Klasické závody na 20 km v Lahti vyhráli Klaebo a po letech Pärmäkoskiová

foto Závod Světového poháru v běhu na lyžích - ženy, 20 km klasicky, 2. března 2024, Lahti. Zleva Victoria Carlová z Německa, Krista Pärmäkoskiová z Finska a Kerttu Niskanenová z Finska.

Lahti - Norský běžec na lyžích Johannes Hösflot Klaebo si na 20 km klasicky v Lahti připsal 78. vítězství ve Světovém poháru. Ženský závod s intervalovým startem vyhrála po letech čekání domácí Finka Krista Pärmäkoskiová. Nejlepší z českých mužů Adam Fellner skončil na 35. místě, Barbora Havlíčková při návratu do seriálu po čtyřech letech obsadila 36. pozici.

Pětinásobný olympijský šampion Klaebo si doběhl pro jubilejní desáté vítězství v sezoně s náskokem 24 sekund před domácím favoritem Iivem Niskanenem a navázal na triumf z pátečního sprintu dvojic. Finský klasik se dokázal vklínit mezi pětici Norů: třetí byl Martin Löwström Nyenget, šestý lídr seriálu Harald Östberg Amundsen.

Fellner na 35. místě ztratil na vítěze 3:44 minuty. Debutanti ve Světovém poháru Jiří Tuž a Tomáš Dufek obsadili 46. a 54. pozici. Česká jednička Michal Novák, jenž se chtěl vrátit po pěti týdnech po zdravotních problémech, stejně jako v pátek nestartoval.

Třiadvacetiletá Havlíčková dnes absolvovala první individuální závod v SP od ledna 2020 v Novém Městě na Moravě. Někdejší velký talent českého běžeckého lyžování se po letech zdravotních problémů a slabší výkonnosti vrátil do elitního seriálu ve sprintu dvojic. S Barborou Antošovou těsně nepostoupily do finále.

V dnešním závodu byla Havlíčková jedinou Češkou a nechala za sebou devět soupeřek. Na vítězku ztratila 5:48,2 minuty.

Třiatřicetiletá Pärmäkoskiová porazila v těsném souboji o 1,9 sekundy Němku Victorii Carlovou a po šestileté pauze oslavila šesté vítězství ve Světovém poháru. Stupně zkompletovala starší ze sourozenců Niskanenových Kerttu. Závod nevyšel vedoucí ženě SP Jessii Digginsové z USA, jež obsadila s tříminutovou ztrátou 21. pozici.

Program v Lahti zakončí v neděli individuální sprinty volnou technikou.

Závody SP v běhu na lyžích v Lahti - 20 km klasicky:

Muži: 1. Klaebo (Nor.) 48:00,1, 2. Niskanen (Fin.) -24,0, 3. Nyenget -58,2, 4. Golberg -1:09,0, 5. Valnes -1:25,9, 6. Amundsen (všichni Nor.) -1:36,5, ...35. Fellner -3:44,0, 46. Tuž -5:02,5, 54. Dufek (všichni ČR) -6:11,2.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 34 závodů): 1. Amundsen 2148, 2. Klaebo 1843, 3. Valnes 1743, 4. Golberg 1649, 5. Moch (Něm.) 1128, 6. Nyenget 1079, ...37. Novák 445, 78. Fellner 137, 93. Černý 87, 123. Šeller (všichni ČR) 42, 172. Tuž 5.

Ženy: 1. Pärmäkoskiová (Fin.) 52:08,0, 2. Carlová (Něm.) -1,9, 3. Niskanenová (Fin.) -9,9, 4. Sundlingová (Švéd.) -20,3, 5. Matintalová (Fin.) -30,0, 6. Karlssonová (Švéd.) -54,3, ...36. Havlíčková (ČR) -5:48,2.

Průběžné pořadí SP (po 28 z 34 závodů): 1. Digginsová (USA) 2330, 2. Svahnová (Švéd.) 2093, 3. Karlssonová 1906, 4. Carlová 1752, 5. Brennanová (USA) 1668, 6. Niskanenová 1626,...15. Janatová 876, 50. Beranová 232, 75. Antošová (všechny ČR) 97, 128. Havlíčková 15.

ISSN: 1213-5003 © Copyright 19.05.2024 ČTK