Sport

Pardubice od začátku v deseti, přesto se Plzeň bála o výsledek

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

archivní fotografie

Plzeň sice vyhrála 3:2, Pardubice ji ale zejména ve druhé půli trápily. V tu dobu ani nebylo poznat, že hrály od začátku zápasu v deseti.

V podzimní části ročníku si Pardubice odvezly z Plzně vysokou porážku 2:6, která byla jejich nejvyšší prohrou v aktuální sezóně. Jarní formu ovšem mají Pardubice velmi slušnou. V posledním kole sice východočeský tým podlehl jednoznačně Slavii 0:3, jinak se ale z předchozích třech utkáních pyšní bilancí dvou výher a jedné remízy. Doma se jim ale celou dobu moc nedaří. Důkazem toho je pouze deset bodů získaných před domácím publikem.

Plzeň v prvním jarním kole zaváhala doma s Mladou Boleslaví, kdy brala „pouze“ bod. Od té doby sbírá samé výhry. Naposledy doma porazila Zlín 3:0. Jak se naladí před pohárovým utkáním Evropské konferenční ligy se Servette Ženeva a zda její hra bude vykazovat narůstající formu tedy zajímalo nejen fanoušky tohoto klubu, ale jistě i trenéra národního týmu Ivana Haška, který má v Plzni několik adeptů pro účast na mistrovství Evropy.

Začátek s červeným nádechem

Utkání pomalu ještě nezačalo, a domácí Denis Halinský se dopustil faulu, za který mu rozhodčí Jan Machálek udělil žlutou kartu. Po intervenci VAR a dlouhém zkoumání u monitoru původní verdikt zrušil a udělil rovnou kartu červenou. Takový začátek utkání si nikdo z domácích fanoušků jistě nepředstavoval.

Od šesté minuty tedy měla Viktorie Plzeň v poli o jednoho hráče navíc. Tato převaha se brzy začala projevovat, hráči západočeského celku se nastěhovali na svoji útočnou polovinu, a Pardubice se z ní dlouhé minuty nedokázali dostat.

Na brzké vyloučení v řadách svého týmu zareagoval trenér Radoslav Kováč střídáním už v 17. minutě. Hřiště opustil Ladislav Krobot a jeho místo zaujal Michal Surzyn.

Tlak Viktorie byl sice stálý, a optikou statistických zápisů v podobě vyslaných střel a držení míče viditelný, leč platonický.

V jaké herní pohodě je Viktoria nám ukázala v 40. minutě, kdy se ukázkovým ťukesem propracovala až k zakončení v provedení prozatímního krále ligových střelců, Pavla Šulce. Jeho pokus ovšem minul tyč svatyně Viktora Budínského o několik centimetrů.

A zatímco počet střel Viktorie utěšeně narůstal, mezi tři tyče se do 42. minuty vešlo toliko pár pokusů, s kterými si ovšem brankář Budínský hravě poradil. Se stavem utkání nakonec pohnula až střela jedenáctá, kdy Lukáš Kalvach střelou mezi nohy gólmana vsítil první gól. Červená karta zkraje zápasu jistě vývoj nejen první poloviny zápasu ovlivnila, kdo ale čekal brankostroj, musel být z průběhu utkání zatím zklamán.

Bleskový kanonýr Šulc

Do druhé půle vlétla Viktoria ve velkém, ba přímo skvostném stylu. Výborný zákrok Budínského po rohu, kterým hledal své spoluhráče autor prvního gólu Kalvach jen potvrdil, že v jeho osobě mají Pardubice kvalitního gólmana. Ani on však nedokázal odolat dvěma střelám, které v průběhu necelých dvou minut vyslal na branku Pavel Šulc. Obě skončily v síti Pardubic. Kde se letos zastaví číslovka v kolonce vstřelených gólů tohoto hráče, to opravdu nikdo netuší. Zatím mu to ale pálí neskutečně. Hra Plzně po těchto tvrdých direktech začala připomínat spíše tréninkové bago, a další gól visel ve vzduchu.

A také že přišel, ovšem na straně opačné. Kryštof Daněk se nadechl k nádhernému sólu, kdy se od středového kruhu dokázal zbavit několika protihráčů, a akci sám zakončil prudkou střelou k pravé tyči. Brankář Martin Jedlička se za střelou jen ohlédl, a tím skončila jeho neprůstřelnost trvající takřka 300 minut.

Po hodině hry nám aktéři dnešního zápasu naservírovali další díl toho, co se už mnohokrát odehrálo. Pěkná akce Plzně, efektní a hlavně efektivní zákrok pardubického gólmana, který se opravdu nenudil. Svými zákroky držel akcie Pardubic na přijatelné úrovni.

Faktor Daněk a plzeňský strach

Myslet si, že dva rychlé góly Pavla Šulce s přihlédnutím k vlastní početní nevýhodě Pardubice položí, byla opravdu věc nemístná. Tak, jak se utkání povedlo plzeňskému rychlonožkovi, se zaskvěl i Kryštof Daněk. V 55. minutě první gól dal, o necelých dvacet minut svou aktivitou a vyslanou střelou přinutil k obrannému zákroku Kalvacha. Ten však míč neodvrátil, ale hlavou jej umístil do vlastní sítě. Stav utkání byl najednou 2:3.

Plzeň v této části utkání nebyla lepším týmem. Kdo by nekoukal na zápis o utkání, lehce by přehlédl, že Pardubice hráli o desíti. Průběh utkání dostal do varu necelé čtyři tisícovky diváků, kteří si o sobotním podvečeru našli cestu na stadion.

Plzeňský trenér se na nepříznivý zlom v herním projevu svého týmu snažil zareagovat dvojím střídáním. Aby Plzeň v početní výhodě dostala dva góly, to už tady dlouho nebylo. Stejný počet hráčů prostřídal i jeho pardubický kolega. Pikantérií tohoto okamžiku bylo stažení Surzyna, který na hřiště přišel až v 17. minutě a vydržel tak na hřišti jen zhruba hodinu.

Hráčů Pardubic bylo najednou plné hřiště. Plzeň sice sem tam zahrozila, krom nastřelené tyče střídajícího Matěje Valenty z 80. minuty nám toho ale už moc nepředvedla. Naopak na opačné straně hřiště došlo ještě k několika závarům. Když rozhodčí nakonec po čtyřech nastavených minutách odpískal konec utkání, Viktoria si sice další tři body do tabulka připsala, ale proti oslabeným Pardubicím se o výhru viditelně až do konce bála.

Musíme výkon Pardubic vyzdvihnout. Dnes přišla druhá po sobě jdoucí porážka, za výkon a nasazení si ale zaslouží pochvalu. Naopak, pokud se podobným výkonem z poslední půlhodiny hry budou hráči Plzně prezentovat i v pohárovém utkání, hrozí jí první porážka při letošní účasti v Konferenční lize.