MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Připomeňte si sprinty biatlonistů v Novém Městě. Dvakrát neměli Češi k medailím daleko

Michalové Šlesingr a Krčmář měli z Čechů v historii sprintů v Novém Městě na Moravě k medailím nejblíže. Významnou stopu ve Vysočina Areně v krátkých závodech zanechali Emil Hegle Svendsen, Martin Fourcade a pochopitelně i Johannes Bö. Přímý přenos sprintu na MS sledujte na ČT sport od 16:50.

Michal Šlesingr jede sprint v roce 2015 v Novém Městě na Moravě
zdroj: ČTK autor: Luboš Pavlíček

Zpočátku novoměstské tratě opanoval Nor Emil Hegle Svensen. V roce 2012 tu vyhrál sprint Světového poháru, o rok později byl nejlepší i na mistrovství světa. Koneckonců se ziskem čtyř zlatých medailí vládl pak i celému šampionátu.

Češi si k úspěchům hledali cestu déle. Michal Šlesingr tu byl v roce 2012 sedmnáctý, o rok později se Češi do elitní dvacítky na domácím MS nevměstnali vůbec. Nejlepší pozici vybojoval tehdy Zdeněk Vítek – čtyřiadvacátou.

Velká zklamání tu prožíval Ondřej Moravec. Po bronzové smíšené štafetě myslel vysoko, jenže se nevypořádal se změnami větru a tři chyby vleže ho poslaly daleko od vysněných příček. "Byl to nejhorší závod v celé sezoně," litoval tehdy Moravec.

Něco podobného zažil i o dva roky později, také tři chyby a umístění mimo body. V roce 2015 se však odehrálo velké drama na předních pozicích. Zúčastnil se ho i Michal Šlesingr, kterému na pátém místě scházelo k bronzovému stupínku sedm desetin sekundy. Velké vítězství tu slavil Jakov Fak.

O rok později se Moravcovi sprint na domácí půdě konečně vydařil. Před startem si z něj tehdy dělal biochemik Emil Bolek legraci. "Říkal, jestli u toho používám hlavu, abych šel do závodu jako do kolbenky. Neřešil to a udělal to jako svoji práci. To si myslím, že se mi povedlo, a za to jsem strašně rád," pronesl český reprezentant. Střílel čistě a byl osmý.

Sprint v roce 2018 ve Vysočina Areně vyhrál suverénně Johannes Thingnes Bö. Z českého kvarteta byl tehdy nejlepší na dvacátém místě Michal Krčmář. Ale vůbec nejpůsobivější představení na domácích tratích předvedl před prázdnými tribunami v předjaří 2020.

Od bronzu ho dělilo 13 sekund. "Stojí tu při nás štěstí a všechno se sešlo. Měl jsem perfektní lyže a na trati se mi dařilo," shrnul tehdy a zářil spokojeností.

Rok nato už to taková sláva nebyla. Krčmář byl sice nejlepší z Čechů, ale s 39. místem už tak spokojený nebyl. Loni skončil v krátkém závodu třináctý. To už se na výsluní opět prodral biatlonový král Johannes Bö.