Kateřina Douděrová bere 5. místo na MS

Vítězkou v kategorii juniorek Francouzka Célia Gery, v mužích u23 bere zlato Tibor del Grosso...

Autor: Tomáš Ježek

Světový šampionát v Táboře v sobotu pokračoval závody juniorek, mužů do 23 let a elitních žen. Nejlepší český výsledek zaznamenala juniorka Kateřina Douděrová, jež dojela 5. Vítězství brala Francouzka Célia Gery, v mužích u23 vyhrál Tibor del Grosso (NED) a v elitních ženách Fem van Empel (NED).

Juniorky

První kategorií, jež se postavila na start, byla kategorie juniorek. Ty odstartovaly v 11:05. Mezi favoritky na medaili se řadila i slovenská cyklokrosařka Viktória Chladoňová. Od startu se pohybovala na první pozici, v kontaktu s ní ale byla Francouzka Célia Gery a Britka Cat Ferguson. Skvělý vstup do závodu měla Češka Kateřina Douděrová, jež se pohybovala 5 vteřin od čela a bojovala o 4. místo.

Juniorky absolvovaly pouze tři okruhy a závod se rozhodoval až v posledním kole. O vítězství bojovala trojice vedoucích, jež si udělala značný náskok. Jako první se o atak pokusila Slovenka Chladoňová, francouzská soupeřka ji ale brzy v technice dotáhla a ihned se pokusila odjet. To se jí povedlo a odpoutala se od zbytku startovního pole.

Viktórii Chladoňové ujela i Britka Cat Ferguson, přesto se Slovensko mohlo radovat. Viktória Chladoňová dokázala bronz udržet, druhá příčka putuje do Velké Británie zásluhou Cat Ferguson, zlato brala vítězka Světového poháru Célia Gery.

Skvělý výkon předvedla Kateřina Douděrová, jež dojela na 5. pozici: "Jsem hodně spokojená. Chtěla jsem být aspoň do desítky, protože se mi teď poslední dobou nezávodilo úplně nejlépe. Musím říct, že jsem moc šťastná, jak to dopadlo," uvedla Kateřina.

Velmi dobrý výkon předvedla i Amálie Gottwaldová, jež dojela na 9. pozici: "Závod byl neskutečně těžkej. Snažila jsem se tam od začátku být. Jelo to ale strašně pomalu a bylo to dost o síle. Snažila jsem se podat svůj nejlepší výkon a nedělat chyby. Úplně se mi to dneska nesešlo, ale dala jsem do toho vše a jsem ráda, že jsem skončila v top ten. Ke konci závodu jsem se začala rozjíždět, začátek jsem úplně nechytla, ale nakonec to hodnotím pozitivně. Hnalo mě publikum, které bylo skvělé," uvedla mladičká Gottwaldová, kterou v kategorii juniorek čeká ještě jeden rok.

Na 19. pozici dojela do cíle Daniela Hezinová, 20. byla Hanka Viková, 42. Anna Panušová, 43. Veronika Sedláčková a 45. Anna Hrdinová.

Muži u23

Muži do 23 let se na start postavili ve 12:35. Rozbahněná trať seděla jezdcům z Beneluxu a ti také potvrdili své kvality. Od startu do cíle udávali tempo a hned po prvním okruhu bylo jasné, že obsadí kompletní pódium. Největším favoritem byl Tibor del Grosso, jenž se od soupeřů dokázal odpoutat již v prvním kole. Jeho pronásledovateli byli Jente Michels (BEL) a Emiel Verstrynge (BEL), ani jeden se ale nedokázal dotáhnout na jeho zadní kolo.

Skvělý vstup do závodu měl Václav Ježek, který startoval ze 3. řady. Po nájezdu do terénu se mu navíc podařilo vyhnout nepříjemnému pádu, do kterého se zamotala více než polovina startovního pole. V prvním okruhu se pohyboval v top ten, pak se ale začal propadat a nakonec dojel na 23. pozici.

Nejlepším Čechem byl 18. Jan Zatloukal, který se zamotal do již zmíněného pádu. Pak ale nasadil stíhací jízdu.

"Nebylo to ideální. Startoval jsem hodně zezadu a při tom hromadném karambolu jsem musel zastavit. Celý okruh jsem se z toho dostával a dělal jednu chybu za druhou a teprve pak se mi to rozjelo. Cyklokros není moje primární disciplína, a tak beru vše, ale chtěl jsem více," řekl Jan Zatloukal a dodal: "Atmosféra byla super, musím všem divákům poděkovat, že přišli a povzbuzovali nás."

Zpět ale k boji o vítězství. Pozici lídra suverénně v pětikolovém závodě hájil Tibor del Grosso, vítěz celkového pořadí světového poháru letošní sezóny. O druhé místo se strhl souboj mezi Emielem Verstryngem a Jente Michelsem. Druhý zmíněný Belgičan se na svého krajana kolo před cílem dotáhl a došlo na tvrdý souboj.

Muži do 23 let měli to privilegium, že byli dekorováni hned dvěma prezidenty: prezidentem ČR Petrem Pavlem a prezidentem UCI Davidem Lappartientem...

Mezitím, co si del Grosso užíval davy fanoušků na cílové rovině, Belgičané si začali nastupovat. Rozdělit se ale nedokázali a došlo ke sprintu. Ten zvládl lépe Emiel Verstrynge a dojel si pro stříbro, Michels byl třetí.

"Je to skvělý pocit, nečekal jsem, že to bude tak snadné. Cítil jsem se dnes skvěle a mám velkou radost, že se to povedlo. Přesto, že vítězství bylo jednoznačné, jednoduché to nebylo. Trať byla těžká a já nesměl chybovat, což se mi povedlo," uvedl vítěz.

Další čeští jezdci dojeli následovně: 32. Matyáš Fiala, 45. Patrik Černý, 50. Pavel Jindřich a 51. byl Maxmilian Kerl.

Michal Bednář novým reprezentačním trenérem cyklokrosařů
  3. Světový pohárKalendář Světového poháru v cyklokrosu pro sezónu 2024/25 je na světě
    Kalendář Světového poháru v cyklokrosu pro sezónu 2024/25 je na světě
  4. ZávodyFotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
    Fotogalerie: Mistrovství světa v cyklokrosu Tábor 2024
  5. Mistrovství světaZdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
    Zdeněk Štybar: "Nemohl jsem se rozloučit na lepším místě"
  6. Mistrovství světaBoroš v Táboře vyrovnal své maximum, dojel sedmý, Van der Poel pošesté mistrem