Branky, body, vteřiny

Žluté dresy dál kralují Omloopu. Vítěznou sérii prodloužil Tratnik, závod žen vyhrála Vosová

Sezona je zahájena. Přestože se na jihu Evropy i na Blízkém východě už několik týdnů závodí, cyklistický rok tradičně startuje až belgickým závodem Omloop Het Nieuwsblad. Jeho letošním vítězem se v Ninove stal Jan Tratnik z týmu Visma-Lease A Bike, který navázal na triumfy kolegů Dylana van Baarleho a Wouta van Aerta. Závod žen vyhrála také závodnice týmu Visma. Marianne Vosová porazila ve spurtu mistryni světa a loňskou šampionku Lotte Kopecky.

Jan Tratnik slaví vítězství v Omloopu Het Nieuwsblad
zdroj: ČTK / Profimedia

Před dvěma lety Wout van Aert, vloni Dylan Baarle a nyní Jan Tratnik. Vítězná série týmu Visma-Lease A Bike na belgickém závodě Omloop Het Nieuwsblad se natáhla na tři ročníky. Slovinský cyklista na rozdíl od svých týmových kolegů rozhodl ve sprintu, ve kterém porazil Nilse Politta z UAE-Team Emirates. Úspěch žlutých vos potvrdil třetím místem van Aert. Pavel Bittner dojel jako nejlepší z tria Čechů na 52. místě.

Historický zápis stáje Visma. Vyhrála první dvě klasiky belgické sezony

"Na klasiky mám opravdu silný tým, já jsem tu byl hlavně jako domestik. Byl jsem v zadní skupině, tak jsem si mohl trochu odpočinout. Když jsme dostihli první skupinu, tak jsem mohl zaútočit. Tohle je největší vítězství mojí kariéry," říkal Tratnik, který před čtyřmi lety triumfoval v jedné z etap Giro d'Italia.

Smolný den měl Julian Alaphilippe, kterého v posledních dnech poměrně nevybíravě kritizoval šéf vlastní stáje Soudal-QuickStep Patrick Lefevere. Dvojnásobný mistr světa, který se v posledních sezonách po zdravotních problémech hledá, dvakrát spadl a restart jeho kariéry na Omloopu rozhodně nepřišel.

Ženské vítězství obhajovala Lotte Kopecky. Mistryně světa před rokem závodu dominovala, ale nyní byla ve složitější pozici. V duhovém dresu se ve čtyřčlenné skupině musel brátit proti početní převaze týmu Trek, který měl mezi nejlepšími Shirin van Anrooijovou a Elisu Longo Borghiniovou. Nakonec se ale radovala až "čtvrtá" ze skupiny: Marianne Vosová ve spurtu porazila Kopecky a raduje se z prvního triumfu na Omloopu ve své dlouhé kariéře.

Wout van Aert a Arnaud De Lie

Jak závod probíhal?

Omloop Het Nieuwsblad kdysi vznikl jako konkurent mnohem slavnějších a historicky významnějších Flander. Od té doby uplynulo mnoho let: závod, který se původně jmenoval Het Volk a dnes nese jméno jiného listu Het Nieuwsblad, se sám rychle etabloval v cyklistickém kalendáři. Dnem jeho konání neoficiálně začíná závodní sezona.

Přestože se tak již několik týdnů jezdí na Blízkém východě, Španělsku či Francii, skutečné závodění začalo až tuto sobotu. A začalo ve velkém stylu. Chladné počasí bylo příčinou mnoha vrstev oblečení, které na sebe navlékl peloton. Mnohem důležitějším faktorem však byl vítr, který způsobil rozdělení hlavního pole ještě v první polovině Omloopu.

Zadní skupina stíhala čelo a po většinu závodu to nevypadalo, že jej měla dostihnout. Vzadu se ocitla známá jména jako Julian Alaphilippe (Francouz před startem shodil mušketýrskou image, ale štěstí mu nepřinesla – hned dvakrát spadl), Alberto Bettiol či Stefan Küng. Tempo diktovala stáj Visma-Lease A Bike, tým největších favoritů v čele s Woutem van Aertem.

Nebyl to ale vítěz ročníku 2022, kdo se postaral o další velké dělení. Dvaapadesát kilometrů před finišem na Wolvenbergu na plyn šlápl Matteo Jorgenson, americká posila nizozemského týmu, který na sebe charakteristicky žlutý dres navlékl vůbec poprvé. Ze zhruba třicetičlenné skupiny zbyla během několika málo minut skupina šesti závodníků.

Omloop Het Nieuwsblad 2024

Visma tu byla ve třech (van Aert, Jogenson a Christophe Laporte), proti nim stáli Tom Pidcock, před rokem druhý Arnaud de Lie a Toms Skujinš. Početní přesila jasně hrála do karet týmu Visma, a když několik kilometrů před Geraardsbergen odjel ze skupiny Jorgenson, vypadalo to, že o vítězi je jasno. Měl jim být debutující Američan. Opak ale byl pravdou.

Zezadu se totiž ve slavném stoupání Muur van Geraardsbergen rapidně přiblížil peloton, který čelní skupinu na závěrečném kopci Bosberg skutečně dostihl. Do cíle zbývalo deset kilometrů a všechno najednou bylo jinak. Vyčkávání využili Jan Tratnik a Nils Politt, kteří na závěrečné rovině do města Ninove zaútočili.

Vypadalo to, že by jejich atak mohl být předčasný. Za nimi se zformovala stíhací sestava týmových kolegů de Lieho, zřejmě nejlepšího sprintera ve skupině. Avšak nestačilo to. Tratnik vystartoval z druhé pozice, a když si jeho soupeř Politt po dvou šlápnutích znovu rezignovaně sedl do sedla, mohl začít slavit. Týmový úspěch potvrdil vítězstvím ve sprintu o třetí místo van Aert, který by se letos měl představit na Giro d'Italia.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) – 202,2 km:

1. Tratnik (Slovin./Visma-Lease a Bike) 4:31:28, 2. Politt (Něm./UAE Team Emirates) -3, 3. Van Aert (Belg./Visma-Lease a Bike), 4. Naesen (Belg./Decathlon-AG2R-La Mondiale), 5. Laporte (Fr./Visma-Lease a Bike), 6. Rex (Belg./Intermarché-Wanty) všichni -8, ...52. Bittner (ČR/dsm-firmenich-PostNL) -1:41, 90. Kelemen (ČR/Tudor) -11:08, 123. Černý (ČR/Soudal Quick-Step) -13:07.