Hokejisté při vstupu do Švédských her podlehli domácí reprezentaci 1:4

foto Utkání Švédských hokejových her Švédsko - Česko v Karlstadu v Karlstadu, 8. února 2024. Zleva Henrik Tömmernes ze Švédska a český brankář Jakub Málek.

Karlstad (Švédsko) - Čeští hokejisté podlehli v úvodním utkání na Švédských hrách v Karlstadu domácí reprezentaci 1:4 a v tabulce Euro Hockey Tour se jim vedoucí Švédové vzdálili na rozdíl čtyř bodů. Svěřenci trenéra Radima Rulíka si po úvodní sérii pěti vítězství připsali druhou porážku za sebou a opět neuspěli s výběrem Tří korunek. Se Švédy na závěr prosincových Švýcarských her v Curychu prohráli 3:5. Další zápas čeká Čechy v sobotu od 12:00 proti Finsku.

Hosté se v Löfbergs Areně sice ujali vedení v 8. minutě díky brance kanonýra Martina Růžičky, ale v závěru úvodní části otočili stav Linus Johansson s Marcusem Sylvegardem. Ve 46. minutě zvýšil Jacob de la Rose a v čase 52:22 dovršil výsledek Victor Ejdsell.

V úvodu utkání zahrozil Jašek, potom sice byli aktivnější Švédové, ale v čase 7:22 se radovali z vedení Češi. Přihrávku Rychlovského usměrnil z levého kruhu mimo dosah Högbergovy vyrážečky Růžička a osmatřicetiletý kanonýr Třince oslavil návrat do reprezentace po šesti letech devátou brankou v 50. utkání.

Rulíkův výběr se ubránil při Jandusově vyloučení, ale Seveřané v závěru první třetiny stav během 70 sekund otočili. V 18. minutě vytvořil z vlastního obraného pásma přečíslení Johansson a zakončil ho individuálně přesnou střelou z levého kruhu. Po Wallmarkově šikovném průniku posunul Švédy do vedení Sylvegard, který doklepl puk do odkryté branky.

Ve druhé části byl český tým pod tlakem. Málek si poradil se střelou Frödéna a ve 26. minutě si poradil i s pokusem Tömmernese opět přes clonící hráče. Ve 29. minutě možnost domácích po kombinaci Švédů zastavil až faulem Najman, ale hosté i ve druhém oslabení odolali.

Seveřané měli i nadále převahu, ale náskok se jim nedařilo navýšit. Češi v prostředním dějství poprvé vážněji zahrozili až v 36. minutě, kdy Růžička vysunul Voženílka, ten přenechal puk Jaškovi, ale s jeho pokusem si Högberg bez problémů poradil. Při vyloučeních Bengtssona a Frödéna český tým hrál i 34 sekund v pěti proti třem, ale v dlouhé přesilovce se vyrovnání nedočkal.

Zvýšit náskok Švédska mohl ve 44. minutě po přečíslení s Nygardem Friberg, ale Málka nepřekonal. Vzápětí neuspěl ani Sörensen. V čase 45:27 se už domácí radovali. Z levého kruhu se trefil k bližší tyči De la Rose.

Vzápětí měl další možnost Ejdsell, ale trefil jen boční konstrukci branky. Gólu se dočkal v 53. minutě. Češi předtím nevyužili přesilovou hru při Tömmernesově trestu. Ejdsell potom překonal Málka rychlou střelou z pozice mezi kruhy.

Hlasy po utkání:

Radim Rulík (trenér ČR): "Rozdíl mezi námi a Švédy byl v této sezoně zatím nejmarkantnější. Prvních dvanáct minut bylo z naší strany slušných, dali jsme vedoucí gól, pak Švédové přidali a my už na to nedokázali zareagovat. Neudrželi jsme se v útočném pásmu na kotouči, nepomohli jsme si přesilovkou, jen oslabení jsme sehráli slušně. Švédové byli celkově silnější, lepší bruslařsky i na kotouči, v útočném pásmu jsme se pak skoro vůbec neudrželi, v rychlosti jsme měli spoustu nepřesných přihrávek. Celkově hra z naší strany nebyla optimální. Proti nám hrál fakt silný tým, co jsem u týmu, ten rozdíl byl asi největší. Moc nám toho nedovolili."

Martin Růžička (útočník ČR, autor úvodní branky): "Byla tam spousta myšlenek. Samozřejmě jsem měl (z gólu) radost, to je tak asi všechno. Akorát jsem vyšel ze střídačky, takže jsem měl hodně sil. Dostal jsem krásnou žabičku a měl jsem trochu štěstí, že jsem to tečoval přímo do branky. Kromě prvních deseti minut to z naší strany nebyl dobrý zápas. Nezasloužili jsme si vyhrát. Vždycky hrajete to, co vám dovolí soupeř. Dneska byli lepší Švédi, takové zápasy se stávají, i když je to těžké. Věřím, že se z toho poučíme. Máme dva zápasy na to, abychom to napravili."

Jakub Rychlovský (útočník ČR; autor přihrávky na jediný český gól): "Už jsme tam měli s Ráďou (Lukášem Radilem) a Kovim (Janem Kovářem) delší střídání a Švédové už šli také střídat. Filip Pyrochta rozvážel puk a já jsem se mu chtěl ještě vystavit, abych mu pomohl a nenechal ho tam vzadu samotného. Vystavil jsme se mu na červené čáře, vystoupil tam na mě švédský obránce a já jsem to nechtěl zahodit, abych jim to jen neodevzdal. Hodil jsme si to kolem něj, on propadnul a pak už jsme viděl, jak tam Růža (Martin Růžička) jede ze střídačky, a snažil jsem se mu to hodit do hokejky a vyšlo to."

Michal Kempný (obránce ČR): "Myslím si, že jsme začali docela dobře, měli jsme celkem dobrý pohyb. Darovali jsme jim ale první dva góly při ztrátě na modré čáře. Ve druhé třetině jsme toho moc neměli. Snažili jsme se s tím do konce zápasu ještě něco udělat a na konci si něco vytvořit, ale nebylo toho moc. Švédové byli nepříjemní, neměli jsme moc času v podstatě na nic. Když jsme byli v útočné třetině, nedokázali jsme se tam moc udržet na puku a vytvořit si nějaké šance. Je to, jak to je. Těžká prohra."

Švédské hokejové hry v Karlstadu:

Švédsko - Česko 4:1 (2:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 18. L. Johansson, 19. Sylvegard (Wallmark, Sörensen), 46. J. de la Rose (Frödén, Nemeth), 53. Ejdsell (Strömwall) - 8. M. Růžička (Rychlovský). Rozhodčí: Brander (Fin.), Tscherrig (Švýc.) - Lundgren (Švéd.), Ondráček (ČR). Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 6621.

Sestavy:

Švédsko: Högberg - L. Bengtsson, Nemeth, Heed, Tömmernes, J. Persson, G. Carlsson, Folin - Friberg, L. Johansson, Nygard - Strömwall, O. Lindberg, Ejdsell - Sylvegard, Wallmark, Sörensen - Frödén, J. de la Rose, Rasmussen. Trenér: Hallam.

ČR: J. Málek - M. Jandus, Kempný, Košťálek, Hájek, Hovorka, J. Galvas, Gazda, Pyrochta - Radil, Jan Kovář, Rychlovský - M. Růžička, Jašek, D. Voženílek - A. Najman, D. Kaše, Š. Stránský - Flynn, M. Kovařčík, O. Kovařčík. Trenér: Rulík.

Švýcarsko - Finsko 2:4 (1:0, 0:1, 1:3)

Branky a nahrávky: 2. Bader (Rochette, Kessler), 54. Marchon (Glauser) - 30. Erholtz (Hyry, Jääskä), 48. Jääskä (Kemiläinen, Vittasmäki), 53. Kaski (Sund, Puistola), 55. Huuhtanen (Puistola). Rozhodčí: Lundgrenová, Holm - Jonsson, Yletyinen (všichni Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 2585.

Sestavy:

Švýcarsko: Van Pottelberghe - Kreis, Glauser, Jung, Jecker, Frick, Fora, Stadler, Wüthrich - Hofmann, Senteler, Moy - Bader, Rochette, Kessler - Scherwey, Heim, Marchon - Zehnder, Schmid, Simic - Schmutz. Trenér: Fischer.

Finsko: Larmi - Vittasmäki, Kemiläinen, Sund, Kaski, Reunanen, Friman, Rissanen, Mattila - Suomi, A. Suomela, Repo - Puistola, Borgström, Huuhtanen - Ranta, Björninen, Nurmi - Jääskä, Hyry, Erholtz - O. Kapanen. Trenér: J. Jalonen.