Barcelonu spasila opakovaná penalta v nastavení, Pokles formy? Zapomeňte! Atlético Madrid se doma rozstřílelo

Atlético Madrid odčinilo nedávné nezdary, když v sobotním utkání 25. kola LaLigy porazilo na vlastní půdě Las Palmas 5:0. Druhou nejlepší obranu v soutěži prolomil už v první půli dvakrát Marcos Llorente. Dvěma zásahy se po změně stran prezentoval i Ángel Correa. Los Colchoneros potvrdili dominanci proti celku z ostrova Gran Canaria, se kterým v LaLize prohráli před vlastním publikem naposledy v roce 1969. Barcelona vyhrála na půdě Celty Vigo 2:1. Vítězný gól vstřelil z opakované penalty v nastavení Lewandowski.

Přestože ve statistice držení míče výrazně vedlo Las Palmas, lepší vstup do utkání měli domácí.  První gól totiž padl už v 15. minutě, kdy se po přihrávce do vápna dostal balon díky několika odrazům k Llorentemu, který poslal Atlético do vedení. Netrvalo dlouho a španělský záložník se prosadil znovu. Po trestuhodné chybě Saúla Coca vybojoval míč Correa a běžel s Llorentem sám na bránu. Argentinec se rozhodl přihrát svému spoluhráči a ten pohodlně zvýšil. V závěru první půle mohl ještě pojistit vedení Samuel Lino, jenž se uvolnil v pokutovém území, jeho přízemní střelu však vyškrábl na roh Álvaro Valles.

Los Rojiblancos skvěle vstoupili také do druhého poločasu. Na centr z levé strany si naskočil Koke, který pohotovou hlavičkou předložil míč Correovi, jenž ho uklidil do sítě. Po hodině hry zahrávali domácí penaltu poté, co byl Lino skluzem poslán k zemi. Rozhodčí ještě přezkoumával celou situaci na videu a nakonec se rozhodl pro pokutový kop. Ten s přehledem proměnil střelou do levé šibenice Correa. Žlutomodří mohli snížit, když se k odraženému balonu dostal ve vápně pohotový Javi Muňoz, kterého vychytal díky rychlému výběhu Jan Oblak. Fanoušci na Estadio Metropolitano se v závěru utkání dočkali páté branky. Po pěkné přihrávce Rodriga Riquelmeho se tvrdou ranou pod břevno prosadil Memphis Depay.

Trápení Cádizu neskončilo ani v Pamploně

Hráči Osasuny odčinili tři ligové ztráty v posledním kole, ve kterém porazili silný Real Sociedad na jeho půdě 1:0. Na skvělý triumf chtěli navázat proti trápícímu se Cádizu, jenž od startu ročníku zvítězil pouze dvakrát a se 17 body se nacházel v sestupové zóně. V tomto ročníku navíc Žlutá ponorka nezískala na hřišti soupeře ani jednou tři body, přičemž poslední ligovou výhru zaznamenala 1. září.

V Pamploně však mohla udeřit velmi brzy, když hlavičku Faliho z nebezpečného prostoru musel likvidovat dobře postavený Sergio Herrera. Na druhé straně zase zahrozil nejobávanější domácí hráč Budimir, svou střelu z první ale poslal vysoko nad. Své štěstí zkusil ve 33. minutě z přímého kopu Rubén García, zkušený křídelník ale dopadl stejně jako jeho chorvatský kolega.

Poměrně ospalou pasáž hry se snažil po 10 minutách druhé půle rozčísnout dravým náběhem do vápna Budimir, jenže ani tentokrát se útočník Osasuny nepotkal se štěstěnou a míči dal jen slabou razanci. Svou reputaci si ale přece jen vylepšil v 63. minutě. Právě tehdy vyslal skvostný centr z pravé strany Rubén García a Budimir nechytatelnou hlavičkou k levé tyči poslal domácí do vedení. To nakonec nedalo Los Rojillos velkou práci udržet, neboť závěrečný tlak Cádizu postrádal výraznější šance. Byl to naopak Conan Ledesma, jenž skvělým zákrokem vystavil stopku pokusu Pabla Ibáňeze. V nastaveném čase ho ale znovu překonal muž zápasu Budimir.

Barcelona vyhrála, Lewandowski složil penaltový reparát

Katalánce mohl už v 10. minutě poslat do vedení právě ve formě hrající Yamal, jehož střelu do horního rohu brány vyrazil Vicente Guaita. Celta zase v úvodu zahrozila zakončením Jörgena Strand Larsena, který ale nepříliš prudkým pokusem pouze protáhl Marca-Andrého ter Stegena. Další šance však nepřibývaly. Diváci sledovali soubojovou hru, jež se jen výjimečně přiblížila jednomu z velkých vápen. Na konci první půle se zničehonic dostal v pokutovém území k zakončení Lewandowski. Polský útočník se s míčem na kopačkách příliš nerozpakoval a prudkou ranou na vzdálenější tyč skóroval.

Obdržený gól domácí do druhé půle pořádně namotivoval. Óscar Mingueza pohlednou patičkou přikopl míč do kroku Aspasovi, který za pomoci tečujícího Julese Koundého ve 47. minutě rozvlnil síť hostů. Aspas mohl být po hodině hry i úspěšným asistentem, Koundé si však tentokrát v obranné činnosti počínal výborně, když vypíchl jeho nebezpečný pas. Vigo v některých pasážích zápasu Barcu přehrávalo, v její hořící defenzivě mu ale scházelo kvalitní zakončení. Bránící se Katalánci se soupeřově vápnu přiblížili jen v závěru, kdy dostali od Celty dárek v podobě penalty. Fran Beltrán místo míče napálil Yamala, jehož pád donutil sudího odpískat faul. Pokutovým kopem pak sice napoprvé Lewandowski pohrdl, jenže po zásahu videorozhodčího dostal kvůli předčasnému pohybu gólmana šanci na reparát. Napodruhé už se k nelibosti domácích zkušený Polák nemýlil.

Španělská liga - 25. kolo:

Atlético Madrid - Las Palmas 5:0 (15. a 20. Llorente, 47. a 62. z pen. Correa, 87. Depay)
Pamplona - Cádiz 2:0 (63. a 90.+1 Budimir)
Celta Vigo - FC Barcelona 1:2 (47. Aspas - 45. a 90.+7 z pen. Lewandowski)
Valencie - FC Sevilla 0:0