zase spadl čtyři kilometry před cílovou čarou a jen ztěžka se držeje se za zápěstí zvedal zpět na nohy.

Průběžné vedení bez větších potíží udržel Juan Ayuso, jemuž zůstal i dvaadvacetivteřinový náskok před pravděpodobně největším soupeřem, dvojnásobným vítězem Tour de France Jonasem Vingegaardem. Dvacet čtyři sekund ztrácí další ze závodníků na celkové pořadí Jai Hindley, ještě o další tři vteřiny zpět je Kolumbijec Daniel Martínez.

Cyklistický závod Tirreno-Adriatico (WorldTour) - 2. etapa (198 km):

1. Philipsen (Belg./Alpecin-Deceuninck) 4:32:07, 2. Merlier (Belg./Soudal-Quick Step), 3. Zingle (Fr./Cofidis), 4. Capiot (Belg./Arkéa-B&B Hotels), 5. Van Uden (Niz./dsm-firmenich-PostNL), 6. Waerenskjold (Nor./Uno-X Mobility), ...41. Kelemen (ČR/Tudor) všichni stejný čas, 165. Černý (ČR/Soudal-Quick-Step) -2:29.

Průběžné pořadí: 1. Ayuso (Šp./UAE Team Emirates) 4:43:31, 2. Ganna (It./Ineos Grenadiers) -1, 3. Milan (It./Lidl-Trek) -12, 4. Vernon (Brit./Israel-Premier Tech) -13, 5. Waerenskjold -15, 6. Tiberi (It./Bahrain Victorious) -17, ...71. Kelemen -50, 152. Černý -2:43.