SESTŘIH: Slovácko - Sparta 1:3. Favorit měl problémy, pak rozhodla křídla

232
Video se připravuje ...
Kuchta už může být u Haška nad čárou. Ale triko Belmondo je výsměch
Po zlatém gólu jsem nevěděl, co mám dělat, vzpomíná Hlaváč

Po výhře 3:1 pořád je o čtyři body před Slavií. Nicméně Spartě bylo na Slovácku úzko. V první půli přežila dvě sóla soupeře, zmrazil ji Juroškův vyrovnávací gól na 1:1…Až po pauze to rozbalila naplno, hrozící ztrátu odvrátily ofenzivní hvězdy Veljko Birmančevič a Lukáš Haraslín. Trenér Brian Priske (nejen on) u lajny řádil, negativních emocí bylo na vyprodaném stadionu až moc. „Těžký zápas.,“ ulevil si Birmančevič. „Ve druhém poločase jsme ukázali mistrovskou mentalitu,“ chválil si.

Sparta zvládla zápas, kterého se mohla právem obávat. Po velkém čtvrtku s postupem v Evropské lize proti Galatasaray vyměnila v základu osm mužů a na Slovácku začala mizerně. Obrat nastal ve druhém poločase. Hlavně zásluhou dua Birmančevič-Haraslín. „Ty situace řeší fantasticky,“ ocenil jejich spoluhráč Lukáš Sadílek.

Svědíkův soubor na jaře prohrál i potřetí. Tentokrát ale se ctí a po kvalitním výkonu. „Mužstvo pracovalo velice dobře, ale zase se projevila kvalita v zakončení. Sparta to málo, k čemu jsme ji pustili, proměnila. Je v takovém laufu, že si klíčové momenty pohlídala,“ posteskl si kouč Martin Svědík.  „Věděli jsme, že se tady Spartě hraje špatně,“ připojil Birmančevič.

Stejně jako předtím ve Zlíně zafungovala souhra Rigina Cicilii, který prodloužil hlavou za sebe na rozběhnutého sprintera Pavla Jurošku. Ten lehce oběhl stínujícího Martina Vitíka a prostřelil Petera Vindahla mezi nohy. V tu chvíli to se Spartou nevypadalo příjemně. Mistr sice po Birmančevičově centru z přímáku a Vitíkově nenápadné hlavičce vedl, ovšem v úvodu nestíhal v obraně. Jeho štěstí, že Vindahl vychytal nájezdy Jurošky i Milana Petržely.

Poločasová remíza hrála pro hosty. Kouč musel reagovat, místo chybujícího Patrika Vydry zpevnil zadek Filipem Panákem, později osvěžil i ofenzivu. Nával vášní způsobil druhý gól lídra tabulky. Po Ciciliově faulu nerozehrál Adam Karabec z místa přestupku, ale zhruba o dva metry vedle. Rychle nakopl balon dopředu, tam ho sebral Birmančevič, ve vápně si zasekl podél Patrika Blahúta a zavěsil levačkou na bližší tyč. Skvostná akce. „Měli jsme zareagovat rychleji,“ věděl Svědík.

Začaly lítat žluté karty, u laviček bylo živo. Emoce gradovaly po třetí brance. Nejprve si domácí žádali penaltu po průniku Vlasije Sinjavského, jenže z dostupných záběrů je patrné, že záložník upadl sám a Tomáš Wiesner mu na trávník nepomohl. Stejný názor měl VAR. „Vízi říkal, že hrál balon a nedotkl se ho,“ líčil Sadílek. Hned z kontru, stále za bouřlivých reakcí publika, natáhl k rozhodující střele žolík Haraslín. Bylo hotovo. „Byl jsem si docela jistý, že náš gól na 3:1 bude platit,“ připojil trenér Brian Priske.

Sparta urvala hodnotný triumf s nezvyklou jedenáctkou. Po Galatasaray si udrželi místo jen Vindahl (opět výborný), Vitík a Wiesner. Do natřískané arény byli od první minuty vpuštěni Vydra, Solbakken, Sadílek, Zelený či Tuci, po trestu se vrátili Birmančevič s kapitánem Krejčím. Většina hrdinů z Evropské ligy odpočívala na lavičce a sledovala, jestli mistr po třech letech vyhraje na neoblíbeném stadionu v Uherském Hradišti. Povedlo se.

Změny (vynucené) hlásili i domácí. Kurážný plán s nasazením dorostence Daniela Holáska šel nakonec k ledu. Kalvárii na stoperu, kde scházeli Kadlec, Reinberk a Daníček, vyřešil kouč Martin Svědík přesazením Jana Kalabišky. „Nemyslel jsem si, že tam bude Kali. Tipoval jsem mladého Holáska,“ přiznal Sadílek, odchovanec Slovácka.

Sedmatřicetiletý univerzál Kalabiška, který začínal v útoku a na sklonku kariéry je z něj levý bek, se během týdne přeorientoval na středního obránce. Učil se, kde má stát, jak se posouvat, komunikovat. Novou roli zvládl, nic velkého nepokazil.

Slovácko je na jaře každopádně dál na nule, což se nečekalo. „Špatný start,“ hlesl kouč. „Máme si co říct, ale musíme hlavně zachovat chladnou hlavu a přerušit tuhle sérii,“ dodal.

Domácí: 21. P. Juroška

Hosté: 11. Vitík, 56. Birmančević, 76. Haraslín

Domácí: Heča – Blahút, Hofmann (C), Kalabiška, Doski – Trávník, Havlík – Petržela (68. Siňavskij), Kohút (68. Kim), P. Juroška (82. Vecheta) – Cicilia (82. Kvasina).

Hosté: Vindahl – P. Vydra (46. Panák), Vitík, Krejčí ml. (C) – Wiesner, Sadílek (79. Kairinen), Solbakken, Zelený (66. Ryneš) – Birmančević, Tuci (66. Olatunji), Karabec (66. Haraslín).

Náhradníci

Domácí: Urban, Fryšták, Vecheta, Kim, Břečka, Holásek, Siňavskij, Kvasina

Hosté: Vorel, Kairinen, Preciado, Olatunji, Kuchta, Laçi, Pešek, Haraslín, Panák, Sørensen, Ryneš

Slovácko - Sparta: Ryneš ostře fauloval, kartu nedostal. Byla by druhá

Slovácko - Sparta: Siňavskij promáchl a vzápětí udeřil Haraslín na druhé straně, 1:3

Slovácko - Sparta: Svižně rozehraná standardka a Birmančevič vrátil hostům vedení, 1:2

FORTUNA:LIGA - první fotbalová liga 2023/2024

Nejvyšší česká fotbalová soutěž FORTUNA:LIGA se i v sezoně 2023/2024 odehraje ve formátu s nadstavbou. Vrací se skupina o Evropu, protože české týmy budou mít v nadcházející sezoně opět pět pohárových účastníků. Titul obhajuje Sparta Praha.